Hogyan őrizzük meg a mentális egészségünket ezekben a nehéz időkben?
Amióta a világjárvány felütötte a fejét Európában, azóta mindenhonnan információáradat zúdul ránk. Ugyanakkor az egyetlen, amiben biztosan vagyunk az az, hogy távol kell maradnunk most egymástól. Nem kérdés, hogy mindenkit megvisel mentálisan is ez a helyzet, és talán pont emiatt muszáj még erősebben tennünk önmagunkért és a mentális egészségünkért.
Ha azt mondanám, hogy a szorongások és a félelmek sokszorosára erősödtek ebben az időszakban, nem tévednék nagyot. Azok, akik alapvetően szorongásos problémákkal küzdenek, bizony kőkemény időszak elé néznek, de sajnos ez most fokozottan igaz azokra is, akiknél a hétköznapokban nem jellemző, hogy felüti a fejét a szorongás démona. Nem tudunk mást tenni, mint azt, hogy betartjuk az utasításokat és mindemellett otthon - a komfortzónánkban - igyekszünk a lehető legtöbbet megtenni azért, hogy jól vagy legalábbis jobban legyünk.
A lehetőségeink korlátozottak ugyan, de mégis van néhány fontos lépés, amit megtehetünk, ha szeretnénk egy kicsit javítani a jelenlegi mentális illetve lelki állapotunkon.
Figyelj az érzéseidre
Először is vegyük figyelembe, hogy mi okozza a szorongást? A szorongást egy adott helyzetre való ráhatásunk hiánya okozza. Amikor nem tudunk kontrollálni egy szituációt, akkor az félelmeket gerjeszt bennünk. Ebben a kialakult járványhelyzetben egyértelmű, hogy nem tudunk hatással lenni a történésekre. Ugyanakkor hatással lehetünk arra, hogy mi hogyan éljük meg mindezt. Első körben fontos elmondanom, hogy az érzéseink megélése nagyon fontos. Pontosan tudom, hogy nem könnyű átadni magunkat ezeknek a felforgató energiáknak, de hagyd, hogy kicsit kiáramoljon belőled. Ezután érdemes realizálni a saját lehetőségeinket. Például, ha teheted maradj az otthonodban, moss kezet amilyen gyakran csak tudsz, és figyelj arra, hogy minden olyan utasítást betarts, amit a nálunk sokkal jobban hozzáértők mondanak. A stabilitás megteremtése nagyon fontos ebben az időszakban.
Minden napra egy cél
Komoly kihívás ám az otthonunk négy fala között folyamatos célokat kitűzni, ugyanakkor nem lehetetlen. Itt elsősorban apró lépésekről van szó. Legyen az egy szerkény rendberakás, egy porttörlés, egy könyv elolvasása, rajzolni, sütit megsütni, satöbbi. Kell, hogy legyen valami, ami kicsit kiránt gondolati szinten is abból a tudatból, hogy most nehéz minden.
Pihenni és rendesen táplálkozni
Nem tudom Ti, hogy vagytok vele, de én a magam részéről azt tapasztaltam, hogy a megfelelő mennyiségű alvás nagyban hozzájárul ahhoz, hogy mentálisan jobban érezzem magam. Ha nem alszom eleget sokkal több szorongást élek meg a másnapon, illetve sokkal ingerlékenyebb is vagyok. És azt sem árt szem előtt tartani, hogy a stressz is immunrendszergyengítő hatással bír, így igyekezz eleget aludni.
A táplálkozás is érdekesen alakul, amikor az ember otthon van egész nap. Olykor megesik, hogy meg is feledkezünk az evésről, vagy éppen ellenkezőleg egész nap majszolunk. Sajnos egyik sem jó megoldás. Érdemes itt is figyelni arra, hogy meglegyen a rendszer és ha szükséges akkor írjuk is fel ezt magunknak, vagy állítsunk be a telefonon figyelmeztetőt, hogy reggeli-ebéd-vacsora. Sokat fog hozzáadni a napunkhoz a rendszer ebben is.
Az elme lecsendesítése
Igen ez az a pont, amihez nekem is hosszú idő kellett, hogy megértsem. Csak ajánlani tudom mindenki számára a meditációt és a légzőgyakorlatokat. Ezeket egyébként még anno a pszichológusom javasolta nekem. A megfelelő légzéstechnika rengeteget segít, ha elkap minket a túlzott félelem, szorongás vagy éppen a pánik. A meditáció egy másik vonal, ugyanakkor rendkívül hasznos. Az elején teljesen normális, ha nem tudsz egyből ráhangolódni, de minél többször igyekszel és próbálkozol vele, annál előbb sikerül elkapnod a mélységét. A meditáció valóban az elménk lecsendesítéséről szól, így nem is meglepő, ha azt mondom, hogy a teljes kikapcsolódás egyik legnagyszerűbb formája.
Kapcsolattartás másképp
Ami szerintem nagyon fontos, és nekem nagyon bejött, az a kapcsolattartás másik formája, jelen esetben a videóhívás. Bár tény, hogy nem olyan, mintha személyesen találkoznál a szeretteiddel, barátaiddal, de mégis sokkal életszerűbb, mint a sima telefonhívás, vagy a Messenger. Mindenképp meg kell találnunk ilyen módon is az örömforrását az emberi kapcsolatainknak. Beszélgessünk sokat, hiszen ez is a realitások talaján tart minket, valamint rengeteg erőt ad és nem utolsó sorban fel is vidít minket.
Nos, nekem ezek voltak a meglátásaim. Ha valamit hozzáfűznétek írjátok meg a cikk alatt kommentben. Hátha ezzel is segíthetünk egymásnak!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez