Hogyan maradjunk motiváltak a munkahelyünkön?
Manapság, a multik és stratup-ok virágkorában szerencsére egyre nagyobb figyelmet szentelnek annak, hogy a munkavállalók beosztásuktól függetlenül elégedetten töltsék mindennapjaikat a munkahelyükön.
Ideális esetben kölcsönös szimpátia és érdeklődés vezet ahhoz, hogy a felek egymással dolgozni kezdjenek, így remélhetőleg nem telik minden reggel szorongással vagy utálkozással, amikor valaki a munkahelyére indul.
Azon kívül, hogy többségünk szeretné méltányos fizetésért, kedves és hozzáértő emberekkel körülvéve, csodás környezetben, következetes és munkáját elismerő főnökkel tölteni a mindennapjait, néha nem árthat, ha mi magunk is odafigyelünk arra, hogy kellő lelkesedéssel tudjunk hozzákezdeni nap, mint nap a feladatainkhoz. Íme, néhány tipp, melyek betartásával szinten tarthatjuk a motivációnkat!
Célok
Nagyon fontos, hogy mind a karrierünk építésének, mind pedig az aktuális feladatainknak legyenek hosszú és rövid távú céljai is. Az teljesen mindegy, hogy saját magunknak, a főnökünknek, vagy a családunknak szeretnénk bizonyítani, a lényeg, hogy folyamatosan az lebegjen a szemünk előtt, amit el szeretnénk érni. Ha minden hétre kitűzünk egy viszonylag könnyen teljesíthető célt, az apró sikerélmények biztosan elég energiát fognak adni, amikor egy nehezebben megoldható problémával kerülünk szembe.
Kommunikáció
Mint ahogy a párkapcsolatokat, vagy a barátságokat tönkre tudja tenni a nem megfelelő kommunikáció, bizony a munkahelyünkön is folyamatosan problémákba ütközhetünk, ha nem tudjuk megfelelően a másik tudtára adni, ha problémánk van, vagy segítségre van szükségünk. Legalább annyira fontos, hogy merjünk szólni a főnökünknek, amikor valamiért nem tudjuk elvégezni a ránk bízott feladatot, mint ahogyan az is, hogy meg tudjuk beszélni a kollégáinkkal, ha valamilyen problémába ütközünk a közös munka során.
Példaképek
Ki ne emlékezne a tinédzser korára, amikor popsztárok és híres sportolók képeivel tapétázta ki a szobája falát? Ennyire persze nem kell messzire mennünk, nem szükséges kártyákat vagy posztereket gyűjtögetni. Mindössze kell találnunk valakit, aki inspirálhat minket a mindennapokban. Lehet ez egy olyan személy, akinek a karrierjét kiemelkedőnek és követendőnek találjuk, vagy lehet valamelyik rokonunk, akiről úgy gondoljuk, mindent megtett azért, hogy elérjen oda, ahol jelenleg tart az életében.
Hobbi
Bár életünk nagy részét a munkahelyünkön töltjük, és általában mindenki a minél jobb teljesítményre törekszik, ahhoz, hogy meg tudjuk tartani a megfelelő egyensúlyt a hivatásunk és magánéletünk között és megelőzzük az idő előtti kiégést, jól jöhet, ha találunk valamilyen stresszűző elfoglaltságot a szabadidőnkre. A testünknek és lelkünknek is jót tehet, ha valamilyen sportot választunk, de olvashatunk könyveket, nézhetünk sorozatokat, megtanulhatunk sütni vagy festeni. A lényeg, hogy legyen valamilyen rendszeres elfoglaltság, aminek köszönhetően teljesen ki tudunk kapcsolni.
Munkatársak
Törekedjünk arra, hogy minél jobb kapcsolatot tudjunk kialakítani a munkatársainkkal, hiszen ők azok az emberek, akiknek társaságában a hét legtöbb napját töltjük, és akikkel együtt kell működnünk az eredményes munka érdekében. Nem arról van szó, hogy mindenkivel kényszerűen barátkozni kellene, de nyilván sokkal szívesebben jár be az ember nap, mint nap egy jó hangulatú társaságba, főleg ha a többiek is kedvelnek és elismernek minket.
Önértékelő lista
Természetesen nagyon fontos, hogy meghallgassuk mások véleményét rólunk és a tevékenységünkről, de éppen ennyire hasznos lehet, ha folyamatosan monitorozzuk és értékeljük saját magunkat. Állítsunk össze egy listát, ahol számításba vesszük mindazt, amit jól csináltunk az elmúlt időben, amiért büszkék vagyunk magunkra, és azokat is, amiken nem ártana változtatnunk, amit csinálhattunk volna jobban is.
Komfortzóna
Nos, ezt alkalmanként nem árt elhagyni! Időnként - ha kell, kényszerítsük magunk – vállaljunk el olyan feladatokat, amikhez elsőre talán nincsen kedvünk, vagy úgy gondoljuk, hogy nincs elég tapasztalatunk esetleg szaktudásunk. Szokták mondani, hogy teher alatt nő a pálma… elképzelhető, hogy egészen jól jövünk ki egy ilyen helyzetből. Illetve ismerjük fel, ha váltásra van szükségünk, ha úgy érezzük, hogy egy hely, egy pozíció, egy közeg már nem tud nekünk többet adni, nem tud belőlünk több mindent kihozni, és ne féljünk váltani. Kezdetben biztosan nem lesz egyszerű, de hosszú távon valószínűleg jól járunk majd.
Kovács-Vass Réka
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez