Hogyan lehet valaki fiatalabb a saját lányánál?
Csillagok között, avagy a spiritualitás és a tudomány találkozása
A rutinos Hawking olvasók, vagy éppen Morgan Freeman sorozatának követői sem lepődnek meg semmin, de természetesen azok sem, akik a spiritualitás felől érkeznek. Mármint, amikor a végén összeáll az a bizonyos kép. Az Eredet is megmutatta, hogy nem bízhatunk semmiben, és senkiben, illetve csakis magunkban, mégis valamiért itt kerekebb a kép. Hosszú mozi, cseppet sem szép világképpel, mégis csodálatos pontot téve, illetve új fejezetet kezdve azután, hogy mindent elrontottunk.
Csupa por minden.
Onnan indulunk, hogy földművesek kellenek, és csak semmi nagy gondolat.
Persze azért jön egy drón, mint egyébként jelenlegi világnézet-szimbólum, vagy inkább félelemforrás, és utat mutat.
Beleragadva a történelembe és az anyagba, képtelenség feldolgozni a téridő dolgait, és azt is, hogy akár idősebbek is lehetünk a szüleinknél, mégis felvetődik a kérdés, hogy ha valóban mi teremtünk mindent, akkor véletlenül nem mi magunk tágítjuk a Világegyetemet?
A filozófián túl, illetve azzal párhuzamosan félelmetes bolygókon találjuk magunkat, ahol hol a víz, hol a jég az úr, de a szeretet mindennél erősebb akkor is, ha elfogultsággal vádolják.
A bolygók közötti utazás vélhetően megvalósul, hiszen a múlt évszázad második fele is ekörül forgott, illetve sokkal nagyobbak voltak a remények, azután a földhözragadtság kicsit eltolta a terveket.
A por mindent ellep.
Csak abban bízhatunk - magunkon kívül -, hogy megspóroljuk a Poklot az új Éden előtt.
A fantasztikum vészterhes időkben mindig felvillantja a menekülési útvonalat, ám a Csillagok között tudományosan is alátámasztott tényekkel bizonyít, illetve olyan lehetőségekkel, amely amellett, hogy izgalmakat tartogathat az emberiség számára, a kezdetekről is újszerű képeket, vagy éppen képletet mutathat.
És, akit a tények érdekelnek, azoknak adott egy haláltusáját vívó világ, ahol a NASA mégis keres valamit, amiről senki sem tudhat, mert a nagy tudás egyszer már szinte mindent elpusztított. A The End felirat elérhető közelségben, mégis egy csapat elindul megkeresni a lehetőséget, illetve egy olyan bolygót, ahol újrakezdheti az emberiség.
Hogy megtalálja-e, kiderül a végén, de az odavezető út az, ami egyedivé, és zseniálissá teszi a filmet.
Meg az, hogy tudományos magyarázatot ad arra, amit a „spirituális én” mindig is sejtett.
Illetve tudott.
Érdemes többször is megnézni!
És odafigyelni a jelekre!
Soha nem tudhatjuk, ki hagyta ott maga után.
A címben feltett kérdésre akkor pedig nem is lesz olyan nehéz felelni.
Bokros László
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez