Hogyan lehet az, hogy még felhős időben is leéghet a bőrünk?
A szabad levegőn való tartózkodás jót tesz mind fizikai, mind érzelmi, mind pedig mentális egészségünknek. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy amikor a szabadban vagyunk, fokozottan óvni kell a bőrünket a napsugárzástól. Sokszor tévesen azt gondoljuk, hogy egy-egy felhősebb napon nem érheti bőrünket baj, de a nap UV sugárzása, bár szemmel nem látható, mégis nagyon erős. Az UV-sugárzás felhős napokon is veszélyes a bőrünkre, leégést és bőrkárosodást okozva, ami növeli a bőrrák kockázatát .
Hogyan lehet leégni egy felhősebb napon is?
A nap UV-sugárzása olyan természetes energiaforrás, amelyet nem látunk ugyan a szemünkkel, mégis érezzük. Ez az oka annak, hogy a védtelen bőr is meleg érzésű még borúsabb időben is.
A nap UV-sugárzása délelőtt 10 és délután 4 óra között a legerősebb és legkárosabb. Az UV-sugárzás nyáron még erősebbé és potenciálisan károsabbá válik, mivel a Föld szögben megdől a nap felé (télen elbillen).
A nap UV-sugárzása erősebbé válik és nagyobb károkat okozhat, ha olyan tükröződő felületekre ér, mint a víz, homok és hó. Ezért különösen fontos, hogy megfelelő fényvédelemmel rendelkezz, ha olyan helyeken vagy helyzetekben tartózkodsz, ahol ezekkel a napfényt növelő tényezőkkel találkozhatsz, például amikor:
- úszni mész
- a strandon vagy
- cementjárdán sétálsz
- hóban játszol, vagy éppen síelsz
Igaz, hogy a felhők bizonyos mértékben korlátozzák az UV fényt, de a nap UV-sugárzásának több mint 90 százaléka az enyhén borult napokon is keresztül tud jutni a felhőkön, és napégést okozhat.
Kire a legveszélyesebb az UV-sugárzás?
Egyes emberek esetében fokozott a leégés kockázata, még borús napon is. Ha az alábbi kockázati tényezők közül bármelyik fennáll, fokozottan ügyelj arra, hogy megfelelő védelmet biztosíts bőrödnek:
- világosabb a bőröd vagy a szemed
- a múltban volt komolyabb égési sérülésed a napon
- olyan gyógyszereket szedsz, amelyek növelhetik a fényérzékenységet
- bizonyos bőrápoló termékek növelik a leégés kockázatát, például a retinoidokat és a benzoil-peroxidot tartalmazó készítmények
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez