Hogyan kezelhető a policisztás petefészek szindróma?
A kórkép véglegesen ugyan még nem gyógyítható meg, a tünetek azonban visszaszoríthatók, a szövődmények pedig megelőzhetők.
A fogamzásra képes korú nők körében ez a leggyakoribb hormonális eredetű zavar, amely nem csak a petefészket, hanem több más szervet is érint. A név onnan ered, hogy a petefészek kérge alatt apró, folyadékot tartalmazó tömlőket találunk (ciszták): ezek olyan petesejtek, amelyek nem tudnak megérni.
A kórkép jellegzetes kísérője az inzulinrezisztencia (amikor csökken a sejtek inzulinra adott válasza, azaz a vérből a cukor felvétele a sejtekbe), a betegség emellett bőr- és hajproblémákat, valamint a menstruációs ciklus szabálytalanná válását okozza.
A PCOS kezelése minden esetben egyénre szabott. Inzulinrezisztencia jelenlétekor mindenképpen mérsékelni kell a finomított szénhidrátok bevitelét. Ez azt jelenti, hogy kevesebb gabona- és kenyérfélét, valamint tésztát kell enni, és ezek helyett inkább a zöldségeket és gyümölcsöket, valamint a teljes kiőrlésű gabonából készült ételeket érdemes előnyben részesíteni.
Elhízás esetén fogyásra van szükség, ami kétféle szempontból is előnyös: csökken tőle az inzulinrezisztencia, valamint a fokozott szőrnövekedést és aknés bőrt kiváltó férfi hormonok termelődése.
A menstruációs ciklus szabályzása fogamzásgátló tabletták szedésével oldható meg, és ha a diétás/életmódbeli változtatások – köztük a rendszeres fizikai mozgás – nem hoznak kellő eredményt, akkor gyógyszeres terápia is javasolttá válik.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez