Hogyan kerüljük el a napégést?
Az előrejelzések szerint mostantól nyárias marad az időjárás, végre tényleg elpakolhatjuk a melegebb holmikat. De az év legmelegebb időszakában is leselkednek ránk veszélyek, a gyerekekre pedig még inkább. Már most magas UV-sugárzásokat mérnek országszerte, tehát nemcsak a nyaraláskor, hanem késő tavasszal is oda kell figyelnünk a védelemre.
Amit tudnunk kell, ha eddig még nem jegyeztük meg, hogy a gyermekek bőre sokkal érzékenyebb és vékonyabb a felnőttekénél, ezért esetükben nem használhatjuk ugyanazokat az ápolókat, mint amiket saját magunknak vásárolunk. Szintén unalomig ismételt, hogy a bőrünk nem „felejt”, vagyis az életünk során elszenvedett károsodások felhalmozódnak, és a későbbiekben bőrbetegségeket okozhatnak. Nagyon fontos, hogy már gyermekkorban védjük, és nemcsak a leégés elkerülése érdekében, hanem azért is, hogy ez egyfajta rutinná váljon a kicsi számára: megjegyezze, hogyha napra megy, óvnia kell magát.Bizonyított, hogy az életünk során minket ért UV-sugárzások több mint 80%-át 18 éves korunk előtt szerezzük. Habár a gyerekek nem napoznak a klasszikus értelemben, viszont sokat játszanak, tartózkodnak a szabadban napsütéses órákban, nem csoda, hogy mire elérik a 4-5 éves kort, 70%-uk már legalább egyszer leégett. Ezeken az adatokon azonban lehet javítani, amennyiben megtesszük a szükséges óvintézkedéseket.
Elővigyázatosság: Amikor naptejet vásárolunk, tartsuk szem előtt, hogy kifejezetten gyermekek számára készült terméket válasszunk, és hogy ez a krém könnyen felszívódjon, legyen tartós és vízálló, főleg ha a partra készülünk. A legjobbak illatanyag- és tartósítószermentesek. A nyári hónapokban a minimum 30-as, de inkább magasabb faktorszámúakat keressük, amelyek nem csupán az UVB, hanem az UVA sugaraktól is védenek. Az UVA felelős azért, hogy a bőrben már megtalálható melanin hatására barnuljunk, ezért önmagában nem káros, de a bőr öregedésében szerepet játszik. Ezzel szemben az UVB sugarak serkentik a melanin képződését. A túlzott napozás következtében így nő meg a kockázata annak, hogy rosszindulatú bőrdaganat, azaz a melanoma alakuljon ki.
Napozásra alkalmas időszak: Természetesen, mint minden más veszély esetén, a napégésnél is a legfontosabb, hogy megtegyük a kellő előkészületeket, mert még a legjobb fényvédő sem jelent garanciát. Néhány hónapos csecsemőt például egyáltalán nem javasolt kitenni „napozásnak”, nagyjából fél éves kortól kezdjük meg a hozzászoktatást. A nyári hónapokban délelőtt 11 és délután 4 óra között ne menjünk ki. Útnak indulás előtt legalább 20 perccel korábban használjuk a fényvédőket. A naptejen kívül a baba, kisgyerek testét és szemeit ruhával és sapkával takarjuk, nagyobbacskákra már jó minőségű napszemüveget is adhatunk. A szabadban tartózkodás alatt többször is használjuk a terméket, és ne feledkezzünk meg a gyerekek folyadékpótlásáról (vízzel vagy gyümölcslével) sem.
Veszélyek: Tévhit, hogy a benedvesített ruha segít, éppen ellenkezőleg, a legveszélyesebb a napon tartózkodás, ha vékony, vizes ruhában van a kicsi; ha tűz a nap és az ég felhőtlen; valamint ha árnyékban játszik, és a homokról vagy a vízfelületről visszaverődik a napfény. Ha mégis bekövetkezik a baj és a kicsi bőre lepirul, kenjünk rá speciálisan erre a célra készített napozás utáni géleket, ápolókat.
Kónya Mónika
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez