Hogyan kellene feldolgoznunk egy érzelmi traumát?
Az érzelmi traumákat az életünk bármely területén megtapasztalhatjuk. Egy családtag elvesztése, egy szakítás, egy munkahelyről való elbocsátás....Hosszú a sor, és ezek mind érzelmi traumákhoz vezethetnek. Egy kudarc élmény, vagy rosszabb esetben egy ilyen trauma képes megállítani téged abban, hogy kilépj a komfort zónádból. Nézzük meg, hogy mely lépések szükségesek a feldolgozás szempontjából!
Az érzelmi trauma hatással lehet mind a pszichés, mind pedig a fizikai egészségünkre.
Eltávolodást okozhat önmagunktól és a körülöttünk lévőktől. Sok olyan szorongást, bizonytalanságot és félelmet válthat ki, amelyek korábban soha nem voltak ismertek számunkra. Befolyásolhatja motivációinkat, önbecsülésünket és a képességünket arra, hogy újra valódi kapcsolatokat alakítsunk ki másokkal. Az érzelmi trauma ezen kívül eljuttathat minket odáig is, hogy elhanyagoljuk magunkat. Úgy érezhetjük, mintha visszafordíthatatlanul megsérültünk volna, és soha nem lennénk képesek kilábalni ebből a fájdalomból. Mintha örökké tartana, de az élet legtöbb eseményéhez hasonlóan az idő képes meggyógyítani mindent, ami megtört - csak meg kell engednünk.
Ez a fájdalmas tapasztalat akár arra is rávezethet minket, hogy kábítószer vagy alkohol használatával enyhítsük a fájdalmat. Valójában sok ember függőségét valamilyen trauma váltja ki. A függőségek azonban csak további problémákat okoznak, például a testi, szellemi és érzelmi egészség romlását. Az igényektől függően ebben az esetben ajánlott rövid vagy hosszú távú rehabilitáció.
A traumatikus esemény következményeként beleragadhatunk a történtekbe, vagy összeomolhatunk és lehetetlennek tarthatjuk, hogy továbblépjünk. "Kihúzódni a szenvedés mocsarából." - Ezt sajnos könnyebb mondani, mint megtenni... Gyakran az egész a fejünkben játszódik le újra meg újra és azon tűnődünk vajon csinálhattuk volna-e másképp?
Az elengedés és az elfogadás hatalmas szerepet játszik az érzelmi traumák feldolgozásában.
Az első lépés az, hogy megengedd magadnak a gyógyulás lehetőségét. Lehet, hogy valami a fejedben azt mondatja veled, hogy talán veleszületett módon nem vagy rendben, de ez egyszerűen nem igaz! Ez csupán a trauma következménye, hiszen meginog a belső egyensúlyod. Csak akkor engedhetjük meg maguknak a felépülést, ha egyszer s mind megtanulunk elfogadni dolgokat, történéseket.
A legsötétebb pillanatokban könnyedén elvághatjuk magunkat azoktól, akik törődnek velünk
Ez afféle önbüntetés tudat alatt. Fontos azonban az ellenkezőjét tenni - vedd körül magad azokkal, akik szeretnek. A barátok, és a család óriási támasz tud lenni egy nehéz, megpróbáltatásokkal teli élethelyzetben. És ha úgy érzed ez mégis kevésnek bizonyul, akkor ne habozz szakmai segítséget kérni. Egy képzett terapeuta csodákat képes tenni.
A meditáció gyakorlása szintén segíthet.
Megtaníthat ugyanis arra, hogyan kell a jelenben élni, ahelyett, hogy a múlt tapasztalatain pörögnél, vagy túlaggódnád a jövődet. A meditáció segíthet az elme elcsendesítésében, enyhíti a stresszt és a szorongást. Segíthet öntudatosabbá válni és lehetővé teszi, hogy érzelmeidet egy egészen más szemszögből ítéld meg.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez