Hogyan hódította meg a síelés Európát?
Európa majd minden országába eljutottak Norvégiából a síelés eszközei, de a skandináv országoktól eltérően mégis más felszerelés és technika terjedt el. Ez az alpesi sí, amely egyre többeknek jelentett kikapcsolódást és sportot.
Németországban norvég, laza kötésű síkkel, teljesen norvég mintára kezdtek el síelni. Münchenben, 1886-ban láttak először egy síelőt, s a látvány hatására néhány év múlva (1890-91 telén) már sportkubbal büszkélkedhetett a város. Schwarzwaldban Dr. Tholus todtnaui orvos vásárolt először síléceket Kristianiából, hogy megkönnyítse betegeinek felkeresését a nagy hóban. 1895. december 1-jén megalakult a Schwarzwald Ski-Club, amely 1896-ban megrendezte Németország első síversenyét. Csehországban először egy gróf vásárolt vadászalkalmazottainak sífelszerelést, hogy megkönnyítse a nagy hóban a vadak felkutatását. A síelés elterjedése magával hozta a sporteszköz fejlődését is. Ausztriában a sísport norvég befolyás nélkül önállóan fejlődött. Matthias Zadarsky Alsó-Ausztria egy eldugott kis völgyében Lilienfelden lakott és a híres sarkkutató Fridtjof Nansen könyvének olvasása után, saját tapasztalatai szerint és az erdős, meredek lejtőkkel rendelkező hegyek miatt olyan sít és hozzá tartozó kötést szerkesztett, amellyel egy új technikát sajátíthatott el a síelésben.
A Zadarsky által megalkotott kötés a talpat tartja szilárdan, ezért új stílus megtanulására kényszeríti használóját. A norvég kötések kezdettől fogva a lábujjhegyek megerősítésére fektetik a hangsúlyt. Ez a Telemark technika, amely nevét egy norvég tartományról kapta. Zadarsky merev kötését ő alpesi kötésnek nevezi és módszere a lilienfeldi iskola. Az osztrák alpesi sízés másik kiváló képviselője G. Bilgeri, aki Zadarsky kötését bonyolultabb alkatrészek felhasználásával könnyebbé tette. Bilgeri jelentősége nem a kötésben van, hanem abban a rendszerben, amely összeegyezteti a lilienfeldi és a norvég módszert. Az ő munkásságának sikere az, hogy belátták a lilienfeldi alpesi technika gyakorlatiasságát. Bilgeri vezette be a két bot használatát is. 1895 telén alakult meg az Österreichischer Skiverein (Osztrák Síegyesület). Hegyi vezetők részére először 1902-ben tartottak sítanfolyamot St. Antonban és a Salzburg melletti Raurisban.
Az Osztrák Síszövetség; az Österrechischer Ski Verband 1905-ben alakult meg. Eközben sorra alakultak a sportklubok, 1896-ban megrendezték az első európai síversenyt. 1924-ben, Chamonix-ban pedig sportággá vált a sí, megalakult a Nemzetközi Síszövetség (F.I.S.). Tagjai az alapítás évében: Ausztria, Bulgária, Csehország, Finnország, Franciaország, Kanada, Jugoszlávia, Lengyelország, Magyarország, Nagy-Britannia, Norvégia. Olaszország, Románia, Svájc, Svédország, Szlovákia, USA. A sportág töretlenül fejlődik, ám természetesen a sí emellett megmaradt szabadidős sportnak is. Novembertől áprilisig minden évben megtelnek a síparadicsomok, így az egyre színesebb kavalkádban kísérhetjük figyelemmel a kötések, lécek és stílusok változását.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez