Hogyan építhető ki a bizalom induló kapcsolatainkban?
Érzelmi intimitás nem létezik bizalom nélkül, bizalom pedig nem létezik őszinteség nélkül. Az őszinteség önfeltárást, önmagam álarcok nélküli megmutatását jelenti.
Az érzések megosztása, az önfeltárás fontos elmozdulás az intimitás felé. Induló kapcsolatainkban lelki intimitás, a bizalom kiépítéséhez beszélgetni kell. Mélyen, meghitten, önfeltárón, mert kapcsolatainkat továbbiakban az érzelmi kommunikáció, az érzelmek megosztása tartja majd fenn. Induló kapcsolatainkban a bizalom kiépítését az önfeltárás segíti. Érzéseink és élettörténetünk fokozatos, kölcsönös feltárása segít elsőként a kölcsönös bizalom kiépítésében. Az önfeltárásnak kölcsönösnek és viszonosnak kell lennie.
A kezdeti önfeltárásban fontos az arany középút megtalálása. A kapcsolat elején kell egyfajta éberség, érdemes megfigyelni, vajon mennyire hajlandó az a személy az önfeltárásra, vagy éppen a túlzott önfeltárásra. Ha valaki zárkózott már a kapcsolat kezdeti szakaszában, az előrevetítheti, hogy a későbbiekben is gondot okoz majd társának beengedése az ő belső világába, a megnyílás, az önfeltárás. Ez az elszigeteltség, a társas magány érzésével járhat majd együtt. Ha pedig valaki már a kapcsolat legelején túlzottan önfeltáró, túl sok, mély és intim információt oszt meg önmagáról, az gyakran bizonytalanságot, belső szorongást jelez. A párkapcsolat elmélyüléséhez, az érzelmi elköteleződéshez, a kapcsolat sikerességéhez mindkét félnek fokozatosan fel kell tárnia valódi énjét a másik előtt, hibáikkal, kudarcaikkal, gyengeségeikkel együtt.
A bizalom kiépítéséhez bátorság is kell. Le kell ugyanis döntenünk a korábbi fájdalmak miatt magunk köré épített érzelmi falakat, és megmutatni sebezhető énünket. Ha palástoljuk személyiségünk bizonyos részeit, akkor attól az érzéstől fosztjuk meg önmagunkat, hogy valaki teljes mértékben elfogad és szeret pontosan olyannak, amilyenek vagyunk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez