Hogyan előzzük meg a lúdtalpat?
A láb leggyakoribb fejlődési rendellenessége a lúdtalp vagy bokasüllyedés. Népbetegség, hiszen a lakosság 80%-ban előfordul kisebb vagy nagyobb mértékben. Ortopédiai kezelést szerencsére csak kis számban igényel. Kialakulásának okairól, felismeréséről és megelőzéséről olvashattok most.
A lúdtalp kialakulásának okai
Többnyire túlterhelésre, helytelen irányú vagy mesterségesen létrehozott körülmények miatt alakul ki.
A gyermekkor egyes szakaszaiban különösen nagy az esély a lúdtalp kialakulására
- Az állás, járás kezdete. Nem szabad „hajszolni” a gyermeket a felállás, járás felé. Ha esetlegesen ezekben a készségekben elmaradása van, azt a gyerekorvosunk jelezni fogja. Azonban egy-egy kihagyott mozgásfejlődési szakasz a talp izmainak fejlődését negatívan befolyásolhatja. A hosszboltozat évek alatt alakul ki. A biztosan álló gyermek sarka középvonalban van, és a talpa még teljes egészében a talajra fekszik. Ha lábujjhegyre állítjuk, akkor alakul ki a jellegzetes hosszboltozat.
- Óvodás és iskoláskor kezdete. Ebben az időszakban megváltoznak a gyerekek körülményei, amit lábuk is észre vesz. Az izomzat a megterhelés hatására kifárad, és nem képes aktívan biztosítani a láb formáját. Emiatt a láb szalagjai meglazulnak, így a boltozatok nem lesznek megtartottak. Ebben az időszakban fontos a fokozatos terhelés, a megfelelő cipő kiválasztása.
- Pubertás kori gyors növekedés mind magasságban, mind súlyban plusz terheket ró a talpizomzatra.
- Hosszabb betegség, sérülés miatti inaktivitás után a gyors rehabilitáció is kiválthatja, hiszen az izmok ereje csökken ilyenkor.
- Mozgás hiánya, egészségtelen életmód és a civilizációs körülmények (aszfaltozott, kemény út, csak cipőben járás) szintén elősegítik a lúdtalp kialakulását.
Tünetek
- Legtöbbször a „csúnya” járás a panasz, a lábak járás közben befelé fordulnak.
- Fáradékonyság
- Láb és lábszár fájdalma
- Gyakori az éjjeli lábfájdalom
- A sarok helyzete: kemény talajra állítva a gyermeket/felnőttet, hátulról megtekintjük. Normális esetben a sarok és a lábszár hossztengelye által bezárt szög nem nagyobb 10foknál. Ha ennél jobban bedől a sarok, az kóros állapot.
- Hátulról megtekintve, továbbá látható a hosszanti boltozat ellapulása is.
- A láb egyes pontokon nyomás érzékeny lehet. Ezek főleg az izmok eredési és tapadási helyei a talpon és a lábon
- Nagyobb fokú lúdtalp esetén a teljesítő képesség, fizikai aktivitás is csökken
- Jellemző azonban, hogy a tünetek nem mindig az elváltozás mértékét tükrözik. Minimális lúdtalp esetén is lehetnek erős fájdalmak, és súlyosabb elváltozást kísérheti egész kevés panasz is.
- Kezeletlen esetekben a lúdtalp az alsó, végtag teljes területén okozhat panaszokat, elváltozásokat.
Megelőzés
Kisgyermekkorban arra kell törekednünk, hogy megelőzzük a lúdtalp kialakulását. Ezzel sok későbbi kellemetlenségtől óvjuk meg gyermekünket.Mi segíthet ebben:
- Kisbabánkat hagyjuk a lábaival játszani
- Ha az idő megengedi, gyermekünk legyen mezítláb vagy zokniban
- Végezzünk lábtornát
- Megfelelő cipőt válasszunk
Milyen a megfelelő cipő?
A cipőviselésre minden életszakaszban oda kell figyelni. A túl magas sarok az előláb túlterheléséhez vezet.A nem megfelelő sarokrész a sarkat befelé irányba dönti. Ezért célszerű keményebb kérgű cipőt választani, ami megfelelő helyzetben tartja a sarokcsontot. Valamint:
- Bőrből készüljön
- A talpa legyen rugalmas, és csúszásgátlós
- Stabilan tartsa a sarokcsontot
- Megfelelő legyen a méret
Választhatunk supinálo talpú cipőt is, mely a sarokcsontot a megfelelő szögben dönti és tartja. Ez azonban csak a kialakult lúdtalp esetén célszerű választás.
.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez