Hogy vásároljak babaruhát?
Számos nő a várandóság alatti hónapokban már elmegy vásárolni, hogy az új jövevényt komplett ruhatárral várja. No, de mi van akkor, amikor az apukára is hárul ebből a feladatból?
1., A várandós nők közül mindenki egyetért abban, hogy az újszülöttnek kell body, rugdalózó, kis sapka, kis kardigán, de bizony a többiről már megoszlik a vélemény. A babaruha vásárlásnál elsősorban az évszakot érdemes figyelembe venni: míg egy téli babának több melegebb holmira van szüksége, addig a nyáriaknak elég néhány hosszú ujjú rugdalózó, napsapka és több napozó. Évszaktól függetlenül viszont szükség lesz zoknira, de abból ne vegyél túl sokat, mert a kismamák tapasztalata szerint a babák lábáról lecsúszik. Ezért sokan inkább a zárt lábfejű rugdalózó mellett teszik le a voksukat, zokniból pedig csak 1-2 darabot vásárolnak.
2., Ha már a számoknál tartunk, akkor azon is érdemes elgondolkodni, hogy a ruhákból mennyit szerezzünk be. Általános vásárlási mondat, hogy minél többet vegyünk, hogy ne kelljen minden nap a mosással babrálni. Ezért a baba megszületése előtt, a darabszámot illetően az a legcélszerűbb, ha 4-5 darab ruhácskát veszel, mert ez a mennyiség mindenképp elég lesz az első 1-2 napra és utána anyuka már látja, hogy a továbbiakban mire lesz szüksége.
3., A meg nem született babáknál kardinális kérdés, hogy vajon mekkora ruhát vegyél neki. Mivel a gyermekruhák méretezése nem valami következetes, azaz ahány gyártó, annyi méret, így érdemes összemérni a ruhákat. Kismamák vásárlási szokásait segítő cikketekben egyébként azt tanácsolják, hogy ha az apuka és az anyuka sem alacsony növésű, akkor jó eséllyel lesz a gyermek is nagyobb, így például ilyenkor kihagyható az 50-es méret. Mivel egyébként a gyártók egyik fele centiméterben adja meg a méretet, míg mások azt írják a címkére, hogy hány hónapos gyerekre készült a ruhácska, ezért – ha már van – érdemes magaddal vinni egy „próbaméretet”.
4,, Az anyag szempontjából könnyebb dolgod van, hiszen a pamutból készült holmik visznek mindent, ezért az újszülött méreteknél csak a természetes alapanyagú ruhákat vegyél.
5., A színek kevésbé érdekli a babákat, sokkal inkább a mamákat. Azt egyébként érdemes tudni, hogy kis hazánkban hagyománynak számít, hogy az újszülöttet fehér ruhában kell kihozni a kórházból, majd a kislányokat rózsaszínbe, a fiúkat pedig kékbe öltöztetik. A babáknak egyébként azt már teljesen mindegy, hogy kis báránykák, vagy kutyusok díszítik a ruháját, az viszont már irritálhatja őket, ha ezek a figurák varrással kerültek a ruhácskájára. Ezek mellett ugyanilyen zavaró lehet nekik, a madeira csipkés, vagy fodros gallérú ruhácskák, de a legtöbb babát irritálja az is, ha felhajlik, vagy a szájába lóg valami.
6., Az érzékeny bőrű babák egy része kiütéses lesz a cipzár műanyag részétől, másoknál pedig a gomb okoz gondot, de az nagyobb probléma, ha ezek a szájába kerülnek. Mivel a legfőbb ilyenkor a biztonság, ezért a legcélszerűbb tépőzáras vagy patentozható ruhácskát vásárolni.
Hol vásárolj?
Meglepő módon többek tapasztalata szerint külföldön sokkal olcsóbb a babaruha, mint nálunk. Épp ezért ha a kismama még a 6-7. hónapban olyan jól érzi magát, akkor érdemes együtt kiruccanni egy hosszú hétvégére Bécsbe, Pozsonyba, vagy akár Prágába is. Ez a kirándulás azért is lehet megfontolandó, hiszen ki tudja, hogy a kis jövevény megszületése után mikor tölthetsz ismét kettesben pár napot a pároddal. Ha viszont nem akarsz külföldre menni, akkor a szupermarketek többségében (TESCO, SPAR, AUCHAN) is találsz olcsón babaruhát, de azért azt soha nem feledd, hogy olcsó húsnak híg a leve. Igazán jó minőséget és széles választékot a baba boltokban (MEGATOYS, BRENDON,), illetve gyermek ruházati osztállyal is rendelkező üzletekben is találhatsz (C&A, H&M, ZARA).
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez