Hiába hódít, ha nem véd
A gyilkos kór – szokták mondani. Az UV sugárzás káros hatásai az élet során folyamatosan összeadódnak, a károsodás lassan és fájdalommentesen jelenik meg. Ezért kell, hogy a napszemüvegek viselése ne csak divat legyen.
Azt, hogy kinek milyen keret áll jól, az arcformája határozza meg leginkább, ezért fontos, hogy mindig több keretet próbálj fel. Vásárláskor ne csak az esztétikai szempontokat vedd figyelembe, hanem azt is, mennyire szűri meg a napszemüveg a szemre is káros UV-fényt. A modellek palettája igen széles, a divattrendek gondoskodnak róla, hogy minden évben új szemüvegek kerüljenek piacra. Sajnos sok ezek közül már nem tölti be eredeti funkcióját, számos vásárló csak a szín és a forma alapján dönt.
Az ózonréteg normál esetben megakadályozza, hogy a káros UV-sugarak a szembe jussanak. A környezetet ért fokozott terhelés hatására azonban az ózonréteg egyre vékonyodik, így a rövidhullámú UV-sugarak szinte akadály nélkül juthatnak a szembe. Ennek kötőhártya-gyulladás, szaruhártya és ideghártya sérülések lehetnek a következményei. Nem csak a közvetlen napsugárzás jelent veszélyt. Ha süt a nap, a legtöbben felveszik a napszemüveget, de ha felhők árnyékolják az eget, már nem tartják fontosnak viselését. Pedig a káros sugarak egy része felhősödés mellett is eljut a földfelszínig. A napszemüveg viselése tehát felhős ég mellett és télen is ajánlott.
Divatos, de vajon a szemet is védi?
A szemet megfelelően védő szemüvegnek meg kell felelnie néhány feltételnek: Fontos, hogy rajta legyen a CE jelzés, ez garantálja ugyanis, hogy a szemüveg megfelel az európai irányelvek által meghatározott biztonsági követeléseknek. Ha teljesen biztosra akarsz menni, vizsgáltasd meg már meglévő szemüveged is optikussal.
A nagy jobb, mint a kicsi
Az UV-szűrő hatás mellett a napszemüveg lencséjének mérete és színárnyalata is számít. A kicsi, kerek lencséjű napszemüvegek nem biztosítanak kellő védelmet, a napsugarak ugyanis oldalról is bejuthatnak a szembe. Ezért a hajlított ívű sportszemüvegek és a nagy lencséjű modellek jobb védelmet nyújtanak.
Szín és árnyalat
A napszemüveg színe és árnyalata igazából nem számít, az UV-szűrő magában a lencse anyagában található. Egy speciális réteg szűri meg a napsugarakat és biztosítja a szükséges védelmet. Aki nem tudja eldönteni, hogy világosabb vagy sötétebb árnyalatú lencsét válasszon, fényre sötétedő változatot is vásárolhat. Sötétebb, árnyékos helyeken, például zárt térben az ilyen lencse kivilágosodik, napsütés, és erős fény hatására pedig elsötétedik.
Bővebb, hasznos információért, a még több napszemüvegért kattints IDE!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez