Hatástalanítsd a savakat!
Napjainkban egyre többet hallunk a lúgosításról. Sokan úgy gondolják, hogy ez csak egy új divat irányzat a diétákban, ezért pár mondat erejéig feltérképezzük élettani hatását és fontosságának miértjeit.
Szervezeted anyagcsere folyamatában a táplálékbeviteltől a kiválasztásig rengeteg káros anyag képződik. Ezt tetézheted a nem megfelelő táplálkozással, hiszen az egészséges, illetve egészségtelen tápanyagokon belül is külön csoportosíthatók a savas és lúgos ételek. Miután lenyelted, az ételek különböző hatásokat fejtenek ki, úgynevezett kémiai folyamatok keletkeznek. Azt már az iskolában megtanultuk, hogy a lúgok közömbösítik a savakat, semleges pH értéket hozva létre ezzel. Ahhoz, hogy energikus maradj és kevésbé legyél hajlamos a betegségekre, mindenképp figyelned kell a sav-bázis háztartás optimális egyensúlyára. A szervezet természetesen tartalmaz savakat, amelyek jótékony hatásúak. Gondolj csak a gyomorsavra, amely az ételek lebontásához kell. Azonban a túlzott savasodás a későbbiekben fáradékonysághoz, levertséghez, fejfájáshoz, gyengébb koncentrációhoz vezethet. Az ételeken kívül rengeteg egyéb olyan környezeti hatás ér, ami szintén savasodáshoz vezet. Gyakorlatilag a civilizáció és a nagyvárosi élet minden olyan velejárója, mint a szmog, a negatív stressz, a dohányzás, az állandó rohanás, a megfelelési kényszer, a savas közeg felé billenti a mérleget.
Mivel tudsz tenni ellene? Lúgosítani sokféleképpen lehet, elsősorban életmód változtatással. Ide tartozik a lúgosító étrend, a sok folyadék és a stresszmentes élet is. Étkezéseid alkalmával figyelj oda, hogy minél több friss zöldséget, gyümölcsöt egyél, gabonaalapú ételeidet pedig teljes kiőrlésű liszttel készítve fogyaszd. A húsok, sajtok, tejtermékek minél zsírszegényebbek legyenek, a napraforgóolaj helyett olívaolajat használj, hogy elkerüld a telített zsírsavakat. Fokozottan figyelj a folyadékbevitelre, minimum napi 2 liter vizet igyál! Folyadékként semmiképp ne előre gyártott szénsavas üdítőt vagy gyümölcslevet válassz, hanem törekedj a szénsavmentes ásványvízre vagy szűrt vízre, illetve a házilag készített teákra.
A könnyebb kezdés érdekében irányt adunk pár könnyen beszerezhető lúgosító zöldséggel és gyümölccsel, így akár már ma elkezdheted egyensúlyba hozni szervezeted:
Céklalé: Erősen lúgosít, ezáltal szabályozza a szervezet sav-bázis egyensúlyát. Méregtelenítő, vérképző, emésztést segítő hatásai miatt kiválóan alkalmas fogyókúrákhoz is. Erősíti az idegrendszert, egyensúlyban tartja a vérnyomást, véd a csontritkulástól és a cukorbetegségtől is. Kúraszerűen ajánlott inni, naponta 3-4 dl kortyonként fogyasztva.
Friss paradicsomlé: Vér és vesetisztító, gyulladás és koleszterinszint csökkentő, de keringést serkentő hatásáról is ismert. Napi 3-4 dl frissen préselt paradicsomlé a fogyó illetve salaktalanító diéták italaként is javasolt.
Zellerlé: Ihatod önmagában is, vagy társíthatod más zöldséglevekkel (pl. káposzta, répa, cékla stb). Hozzájárul a sav-bázis egyensúly fenntartásához, lúgosítja a vért, javítja a bőr állapotát, segíti a csontképzést. Napi 1-2 dl zellerlé javasolt, kumarinra érzékenyeknél allergiás reakciót válthat ki.
Citrom, lime, grapefruit: Ezek a gyümölcsök – bár kémiailag savasak – a szervezetben lebomolva valójában lúgosítanak. Nagyon csekély a cukortartalmuk, és emellett bőséges mennyiségű oxigént tartalmaznak. Nagy előnyük, hogy megelőzik a mikroorganizmusok túlzott mértékű elszaporodását, így gombaölő hatásúak is. Egy liter ásványvízbe fél citrom vagy lime facsart leve ajánlott. A grapefruitnak picit nagyobb a cukortartalma, de influenzajárványok idején kifejezetten ajánlott napi 1 fanyar gyümölcs kifacsart leve. Gombaölő hatása miatt a candida diétának is remek kiegészítője.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez