Hasmenés és kezelése
Ma egy szaftos témáról lesz szó, a szó szoros értelmében. A hasmenésről próbálunk írni, mert nagy a zavar ebben a témában is. Ez persze nem csoda, mert erről is mást tanítanak ma - még az egyetemen is - mint ezelőtt akár 20 évvel. Szerencsére legtöbbször minden kezelés, radikális diéta, tömény vagy hígított elixír felesleges. Ráadásul gyakori tünet, ezért is érdemes beszélni róla.
Vegyük először a nevét, és valljuk be őszintén, igazán szalonképes magyar neve nincs. A hasmenés nagyobb mennyiségű, híg , gyakori székletürítést jelent. De ha csak egyszer volt? Az nem gyakori. Akkor híg széklet? A hozzám járó korosztály jelentős része a széklet szóra visszakérdez, nem életszerű kifejezés. Már a latin eredetű név is problémás: diarrhoea. Még az appendicitist (népszerű nevén vakbélgyulladás) is könnyebb kiolvasni, mint ezt a mással- és magánhangzó torlódással terhelt szót. De a nevezéktanra még visszatérünk.
Mitől adódhat? Legtöbbször vírusok okozzák. Ilyenkor minden gyanús előzmény nélkül indul a menet, néha hányással, hányingerrel, néha csak hasfájással. A vírusos hasmenésre jellemző, hogy gyorsan és biztosan terjed a közösségben, egyszerre egy oviscsoport, egy család minden tagja “áldozattá” válhat. Ide tartozik a Rotavírus is, ami ellen szájon át adható oltás is létezik. Sajnos extrém ára miatt pont a legrászorultabb embereknek elérhetetlen. A Rotavírus-paradoxon szomorú: minél kisebb gondot jelent a közel 40 000 Forintos oltás, annál nagyobb az esélyed, hogy kiszáradás esetén gyermekedet külön kórtermes magánklinikán tudod kezeltetni. Afrikában, ahol nem az oltási szkepticizmus miatt vacillálnak a vakcinán, a rotafertőzés valóban mindennapos életveszélyt jelent.
Ha baktérium okozza. A baktériumfertőzés előzményeiben alaposan kutatva általában valami kézzelfogható ok is van, például a Campylobacter nevű dög mögött a tehén tőgye. A közismertebb Salmonella kórságnál is előbb utóbb kiderül egy sületlen túrós palacsinta, vagy egy jó tányér madártej. Olykor még egyértelműbb a záróizmokkal csak nehezen feltartóztatható, komoly izzadással, de cserébe hatalmas megkönnyebbüléssel járó altesti vihar oka. Teletömtük magunkat, össze-vissza ettünk, nem tudtunk megálljt parancsolni, éhgyomorra megettük azt a fél kiló érett szilvát, némi tej, esetleg savanyú káposzta kíséretében. Gyerekeknél az ilyen abúzusoknál a csokoládé szerepe szerencsére ellentétes hatású. Nyilván nem tudnám, és nem is akarom az összes okot felsorolni. Fontosabb, hogy tudjuk, mit kell tenni ilyenkor. Az esetek többségében, pláne gyerekeknél szinte semmit. A betegség legtöbbször magától gyógyul. A kiszáradástól kell elsősorban tartanunk, különösen a nagyon kicsiknél. Amíg kellően itatható a gyermekünk, van pisi is bőven, nagy baj nem lehet. Ám, ha gyanús, hogy több jön ki, mint amennyi bement a folyadékból, akkor irány az orvosunk! Ritkán a szimpla hasmenés is agresszív, veszélyes betegség tünete lehet, a csecsemők órák alatt ki tudnak száradni.
Főtt krumpli, keserű tea? Diétáztassuk a gyereket? Úgy gondolom, nem kell. A diéta szó alatt inkább ésszerű, mennyiségi korlátokra érdemes gondolni. Amíg még rossz a helyzet, a kicsi úgy sem akar enni, az újbóli étvágy a javulás jele. Koplalással ne rontsuk tovább a gyerkőc állapotát, ha enne, fokozatosan, sokszor keveset adjunk neki. A laktóz tartalmú (tejtermékek) ételeket érdemes kerülni, hisz sok hasmenést kísér átmeneti laktózérzékenység. Orvosi rendelőből kevés hasmenéses beteg ment ki 20-30 éve antibiotikum, leginkább Sumetrolim recept nélkül. Ma szerencsére már nem így van. Egy-egy nagyon kivételes esetet leszámítva biztos, hogy inkább csak bajt okozunk velük. Sikeresen rontjuk a “székletfogó” szerek piacát is. Már csak kevesen vetemednek használatukra. A mi gyermekkorunk hasmenéseit még a széntabletták tucatjai festették feketére. Remélem, hogy ennek a különlegesen undorító ízét a mai gyerekek már nem érezhetik.
A probiotikumok. Általánosan javasolhatók a probiotikumok. A gyógyállatok. A “jófej bacik” millióit toljuk magunkba, és már ovisok is tudnak jól csengő baktériumneveket. Egyre divatosabbak, egyre több betegség esetén ígérnek gyorsabb gyógyulást. Szinte hetente kap engedélyt egy újabb szer. Veszélytelennek tűnnek, a tudományos hátterük is meggyőző. Elhúzódó hasmenés esetén mindenképpen használjuk valamelyiket.
Dr. Király Balázs - gyermekgyógyász
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez