Három egyszerű recept a rák ellen
Zöldségek, amelyeket bárki bárhol beszerezhet és még csak orvosi vény sem kell hozzá.
Sárgarépa
A sárgarépa jelentős vitaminforrás: a nálunk termesztett fajták 8 mg karotint (az A-vitamin elővitaminja), valamint B1-, B2-, B6-, C- és K-vitamint tartalmaznak, de kalcium, kálium, magnézium, foszfor, vas, nátrium, almasav, citromsav és folsavat is nagy mennyiségben található benne.
A növény Közép-Ázsiából származik, onnan terjedt nyugatra, és a spanyolok jóvoltából jutott el az I. század táján Európa asztalaira. Pliniustól tudjuk, hogy ez a négyezer éves kultúrnövény eredetileg vékony, kemény és vad ízű gyökér volt és a késő római időkben kezdték nemesíteni. A XVII. századig az európai fogyasztók a fehér, a sárga és a lila színű répát ismerték. A ma természetesnek számító narancssárga változatát holland kertészek nemesítették a királyi család tiszteletére. Nálunk a XV. századtól kezdve termesztik. Erdély egyes vidékein murok a neve. A rövid tenyészidejű fajták friss fogyasztásra alkalmasak, míg a hosszú tenyészidejű fajták vermelve, homokba rakva jól tárolhatók. Használhatjuk levesek, saláták, főzelékek, hidegkonyhai készítmények, bébiételek készítésére, de nagyon sok ételkülönlegesség ízesítője vagy díszítője is lehet, egyben a nyulak kedvenc eledele.
Sárgarépadzsem
Hozzávalók: 1 kg sárgarépa, 75 dkg befőzőcukor, 1 db narancs leve, 3 db citrom leve
Elkészítés: 1 kg sárgarépához adj 750 gramm befőzőcukrot, egy narancs és három citrom kipréselt levét. Alapos mosás után a héjából is tehetsz hozzá. A répát puhára főzöd, szitán áttöröd, majd a befőzőcukorral, a citrom és narancs levével 4-5 percig főzöd. Szokásos módon zárd le az üvegeket.
Cékla
A cékla, más néven céklarépa, ritkábban vörösrépa régóta ismert salátanövény. Alfaja vagy termesztett változata a spenótra emlékeztető mángold. A céklát a Földközi-tenger környékén őshonos növényt már i.e. 3000-ben ismerték. Magyarországon a XVII. századtól van jelen. Lippai János már a vörös, fehér és sárga változatáról is írt. A modern étkezést szolgáló fajták a XIX. és XX. században terjedtek el.
A cékla gyógyászati hatása annak köszönhető, hogy tele van a sejteket külső szabad gyökök támadásától védő antioxidánsokkal. Az antioxidáns hatását a TAC számmal (total antioxidant capacity) jelölik. Gátolja a rák- és tumorsejtek szaporodását, vérképző, és szabályozza a sav-bázis egyensúlyt valamint a máj anyagcsere folyamatait.
Céklasaláta recept
Hozzávalók: 3 kg cékla, 9 gerezd fokhagyma, 2 mokkáskanál őrölt kömény, 1 tormagyökér, ecet, cukor, só
Elkészítés: A céklát alaposan mosd meg, tedd tepsibe, fedd le, majd előmelegített sütőben párold majdnem puhára. Ezután hámozd meg és reszeld durvára. Hámozd és reszeld a tormát is, a fokhagymát pedig aprítsd fel. Rétegezve tedd a kiforrázott üvegekbe. Az ecetet, cukrot, sót és köményt keverd el vízzel, majd forrás után öntsd a céklára. Szorosan zárd le és tedd 24 órára száraz gőzbe.
Búzacsíraolaj
A búza csírájából kinyert olaj magas E-vitamin tartalma miatt diétaolajnak számít. 100 gramm búzacsíra-olaj mintegy 150 milligramm alfa-tokoferolt (E-vitamin) tartalmaz, így javítja a véráramlást, a szervek, izmok, szövetek anyagcseréjét, nagyobb teljesítőképességet és vitalitást kölcsönöz a szervezetnek. A szívet és a vérkeringést védi a túlterhelés okozta károsodásoktól. Az E-vitamin féken tartja az idő előtti öregedési folyamatokat is. Bőröd is profitál belőle: karbantartja a kötőszöveteket, a bőr sima és rugalmas lesz tőle, valamint serkenti a sejtek megújulását.
Búzacsírás káposztasaláta
Hozzávalók (4 személyre): 30 dkg savanyú káposzta, 15 dkg tisztított alma, 2 dkg mazsola, 2 dkg búzacsíra, 1 dkg cukor, citromfű, köménymag
A kicsavart savanyú káposztát lazán keverd össze a metéltre vágott hámozatlan almával, a megmosott mazsolával, a búzacsíra felével, kevés citromfűvel és őrölt köménymaggal. A cukrot kevés káposztalében old fel, majd locsold meg vele a salátát. Egy órán át hagyd állni hűvös helyen és tálaláskor szórd rá a maradék búzacsírát.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez