Harci feladatunk, a megbocsátás
Megbántottak, megsértettek, belegázoltak a legszentebb érzéseidbe? Úgy érzed, soha többé nem bírsz szóba állni a bűnössel? Érthető. Ugyanakkor sajnos, ahogy mondják, a harag rossz tanácsadó. Egyrészt hibás tettekre sarkall, másrészt ugyanúgy mardossa a szívet, mint ami kiváltotta. És nem utolsó sorban árt a szépségnek. Sok harag, és máris tele lesz az arcunk a keserűség ráncaival.
1. „Van, amit nem lehet.”
Na jó, de mi az? Egy rossz vicc? Egy sértő mondat? Egy borzalmas tett? Egy iszonyú bűn? A válasz szubjektív, hiszen mindenkinek máshol van az ingerküszöbe. Akadnak béketűrők, akiknek fát lehet vágni a hátukon, és pukkancsok, akik mindenre azonnal ugranak. Köztük pedig számos átmenet. Nem szeretek papolni, azaz lépten-nyomon a Bibliát idézgetni, de most idekívánkozik az újtestamentumi alapelv: mindent meg lehet bocsátani. Más kérdés, hogy képesek vagyunk-e rá, de akkor mondjuk azt: „van, amit én nem tudok.” Persze, a kritikátlan megbocsátás, amikor ész nélkül minden felett szemet hunyunk, nem megbocsátás, hanem konfliktuskerülés.
2. Az idő, mint tényező
Nem megy rögtön? Igen, a harag egészséges érzelem, amit nem is tanácsos elfojtani. Utat kell engedni neki, na persze, nem tányércsapkodással. Utólag szégyellni fogod magad érte, a nagyi antik porcelán étkészletének elkótyavetyéléséről nem is beszélve. Szóval a haragnak lehetőleg kulturáltan le kell csengenie, ami természettől és helyzettől függően eltarthat egy darabig. Ez a pár nap, hét, hónap alkalmat ad feldolgozni a történteket. Át lehet gondolni például, miért mondta, tette a másik azt, amit mondott vagy tett. Még az is előfordulhat, hogy van némi igazsága neki. De az szintén lehet, hogy egy egész életen át nem tudsz megbocsátani. Cipeled magadban a sérelmet, ami teljesen más emberekre, helyzetekre is rávetítheti az árnyékát.
3. Hirtelen haragúak előnyben
Hogy miért? Mert aki hamar felkapja a vizet, az öt perc múlva meg is feledkezik az egészről. Sőt, előfordulhat, még ő kér bocsánatot a másiktól, mert válaszul akkorát adott vissza neki, hogy a fal adta a másikat. Velem, akik a pukkancsok táborát gyarapítom, ez rendszeresen megtörténik. Akik viszont sokáig nyelnek, majd egyszer csak kitörnek, azok haragja tényleg olyan, mint a tornádó: kő kövön nem marad. A másik meg csak les: mi történik itt? Hiszen évek óta ugyanígy viselkedik, és eddig nem volt semmi bajod vele! Mindig a legcélravezetőbb megoldás a legnehezebb. Azaz már az elején higgadtan a másik szemébe mondani: te, ez nekem rosszul esik, ezért meg ezért. Ha lepereg róla, akkor nyugodtan inthetsz neki: agyő!
4. Megbánás, békülési szándék
Tegye a szívére a kezét, akivel még nem fordult elő, hogy akarva-akaratlanul megbántott valakit. Erre persze nehezebb emlékezni, mert ha mi csináljuk, az nem fáj. Amikor viszont velünk csinálják, annál inkább. Mindkét esetben jól jön az empátia, tehát az, hogy bármelyik oldalon állunk, beleképzeljük magunkat a másik helyzetébe. Tegyük fel, mi vagyunk a sértettek, és a sértő fél őszintén kimondja a varázsszót: sajnálom, bocsika, ne haragudj, nem akartam, többet nem fordul elő, satöbbi. Plusz az elfancsalodott képén is látszik, mennyire megbánta, amit csinált. Ilyenkor sokkal nagyobb megkönnyebbülést hoz azt válaszolni, „spongyát rá”, mint orrunkat az égbe fúrva durcáskodni.
5. Számolj tízig!
Húszig, harmincig, ötvenig! Mármint, mielőtt kimondod a nyelved hegyén lévő, csípős választ. Mert az a visszavágás, megtorlás, bosszú egyik formája, ami nem rendezi, hanem tovább szítja a konfliktust. Tapasztalatból tudom, mennyire jólesik így tenni, és arról is van élményem, hogyan keletkezik ily módon egyetlen, gyakran félreértett mondatból vihar a biliben. Mert én sem vagyok jobb a Deákné vásznánál. Úgyhogy mindazt, amit fentebb írtam, magamnak is írtam. Ezek szerint, ahogy a költészetben létezik önmegszólító verstípus, az újságírásban ugyancsak van önmegszólító cikk. Avagy, aki tudja, csinálja, aki nem tudja, tanítja. Így hát most nagyot sóhajtok: de jó volna mindezt a gyakorlatban is elsajátítani! Egy csomó kínos élményt megspórolnék magamnak.
Rados Virág
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez