Hálaadás
Amerika talán legigazibb ünnepe Hálaadás napja, melyet minden évben november utolsó csütörtökjén ünnepelnek. A család összegyűlik erre a napra és közösen mondanak hálát a termés áldásáért és az eltelt évért, mindemellett pedig néhány hagyománynak is hódolnak.
Az év legforgalmasabb napja Amerikában a Hálaadás napja. Egy ekkora országban, gyakran előfordulhat, hogy a család egyes tagjai több ezer kilométerre laknak egymástól és év közben, pénz, idő vagy energia hiányában nemigen látják egymást. Ez a nap viszont, ebből a szempontból, szent és sérthetetlen: a családtagok kivétel nélkül együtt ünnepelnek, adnak hálát.
A hagyományos menü az ünnep fontos részét képezi. A kívánt ételmennyiség és –minőség elérése érdekében, a legtöbb családban mindenki kiveszi a részét a fogások elkészítéséből. A Hálaadás napi menü általában töltött pulykából, annak szaftjából, édesburgonyából, kukoricakenyérből, burgonyapüréből és vörös áfonya szószból áll. Mindezek után következik a pite, amit több ízben is szoktak készíteni, ezek közül a legnépszerűbbek a sütőtökös, pekándiós, és az almás ízesítések.
Sokan őrizték meg továbbá a pulyka villacsontjához kötődő tradíciót. A villacsont a madár mellkasában található, körülvéve a mellehúsával. A nagy lakoma után, egészben kiszedik a csontot, aminek két végét két ember tartja, miközben kívánnak valamit, majd elkezdik húzni. Aki a nagyobb darabot szakítja, annak kívánsága teljesül.
A „pulyka párdon” hagyománya 1947-re nyúlik vissza, Harry Truman elnökségének idejére. A ceremóniát minden évben megtartják, melynek során Amerika aktuális elnöke elbocsátással (párdonnal) ajándékoz meg egy élő házi pulykát, így az élete hátralévő részét békésen letöltheti egy farmon. A pulyka párdon hagyományának gyökerei elhomályosodtak az évek során, az viszont biztos, hogy George H. W. Bush tette elnöki tradícióvá 1989-ben.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez