„Ha valami túl könnyű, az gyanús!” – beszélgetés Bak Betti személyi edzővel
A korábban feles kilóival folyamatosan küzdő Bak Betti ma már csoportos órákat tart, illetve személyi edzőként is dolgozik és folyamatosan fejleszti magát. Az egyik legfontosabb kérdés számára a szakmai hitelesség és a prevenció. A motivációjáról és a fitneszről beszélgettünk.
Hogyan kezdődött a kapcsolatod a sporttal, testépítéssel?
Onnan indul a dolog, hogy egész életemben a kilókkal küzdöttem, és a húszas éveim közepén kezdtem el tudatosabban foglalkozni a testemmel. Eleinte csoportos órákra jártam, szinte mindenféle fitnesztermi irányzatot kipróbáltam. Egyszer megkérdezte az egyik barátnőm, hogy miért nem foglalkozok „edzősködéssel”, ha már úgyis állandóan a termekben lógok… Akkor még nem is tudtam elképzelni, hogy a hobbim legyen a szakmám, hiszen a környezetemben logisztikusként azt láttam, hogy a munka az csak munka, a hobbira ott van a szabadidő. Utánakérdeztem az edzőimtől és alaposan utánanéztem a hazai fitnesziskoláknak, és egyértelműen az IWI bizonyult a legjobb választásnak. Elsősorban a funkcionális jellegű óratípusokat kedvelem a mai napig. Mivel akkoriban testépítés-fitnesz- és aerobik sportoktató tanfolyamok közül lehetett választani, én az előbbit választottam. A tanfolyam minden pillanatát nagyon élveztem, az összes oktató olyan példakép volt, akiktől élmény és élvezet volt tanulni.
Hogyan magyaráznád el edzőként egy laikusnak, hogy miért a személyi edzést válassza? Miért érdemes kontroll mellett mozogni?
Csoportos órákat és személyi edzéseket is tartok, de legjobban odafigyelni a vendégeimre csak face to face tudok. Fontos felmérni az egyének állapotát és ahhoz mérten alakítani a terhelést. A személyi edzés során sokkal több minden kiderül. Például egy csoportos órán nem biztos, hogy egy új vendég el szeretné árulni az esetleges sérüléseit, betegségeit a többi vendég előtt, még ha meg is kérdezem. Ez egy prémium szolgáltatás, amiért jogosan várhatják el az egyéni edzést választók, hogy ők legyenek a középpontban. Igyekszem úgy elengedni az edzettjeimet, hogy azt érezzék, ma is odatették magukat és küzdöttek a céljaik eléréséért.
Hogyan áll össze egy napod?
Mivel főállásban az IWI Nemzetközi Fitnesziskolánál dolgozom oktatási tanácsadóként, az edzéseket reggel és este végzem, nap közben pedig igyekszem segíteni azoknak a leendő tanfolyami résztvevőknek, akik szeretnének eligazodni a tanfolyamok sokaságában. Átlagosan heti 4-5-ször edzem, a saját edzéseimben is igyekszem megtartani a változatosságot. Enni imádok, de figyelek arra, hogy „szemetet” ne egyek. A reggeleimet egy fél citrom levével és zabkásával (zab, fehérjepor, gyümölcs, chia mag) indítom, ez nekem bevált. Mivel nincsenek fitnesz modell ambícióim, így úgy gondolom, hogy nem kell aszkéta életet élnem. Persze vannak időszakok, amikor még jobban odafigyelek az étkezésre.
Miért és milyen mélységben fontos a prevenció egy edző számára?
Fiatalon még nem foglalkozik azzal az ember, hogy mi lesz később, és úgy gondolja, hogy persze, másnak fáj a térde, gerincsérve van, cukorbeteg, de ez vele nem fordulhat elő, pedig… Szerencsére olyan edzőktől tanultam, akik – ahogyan én is – fontosnak tartják azt, hogy minél egészségesebben hajtsuk végre a gyakorlatokat. A munkán során nagyon sok rossz mozgás mintával találkozom, aminek a következményei sérülések lehetnek. Egy személyi edzés során van idő ezek javítására is.
Mostanában egyre gyakrabban előkerülő téma a kamuedző, mint kategória. Személyi edzőként hogyan látod a mindennapokban, valóban sok a kókler edző?
Sajnos igen. A munkám során is sok olyan végzett sportoktatóval találkozom – akik persze nem az profi fitnesziskolában végeztek vagy nincs semmilyen sportvégzettségük –-sokszor fogalmuk sincs alapvető dolgokról. A termekben pedig sokszor nem értem, hogy miért is csináltatja azt a gyakorlatot és úgy a vendégével az „edző”. Mintha mindenkire rá akarná húzni azt a sablon edzéstervet, amit az interneten talált minden tudatosság nélkül. Szerencsére ez a szakma szelektál, az emberek egy idő után rájönnek arra, ha az edző semmilyen mögöttes tudással nem rendelkezik, csak különböző gyakorlatokat csináltat egymás után.
Hogyan képzed magad tovább?
Olyan nincs, hogy valaki elvégez x tanfolyamot és végzett a tanulással egész életére. Nekem személy szerint szükségem van arra, hogy folyamatosan képezzem magam. Egy új továbbképzés hatalmas lendületet tud hozni az edzéseimbe, ráadásul engem is még motiváltabbá tesz. Ezt a vendégeim is érzik, így mindenki jól jár J A következő tanfolyam, amit szeretnék elvégezni, az úgynevezett Korrektív Tréner továbbképzés, amely november közepén kezdődik, és amit az NASM (National Academy of Sports Medicine) dolgozott ki különböző élsportolókat felkészítő sport teljesítményközpontokkal együttműködve. Ez azért hasznos, mert sajnos nagyon kevés olyan ember van, akinek mindene rendben van a testén. Ezért azon vagyok, hogy minél szakszerűbben tudjak foglalkozni az esetleges problémás területekkel is. Nagyon várom már J
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez