Ha 24 óra nem elég
Itt az új év, a vizsgaidőszakok és az államvizsgák ideje, valamint a karácsonyi szünet után ismét beindul a hajtás. Állsz a végeláthatatlan teendők előtt, halmozódnak az időpontok és a határidőnaplód már cafatos a sok feladattól, és te azt sem tudod, hogy állj neki. Ez a fajta bizonytalanság oda vezet, hogy nem haladsz semmit azzal, amivel kéne, így bűntudattal párosulva megnézed a kedvenc sorozatodat, és azt mondod: Majd holnap.
Másnap persze még fáradtabb, idegesebb és feszültebb vagy, hiszen egyre csak gyűlik a sok teendő, és úgy érzed, soha nem éred utol magad. Van egy rossz hírem: Nem is fogod. Ezért nagyon fontos, hogy kiépíts egy olyan stratégiát, amivel hatékonyan tudsz végezni a teendőiddel, anélkül, hogy halogatnál, vagy kiégnél.
Írd fel!
Fontos, hogy legyen egy hely, ahol vezeted az előtted tornyosuló feladatokat. Legyen az határidőnapló, online naptár, egy darab papír, vagy a telefonod – a lényeg, hogy egy helyen legyen minden, amivel végezned kell. Így nem kell semmit a fejedben tartanod, és bármikor hozzáfirkanthatsz még egy-két teendőt, amikor aktuális lesz.
ABCDE-módszer
Ha már van egy listád, akkor kezdd el súlyozni a feladatokat. Az ABCDE módszer lényege az, hogy betűkkel jelölöd a teendőket aszerint, melyik mennyire lényeges. Írj A-t azok mellé, amelyek elvégzése feltétlenül szükséges, B-t, ami fontos, de nem fontosabb az A feladatoknál, és így tovább. Kerüljön C azok elé, amelyekben mások segítségét is kérheted (például a férjed nyugodtan befoghatod egy esti mosogatásra, amíg te mással foglalkozol) és írj E-t azok elé, amelyek elvégzése nem feltétlenül szükséges (például nem szükséges sürgősen új háttérképet keresni a laptopodra).
Kezdd az A feladatokkal és haladj velük folyamatosan. Amíg az A feladatokkal nem végeztél, addig ne állj neki a sorban következő betűknek. Nagy hiba, ha egyszerre több dologgal szeretnél foglalkozni, mert így nem tudsz célzottan egy helyre koncentrálni, így sokkal lassabban haladsz, valamint elképzelhető, hogy kicsúszol egy határidőből, amíg egy kevésbé lényeges feladattal pepecseltél.
Pihenj!
Az emberi agy úgy működik, hogy csak bizonyos ideig tud egy helyre koncentrálni. Ez nagyjából 1-1,5 órára tehető, így ha ennél tovább egyhuzamban munkálkodsz valamin, észre fogod venni, ,hogy kiesel a ritmusból, kevésbé megy az odafigyelés. Óránként tarts egy 10 perces szünetet, még akkor is, ha nagyon belelendültél. Hasznos módszer a Pomodoro technika, aminek az a lényege, hogy 25 perc munkát 5 perc szünet követ. A módszert tudományos alapokon dolgozták ki úgy, hogy vizsgálták a „tesztalanyok” agyi működését – kimutatták, hogy ha 25 percenként 5 perces szüneteket iktatsz be, mialatt sétálsz egy kört, felhívod a barátnődet, vagy készítesz egy teát, az agy sokkal magasabb kapacitáson képes működni.
Motiváld magad!
Ha tudod, hogy éppen miért dolgozol, azzal motiválttá válhatsz, hogy nekiállj, vagy éppen folytass egy adott tevékenységet. Például ha államvizsga előtt állsz, akkor ahelyett, hogy kényszernek, vagy kötelezően teljesítendő feladatnak tekintenéd, kérdezd meg magadtól, hogy miért is kell/szeretnél végezni vele. Hiszen szuper lesz, ha meglesz végre a diplomád, és elhelyezkedhetsz álmaid munkahelyén! Ha felteszed minden feladatnál a kérdést: Miért csinálom, miért segít ez nekem, az hatalmas löketet ad ahhoz, hogy szuper motivált és ezáltal hatékonyabb légy.
Ne fáraszd ki magad!
Ahhoz, hogy megfelelően haladj a teendőiddel, nagyon fontos, hogy egészséges és kipihent légy. Igen, a pihenés kijár neked is, sőt, feltétlenül szükséges, hiszen enélkül nem tudsz dolgozni/tanulni. Nem kell, hogy bűntudatot érezz amiatt, hogy „elfecsérled” az időd a pihenéssel, hiszen ez éppen olyan létszükséglet, mint az evés, ivás, vagy az, hogy lélegzel. Ha nehezen megy a pihenés, akkor határozz meg előre egy kis időt, amit a pihenésre szánsz – hagyd abba, amit csinálsz, és dőlj hátra egy kicsit.
Baromi nehéz egyszerre sok dologgal foglalkozni, és nagy a nyomás, de ha megfelelő a stratégiád, akkor sokkal könnyebben lendülhetsz túl a nehézségeken, mint bármikor. Alkalmazd a fenti tippeket és dobd be magad!
Szirovicza Kinga
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez