Gyógyító ételek
Ugye te is szívesebben vállalsz apróbb életmódbeli változásokat, minthogy órákat tölts az orvosi rendelő várótermében?
Számos betegség gyógyításában, megelőzésében egyre nagyobb szerepet kap a megfelelő diéta, a helyes, tudatos táplálkozás. Kísérletek bizonyítják, hogy a zsírban, sóban szegény, de szójában, zöldségben, gyümölcsben, gabonakészítményekben, élelmi rostban gazdag diéta segít például a rák megelőzésében vagy a betegségek kiújulásának megakadályozásában. Az alábbiakban olyan ételeket mutatunk be, amelyek kiemelten magas tápértékkel és vitálanyag-tartalommal rendelkeznek, ezért szintén segítik a különféle betegségek megelőzését, illetve a már meglévők gyógyítását.
Az egészséges ételek fogyasztása, táplálkozási szokásaid akár kismértékű megváltoztatása nemcsak jó közérzeted, állóképességed szinten tartása, fokozása érdekében fontos, de egész életed minőségét befolyásolhatja. Mert amit eszünk, azzá leszünk!
Kálcium: létfontosságú alapanyaga a csontnak és a fogaknak, de fontos szerepet játszik a sejtek, az idegek és az izmok felépítésében és működésében, valamint a véralvadásban. A kálcium csontokban való bejutása csak meghatározott összetevők jelenlétében megy végbe, így nem elegendő csupán a kálcium pótlása, hanem fontos az ásványi sók helyes beviteli aránya is. ezenfelül azt is elengedhetetlen tudnunk, hogy a kálcium csak megfelelő mennyiségű magnézium, foszfor és D-vitamin jelenlétében tud felszívódni és a csontokba beépülni. Amennyiben a kálcium ezen összetevők nélkül kerül a szervezetbe, az eredmény kikristályosodás lesz, ami legtöbbször a vese-, ill. a húgyutakban igen fájdalmas, kálcium-oxalát típusú kő kialakulásához vezethet. Kalcium-szükségletünk pótlása, szinten tartása érdekében ajánlatos minél több tejet, sajtot, joghurtot, kefirt, aludttejet, kálciummal dúsított gyümölcslevet, sötétzöld levélzöldséget és olajos halkonzervet fogyasztani, s lehetőleg kerülni a mesterséges, vegyi úton előállított pezsgőtablettákat és multivitamin- készítményeket. Ezen idegen anyagok nagy részét ugyanis szervezetünk nem tudja feldolgozni. Egy egészséges felnőtt ember napi kálcium szükséglete kb. 800 mg. Szoptatós anyáknak pedig 1200-1500 mg.
Áfonyalé: a gyümölcs baktériumölő hatású vegyületeket tartalmaz, így napi 300 ml 100% áfonyalé (vagy nyers áfonya) elfogyasztása bizonyítottan hatásos a vizeletben lévő baktériumok (pl. a coli), s ezzel a fertőzés veszélyének csökkentésére is. mivel meggátolja egyes baktériumok szaporodását, már meglévő hugyúti fertőzés kezelésében is javallott az áfonya (lé) fogyasztása. Ha panaszaink nem szűnnek meg, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, súlyosabb esetben ugyanis önmagában az áfonyalé nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot és a gyógyszeres kezelést. Sajnos Magyarországon egyelőre csak aszalt formában kapható az áfonya, ám a medveszőlőlevélből készült tea is igen kiváló vizelettisztító hatású.
Halolaj: az olajos húsú halfajták, mint például a lazac, hering vagy pisztráng, gazdagon tartalmaznak A-, D-, és B12-vitamint., valamint azt az értékes omega-3 zsírsavnak elnevezett halolajat, ami például a szívroham kialakulásának esélyét nagymértékben csökkenti. Japánban, ahol a lakosság zöme hetente legalább kétszer fogyaszt halat, jóval kisebb a mell és prosztatarákos megbetegedések száma. A halolaj ezenkívül védelmet nyújt a különböző keringési és bőrbetegségek kialakulása ellen és gátolja a daganatképződést a kifejlődés fázisában. Magyarországon kapszula és folyadék formájában kapható a halolaj, azonban folyadék formájától óvakodjunk, ugyanis émelygést, hányást, hasmenést okozhat. Ha azonban egészségesen, vegyesen táplálkozunk, s heti egy-két alkalommal fogyasztunk tengeri halat, nem lesz szükségünk ilyen kiegészítőre.
Fokhagyma: a szakemberek valóságos csodaszernek tartják. Gyakori fogyasztása jelentősen csökkenti a magas vérnyomást és a vér koleszterinszintjét. Nyersen fogyasztva immunrendszer erősítő, antibakteriális hatású, és hatékonynak bizonyult a rosszindulatú daganatok kialakulásával szemben is. a különböző fokhagymaolaj- készítményeket (például fokhagymaolaj-kapszulák) azonban tanácsosabb elkerülni, hiszen a fokhagymának a benne lévő illóolaj a hatóanyaga. Ami tehát nem „büdös” az nem is hat!
Szőlő: egyik természetes, egészséges, káliumforrásunk. Napi kétcsészényi szőlőlé csökkenti a véralvadásos megbetegedéseket, többek közt a szívbetegségek okozóját. A piros és fekete szőlő héjában és magjában olyan értékes, antioxidáns hatású vegyületek találhatók, melyek a szabad gyököket közömbösítve megelőzhetik a különböző rákos betegségek kialakulását.
Zöldtea: leginkább méregtelenítő, élénkítő-frissítő hatása miatt vált kedveltté. Egészségesebb és enyhébb serkentő, mint a feketekávé. Aki naponta legalább egy csészével megiszik a zöldteából, nagymértékben csökkentheti a különböző rákos megbetegedéseket, főként a hasnyálmirigyrák kialakulásának esélyét. Nagy mennyiségben tartalmaz fluoridot is, mely fogunkat védi a szuvasodástól. Salaktalanításra csak akkor alkalmas, ha nagy mennyiséget iszunk belőle, azonban koffeintartalma miatt mellőzzük a késő esti teázgatást! Keresse az eredeti, nem filteres kiszerelésben kapható kínai teát a különböző boltokban!
Zab: fogyasztásával csökkenthető a szervezet koleszterinszintje, s ezzel a szívbetegségek és a szélütés kockázata. A zabban nagy mennyiségben található rostanyagok apró szivacsként működik, mely a koleszterint magába szívva távozik a szervezetből. Egy másik nagy előnye, hogy a rostok hosszantartó teltségérzetet nyújtanak, így fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják. A magas rosttartalom egészséges bélműködést eredményez, megakadályozza a kínzó székrekedés kialakulását. Nagy előnye, hogy hazai gabona, így a magyar ember étrendjébe kiválóan beilleszthető. Legegyszerűbb elkészítési formája a zabkása, de köretként vagy önmagában párolt zöldséggel is fogyasztható. Édes változata igazán ízletes, érdemes a gyerekeket csoki és cukorka helyett rászoktatni.
Szója: legfőbb előnye, hogy teljes értékű növényi fehérje, amely egyik legértékesebb és leghatásosabb rákellenes élelmiszerünknek számít. Kísérletek bizonyítják, hogy a japánoknál, mivel tízszer több szóját fogyasztanak, mint például az amerikaiak, jóval kevesebb a prosztata- és mellrákos megbetegedések száma. A különféle szójából készült ételek ezenkívül csökkentik a koleszterinszintet és a sok nő életét megkeserítő klimax tüneteit. Nálunk inkább granulátumként kapható. Azonban heti 1-2 alkalomnál ne fogyasszunk többször szóját, mert nehezen emészthető, megfeküdheti gyomrunkat.
Paradicsom: amellett, hogy gazdag C- és E-vitamin forrásunk, nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns karotinoidot és kálciumot. A paradicsom piros színét okozó likopin védelmet nyújt bizonyos rákbetegségekkel szemben. Aki nem allergiás rá, fogyaszthatja tetszés szerinti mennyiségben, s alacsony kalóriatartalma miatt nélkülönözhetetlen eleme mindenféle fogyókúrának. Figyelem! Csak a termőföldben termett, napsugarakkal érlelt paradicsomnak van tápértéke, az üvegházakban termett, vízízű gömbök nitrittartalmuk miatt akár mérgezőek is lehetnek! Csak a termési szezonban együk, primőrként soha!
Kefír: magas kálcium és foszfortartalma nagyban hozzájárul a fogak és csontok egészséges állapotához. Segít a bél egészséges baktériumflórájának helyreállításában és annak megtartásában, illetve a kevésbé súlyos emésztőrendszeri problémák gyógyításában. Ma már kaphatók olyan joghurtok, kefirek, melyeket élő baktériumkultúrával dúsítottak, így fokozottan hatékony segítséget nyújtanak az emésztési problémák, főként a hasmenés esetében, és rendszeres fogyasztásuk védelmet jelent a vastagbélrákkal szemben. Ez a baktériumkultúra a szervezetbe kerülve csökkenti a koleszterinszintet és javítja az immunrendszert.
A jövő befutói
Lenmag: magyar kultúrkörben talán a legnagyobb múlttal rendelkező gyógynövény. Egyike azoknak a gabonafajtáknak, melyek közkedvelt alkotóelemei egyre több kenyérnek, müzlinek és számos más pékárunak. A lenmag tartalmaz olyan hasznos rostokat, melyek a szervezetbe kerülve kisöprik a koleszterint az érfalakból, és olyan anyagokat, melyek a legújabb kísérletek szerint segítenek a rák (főként a mell és vastagbélrák) megelőzésében. Használható még székrekedés és pikkelysömör kezelésénél is, és csökkenti a szívinfarktus veszélyét.
Cink: igencsak felkeltette a kutatók érdeklődését, ugyanis immunrendszer-erősítő, s számos más értékes tulajdonsága mellett a cinkkel végzett kísérletek alapján úgy tűnik, hogy csökkenti az olyan betegségek tüneteinek időtartamát és súlyosságát is, mint a köhögés, fejfájás, rekedtség, vérbőség és torokfájás. A cink hiánya növekedési, enzimműködési, anyagcserezavarokat, valamint a sebgyógyulás lelassulását eredményezheti, de okozhat még csökkent ízlelőképességet, hajhullást, bőrelváltozásokat, termékenységi zavarokat és csontrákot. Éppen ezért iktassunk étrendünkbe olyan cinkforrásokat, mint a lencse, a bab, a borsó, a spenót és a karfiol.
Echinecea: ez az igen hasznos gyógynövény mind kapszula, mind pedig csepp formájában kapható. A kellemetlen megfázás és influenza tünetei igen hatékonyan csökkenti, erősítve ezzel immunrendszerünket. Azonban tanácsos 2-3 hét után abbahagyni a szedését, mivel szerveztünk egy idő után hozzászokik, ezáltal csökken hatóereje.
Kreatin: egy az atléták körében népszerű aminosav, mely izmaink működéséhez elengedhetetlen anyag. A keratinkészítmények növelik izmaink terhelhetőségét és segítenek izommunkánk fokozásában. Ez főként profi sportolók, például evezők, súlyemelők és atléták esetében nélkülönözhetetlen, akik egy-egy verseny alkalmával, rövid idő alatt nagy terhelésnek vannak kitéve. Azonban a mértéktelen kreatinszedéstől óva intenek a szakemberek, hisz nincs tudományosan alátámasztott magyarázat arra, hogy valójában miként is hat a kreatin, mely tevékenységek esetében és milyen mennyiségben ajánlott a leginkább. Hölgyek, ha lehet, kerüljék szedését, de hosszú távon (főleg a premenstruációs időszakban) semmiképpen ne alkalmazzák!
Koenzium (Q10): az elfogyasztott ételek energiává alakításában, a tápanyagok feldolgozásában játszik jelentős szerepet. Ezenkívül javítja a szívműködést, az immunrendszert, és antioxidánsként működik. Így megvédi a véredényeket, a szívet, az agyat a szabad gyökök károsító hatásaitól. A változó korig minden szervezet képes előállítani a Q8-enzimből, mely megtalálható a sárgabarack magjában. Korai öregedés ellen szokták ajánlani tablettában való szedését a 40-50 éves korosztály számára.
Alga: nem megalapozatlanul nevezik az „új évezred fehérjéjé”-nek! Fantasztikus hatása nem annyira a sokunk szervezetéből hiányzó jódnak, illetve magas vitamin és ásványianyag-tartalmának köszönhető, hanem sokkal inkább méregtelenítő hatásának. A barna és vörös mélytengeri alga bizonyítottan az egyetlen olyan szer a világon, mely 100%-ig képes kitisztítani szervezetünkből a lerakodott mérgező nehézfémeket. Az algák másik egyedülálló értéke, hogy ötvözik az állati és növényi fehérjék tulajdonságait, így az emberi szervezet számára tökéletes szintézist nyújtanak. Könnyen és jól emészthetők.
Ligetszépeolaj: Észak-Amerikából származó gyógynövény magjából kivont olaj hatóanyaga a gamma-linolénsav. Ekcéma, premenstruációs tünetek és emlőfájdalom kezelésére, gyógyítására használják, egyre több kozmetikai termékben is megtalálható.
Virágpor: magas biológiai értéke folytán jelentős energiaforrás, nemcsak méhek, de az ember számára is. Fontos fehérjeforrás, mintegy 20 aminosavat tartalmaz. Erősítő, roboráló hatása összefügg magas ásványianyag-tartalmával. A virágpor a méhészeti termékek vitaminforrása, tartalmaz ugyanis A-provitamint, B1-B2-B6-C-G-H-P-E-vitamint, folsavat, nikotinsavat. A méhek által gyűjtött virágpor közel százféle enzimet tartalmaz, továbbá találhatók benne telítetlen zsírsavak, melyek eltávolítják az érfalakra lerakódott koleszterint. A virágpor a légutakba kerülve okozhat allergiát, azonban ha befogott orral, azonnal lenyeljük, az emésztőcsatornában már nem jöhet létre túlérzékenység. Fogyasztás előtt mindenképpen végeztessünk allergiatesztet, s csak méhésztől, megbízható forrásból vásároljunk virágport!
Ginzeng: a kínaiak már 4000 éve használják ezt a varázslatos erővel bíró gyökeret, mely növeli életenergiánkat és ellenállóvá tesz. Erősíti immunrendszerünket, idegrendszerünket, segít leküzdeni a testi-lelki fáradságot, gyulladásgátló hatású, fokozza a máj méregtelenítő funkcióját, véd a sugárzás és a fertőzések ellen. Igen előnyös a különféle rákellenes terápiákban. Egy valódi, nemes gyökér akár 500 éves korában is fogyasztható!
Konyhai patika
Ételeink összetevőinek, alkotórészeinek gyógyító erejét máig már számos kísérlet alátámasztotta, beigazolta, mégis egyes szakemberek szkeptikusan állnak a dologhoz, és úgy tartják, mindössze divathóbortról és ügyes reklámfogásról van szó. Nem mindegy ugyanis, hogy a különféle eljárások során mennyi marad az adott ételben az eredetileg magas vitamin és ásványianyag-tartalomból. Sokan figyelmen kívül hagyják, hogy egyes ételeinkkel annyi tartósítószert és méreganyagot fogyasztunk el, hogy sokszor többet ártunk, mint használunk velük. Ez különösen a gyermekek számára jelent nagy veszélyt, hisz az ő szervezetük még érzékenyebben reagál a különféle külső, káros hatásokra. Számos hatóanyag ma már tabletta formájában is kapható, azonban itt sem lehet biztos a vásárló abban, hogy azt kapja, amit elvár. Arról is keveset tudunk, hogy az ételek összetevői hogy hatnak egymásra, mennyiben befolyásolják egymás hatóerejét, felszívódását.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez