Gyermekgyógytornával a rossz testtartás ellen
A középiskolások több mint felének rossz a testtartása, vagy már kialakult valamilyen gerincbetegsége. Az igazság az, hogy nagyon sokat ülünk, úgy a gyerekek, mint a felnőttek egyaránt, így talán még jobban ki vagyunk téve a hanyagtartás kialakulásának.
Hanyagtartásnak nevezzük azt, amikor a csigolyákban nincs semmilyen deformitás, hanem elsősorban a hát, has, medence izomzat gyengeségével függ össze. A gerinc görbületei fokozatosan alakulnak ki a hasalás, négykézláb mászás, ülés, állás, járás megtanulásával, gyakorlásával és eredményezik az egyén testtartását, ami 6-7 éves korban válik véglegessé. Ettől az életkortól a növekedés befejezéséig érdemes figyelemmel követni csemeténk testtartását.
A helytelen tartás kialakulhat:
- mozgásszegény életmódtól
- a hát, has, medence izomzat csökkent teherbíró képességétől,
- pszichés tényezőktől
- hirtelen növekedéstől
- helytelen üléstől
- egyéb tényezőktől
A hanyagtartás kezelésének lehetőségei:
- aktív segítség, a gyógytorna (izomerősítés + a helyes tartás megéreztetése)
- fél aktív segítség, a kinesio taping (színes ragasztó szalagok)
- passzív segítség, a tartást segítő hevederek (a megéreztetésért)
„Húzd ki magad!” mondjuk sokszor a kis és nagy gyerekeknek, de hiába, mert ha nincs kellő izomerő, testtudat, hajlékonyság akkor mindezt elég nehéz megvalósítani. A megoldás erre az érdekes, hatásos, játékos, aktív izommunka az egész testnek. A Mackógyógytorna hanyagtartás ellen című könyvben, gyógytornászok által összeállított, 120 oldalon közel 100 gyakorlat található, amelyek érdekesek, játékosak és nem igényelnek speciális gyógytorna eszközöket. A könyvben 4x14 gyakorlatos edzés programot találunk, illusztrálással és részletes magyarázattal. Emellett két kiegészítő gyakorlatsort, játékokat, vetélkedőket, nyári vizes gyakorlatokat, téli esték „árnyékos” gyakorlatait, kinesio taping ragasztást és még számos hasznos tanácsot találhat az olvasó. A könyvben lévő gyakorlatokhoz olyan „torna eszközök” szükségesek, amelyek megtalálhatók minden háztartásban (zokni, törölköző, palack, szívószál, dió, könyv, lego kocka, papírzsebkendő, fonalgombolyag, műanyag tányér, plüssmaci…)
Gyógytornászként mindig azt vallottam, hogy gyakorlatokat nem lehet általánosítani, mert mindenki más és más, a gyógytorna ereje pedig éppen az egyediségében rejlik. Kicsit magamnak is ellentmondva és sok-sok szülői kérésnek eleget téve összeszedtem jó pár hasznos, kevésbé elrontható, és gyermekszemmel nézve érdekes hanyagtartás elleni gyógytorna-gyakorlatot. A feladatok összeállításánál három fő szempont vezérelt minket:
- az első és legfontosabb a szakmai szempont volt, vagyis a hanyagtartás megszüntetése. Gyakorlatainkba beépítettük az összes testtartásban résztvevő izmok erősítését/nyújtását, illetve átemeltünk elemeket a koordináció, egyensúly, ügyesség, szenzomotoros és kognitív képességek fejlesztéséből is
- a második fő szempont az volt, hogy a gyakorlatok ne igényeljenek speciális gyógytorna-eszközöket, mert ez nehezítené és költségesebbé tenné a tényleges gyakorlást. A könyvben található összes gyakorlat mindegyike elvégezhető otthon fellelhető eszközökkel.
- a harmadik, nem elhanyagolható szempontunk az volt, hogy a feladatok érdekesek, gyerekbarátok legyenek
A „Mackógyógytorna hanyagtartás” ellen című könyvet főleg olyan, 5–15 éves kor közötti gyermekeknek (vagy akár nagyobbaknak is) ajánljuk,
– akiknél hanyagtartást diagnosztizáltak,
– akik hajlamosak a hanyagtartásra, illetve
– akik szeretnék megelőzni a hanyagtartás kialakulását.
A „Mackógyógytorna hanyagtartás ellen” című könyv megtalálható a könyvesboltokban/webáruházakban (Libri, Líra, Shopline, stb.) és a Mackórendelő web áruházában (www.mackorendelo.hu).
A hanyagtartás egy „lusta” testtartás, amely elváltozásokat okozhat a gerincoszlopban és a törzsizmokban eltorzítva ezzel testtartásunkat, és amely mozgásszervi betegségeket is okozhat. Ez az állapot visszafordítható folyamat; megfelelő odafigyeléssel kialakítható a helyes testtartás. Fontos tudni, hogy hanyagtartásnál nemcsak a hát területére kell gondolni, hanem az egész test felépítésére, hiszen minden összefügg mindennel. A hanyagtartás nem esztétikus és nem egészséges semmilyen életkorban, de gyermekeknél különösen fontos odafigyelni rá. Gyermekkorban a hanyagtartás sokat romolhat, de sokat is segíthetünk is rajta, tehát gyógytornára fel!
Kovács Andrea
a Mackórendelő vezető gyógytornásza
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez