Gyere, játsszuk el! - A pszichodráma kulisszatitkai
A pszichodráma arra buzdít, hogy játszd el, engedd átélni a játékos gyermeki éned, használd ki a spontaneitásban rejlő kreativitás lehetőségét. A pszichodráma egyszemélyes és csoportos színpadi alkotás.
A színpad egy virtuális tér, ahová odavarázsolhatjuk a sosem volt, vágyott, szubjektíven így-úgy-valahogy megélt, megálmodott, meglépni nem mert, vagy vágyott pillanatainkat, élménytöredékeinket, életmeséinket. S mindezt azért, hogy rálássunk működésünkre, megerősödjünk, átértékeljük megéléseinket, változtassunk, hogy változzon a sorsunk, vagy egyszerűen csak együtt elmélkedjünk, nevessünk, sírjunk, mert az bizony néha jól esik.
A görög drámák óta tudjuk, hogy a katarzis érzelmi gyógyerő. A pszichodráma egyik fő hatóereje a katarzis. Ezt megélhetjük egyrészt nézőként, ha épp nem választanak szerepbe csoporttársaink, másrészt saját életjátékunkat játszva. Az érzelmi megtisztulás során eloldódnak lehúzó kötelékeket, viselhetőbb a trauma terhe, megosztva könnyebb a veszteség súlya. A katarzisban az a legjobb, hogy az alkotó energiáink végre fölszabadulhatnak. A játékos gyógyító eljárás atyja J. L. Moreno így summázta a módszer lényegét: „A pszichodráma a lét játéka vele magával”.
Az akciójáték során a csoportos cselekvés és rálátás szül új megoldásokat, meglátásokat. Megoldhatatlannak tűnő problémáinkat, dilemmákkal, kapcsolatainkkal, a hivatásunkkal, a családunkkal kapcsolatos fejben forgatott kérdéseinket a csoporttagok segítségével oldjuk meg először a dráma "színpadán", majd az életben is. Afféle főpróba, közösségi alkotás.
Kipróbálhatunk, különféle alternatívákat, mielőtt döntünk. Ránézhetünk átláthatatlannak tűnő gondokra egy külső szemszögből, melyből új megoldások születnek. Modellezhetünk jövőbeli eseményeket, formálva, csiszolva, alakítva, hogy a mi megoldásunk legyen igazán, ne csupán kölcsönkabát.
A pszichodrámában az a legjobb, hogy a pszichoterápiától a szervezetfejlesztésig oly sok területen használható, és nem igényel színészi képességet, csupán játékosságot. A 9 éve zajló nyári táborainkban, önismereti csoportjainkban játszunk kacagós-sírós play-back színházat, színre visszük a saját magunk írta meséket, filmeket, saját alkotásokat, irodalmi műveket, álmainkat, stb., társadalmilag fontos problémákat jelenítünk meg, modellezünk élethelyzeteket, s nem csak saját örömünkre és épülésünkre. Mert együtt valahogy sokkal jobb!
A mádi élményjóga táborról ITT, a Nyalka tanyai elvonulós táborról ITT tájékozódhattok bővebben!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez