Gondolatok a Rotavírus fertőzésről
Az őszi-téli időszak egyik legismertebb kórokozója a Rotavírus. Csecsemőkben, kisdedekben okoz hányással, hasmenéssel járó kórképet, a szüleikben pedig félelmet. Ezt azért tudja tenni, mert hamar okoz kiszáradást a fent említett korosztályban és az ezzel járó kórházi kezelés nyilván ijesztő lehet a család számára.
A Rotavírusok nagyon huncutok, mert légutakon keresztül is fertőznek, nemcsak szennyezett kézzel. A többi hányás-hasmenés kórokozó terjedésétől ez eltér. Emiatt aztán ahol megjelennek, ott szinte mindenki elkapja a betegséget, orvosi nyelven a Rotavírus gastroenteritist. Aki elkapta, sokáig marad ürítő, és már a tünetek megjelenése előtt fertőz. A vírus igen ellenálló a külső tényezőkkel szemben, néhány db kórokozó képes újabb fertőzést kiváltani. 1-2 napos lappangás után, hirtelen a semmiből törnek elő a szimptómák. Általában hányással indul a kórkép, a hasmenés később jelenik meg. A vírus a vékonybél felszínén levő sejteket fertőzi meg, ott szaporodik, végül elpusztítja a megfertőzött sejteket. Ezek a sejtek felelősek a szénhidrátok emésztésért és a víz felszívódásáért. Így aztán a szénhidrátok lebontása zavart szenved és a bélen keresztül nagymennyiségű folyadékvesztés történik. Ez a veszélyes tényező a betegségben, hiszen ez vezethet kiszáradáshoz. Lehet láza is kisbetegünknek, ez tovább bonyolítja képet, és nehezíti az ellátást. A lezajlás 3-7 nap, lazább székletek több hétig lehetnek még.
Mit tegyünk? Mire figyeljünk?
Amikor elkezdődik a hányás, pótoljuk óvatosan vissza! Hideg víz (csecsemőknél forralva), hideg tea kis mennyiségekben. Ez egy-két kortyot jelent. Nem egy-két decilitert, ezt hangsúlyoznám! Gyermekünk szomjas lesz, főleg a többszöri hányás után, de legyünk erősek, és higgyük el, hogy nem tud csak pár kortyot megemészteni! Mindezt szeretettel, de határozottan tegyük. A szoptatott babának fejjünk tejet, vagy rövidebb ideig szoptassuk. Szilárdat csak akkor kapjon, ha egy-két órát már tudott inni, egy-egy szál ropit, kekszet, főtt krumplit, stb. A víz mellett az ásványi sókat is pótolni kell. Kaphatók a patikákban sópótló porok, ezek némelyike receptköteles. Sajnos nem mindegyik gyermek fogadja el. Én úgy szoktam javasolni, hogy egy korty a feloldott sóból, utána egy korty tiszta víz gyakran, ötpercenként. Ha elmúlt csemeténk 1 éves, a gyümölcslevek is szóba jönnek óvatosan kortyonként. A folyamat megfékezésére kiváló homeopátiás szerek állnak rendelkezésre, kérjünk tanácsot ez ügyben, tájékozódjunk!
Hasmenés kérdés : Gyermekkorban nem alkalmazunk hasfogó gyógyszereket, még a nagyoknak sem! Kizárólag a bélflóra rendezésére törekszünk a probiotikumok adásával. Sokféle kapható belőlük mind a patikákban, mind a drogériákban. Kérjünk a választáshoz segítséget. Én szoktam gyógytápszert is javasolni és nemcsak a csecsemőknek. Hiszen valamennyi energiatartalomra is szükség van az amúgy is legyengült szervezetnek.
Diéta: Eleinte a felsoroltak, aztán amikor jelzi kicsikénk az éhséget és rámutat valamire, azt gyorsan adjuk oda neki! Biztos azt kéri a szervezete. Annyit szoktam tanácsolni, hogy zsírszegény, fűszerszegény legyen az ételük. A többit rábízom a betegre és az Anyukájára. Hiszem, hogy jó lesz így.
Figyeljünk a bevitt és az ürített folyadék mennyiségére! Csecsemőknél a vizeletes pelenkák fontosak. Ha nagyon bágyadt, elesett gyermekünk, ha édeskés-acetonos-a lehelete, ha legalább 6 órája nem pisilt, mutassuk meg orvosnak! És a legfontosabb része a terápiának: az Anyai-Apai jelenlét, odafigyelés és szeretettel teli gondoskodás. Így a kicsi ember biztonságban érzi magát és még az esetleges kórházi beavatkozásokat is könnyebben viseli.
Dr. Orosz Ágnes - gyermekgyógyász, homeopata
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez