Gerincünk védelme érdekében
Gerincünk, testünk tartóoszlopa, mely szerepe az egészségünk megőrzése szempontjából sokkal nagyobb, mint gondolnánk. Gerincoszlopunk két fő szerepet tölt be egyrészt mobilitást, másrészt stabilitást biztosít számunkra mindennapi tevékenységeink, járás, ülés, sportolás során.
A stabilitást gerincet alkotó csigolyák, a mobilitást a gerinc élettani görbületei, a csigolyák között található porckorongok, és a kisízületek biztosítják. A gerincet tartó és stabilizáló izmok megfelelő egyensúlyban működése a kulcsa a szép testtartásnak, illetve a hatékony sporttevékenységnek. Sokak körében elterjedt az a tévhit hogy gerinctorna csak idősek, a nők, és a gerincbetegek tornája.
Annak ajánlott, aki:
- ülőmunkát végez, (pl. autóban, irodában, otthon vagy a számítógép előtt)
- egyoldalú terhelésnek van rendszeresen kitéve, (fodrász, masszőr)
- aki még nem sportolt, és nem tudja milyen mozgásformát válaszon magának, érdemes ezzel kezdenie,hiszen a gerinctorna során megtanuljuk helyesen használni az izmainkat
- aki rendszeresen sportol, de még hatékonyabbá szeretné tenni az edzéseit
- akinek rossz a testtartása
- hátfájdalmakkal küzd
- aki fontosnak látja a az estleges mozgásszervi panaszok kialakulásának megelőzését
-aki szeretné fejleszteni testtudatát
A gerinctréning során mind a gyengülésre hajlamos, mind a rövidülésre hajlamos izmokat, munkára késztetjük, erősítünk, nyújtunk, mobilizálunk, általánosan átmozgatjuk a fő tartóizmokat, a mély és felületes hátizmokat, farizmot, hasizmot, vállöv izmait , mellizmot. A rendszeres torna hatására feszesebbek, tónusosabbak lesznek izmaink, hát és derékfájdalmaink megszűnnek vagy enyhülnek, javul a testtartásunk, mely következtében önbizalmunk is megnő. A helyes testtartás jó benyomást is kelt, hiszen fiatalabbnak, magabiztosabbnak, energikusabbnak és karcsúbbnak is látszunk, ha megtanulunk „emelt fővel” járni.
Szilágyi Mónika (testnevelő-aerobik edző, gerinctréner, kismamatorna oktató)
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez