Gázláng jelenség - Egy manipulatív párkapcsolat szorításában
Sokszor az időnket pazarlókra vesztegetjük a legtöbb időt, az energiarabló kapcsolatainkra a legtöbb figyelmet, a szárnyaszegett szerelmekre a legtöbb könnyet. Manipulatív, mérgező kapcsolatokban rekedünk, pedig a vészharang ezerszer megszólalt már odabenn, mégsem csomagolunk és menekülünk a helyszínről. Egy manipulátor édes-mézes ígéreteit nagyon könnyű elhinni, szorító ölelésébe sajnos túl egyszerű belegabalyodni.
Ragadozóként a gyengékre csap le, kiszemeli magának a labilis, alacsony önbecsülésű, befolyásolható, szeretetre, figyelemre éhes áldozatot, aki ebben a pillanatban meg is pecsételte a saját sorsát, mert engedi, hogy csapdába csalják őt.
Mindezt a manipulátor hatalmas kedvességgel, lehengerlő erővel, bájjal, sármmal teszi, célja egy azonnali erős bizalmi szál, érzelmi függőség kiépítése. Érzelmileg hamar fellelkesül, hamar bevonja a másik embert, aki szexuálisan és érzelmileg is elköteleződik. Többes számban kezd beszélni kettejükről és néhány randevú után megkéri a nő kezét, a közös jövőt tervezgeti. Egy manipulátor kontrollt gyakorol, mindeniknél megtalálja a gyenge pontot, a rést, és itt ezen a ponton el is kapott, megszerzett, és vékony damilszálakon rángat majd, mint egy marionett bábut.
A manipulátorok közöttünk élnek, jelen vannak mindenhol, ott rejtőznek a munkában és a párkapcsolatainkban. Egy manipulátor számára nincs szentség, nincs morál, és nincsenek életszabályok. Azt hihetnéd, hogy magasabb érzelmi intelligenciával rendelkezik, mint az átlag, mert hiszen mások érzéseiben olvas, és pókerarccal színlel. Vajon miben rejlik a sikere? Abban, hogy az égvilágon semmit nem közelít meg az érzelmek oldaláról, érzései nem zavarják meg a gondolatait, mindvégig hidegfejű, számító és érzelemmentes marad. Vele az érzelmek ciklikus hullámvasútján utazol, egy nap úgy tűnik, imád és megfojt a szeretetével, másnap érthetetlenül távolodik, rideg, elutasító, ellenséges és bosszúálló. Egy kaméleon-ember, aki érdekei szerint változó színeivel gyönyörűen illeszkedik a környezetébe. Amit tegnap mondott, ma letagadja, lelkiismerete alulfejlett, mégis mesterien elaltatja a gyanúdat, mert viselkedését banalizálja: ő ilyen, és semmi rossz nincs ebben, hidd el, mindez így normális.
Kérdéseidre soha nem kapsz világos válaszokat, mert kitér, terel, összezavar, témát vált, vagy nem is a kérdésre válaszol. Miért? Mert nem akarja, hogy bármi miatt számonkérhető legyen. Soha nem ismeri el, ha hibázott, a legenyhébb kritikától visszatámad, agresszívvá válik, vagy áldozatnak állítja be önmagát, így palástolva gyengeségét. Egyszer csak azon kapod magad, hogy folyton pitizel egy olyan embernek, aki megbánt, becsmérel, lealáz, hazudik, ugyanakkor tagad, vagy a felelősséget azonnal rád hárítja. Egyre gyakrabban kérsz bocsánatot azért, amit nem követtél el. Ez a leggyakoribb önbecsmérlő reakció, mert önmagadat becsmérled azzal, hogy bocsánatot kérsz akkor, amikor veled bántak méltatlanul. Természetesen kompenzálni akarnak a sérelmek és bántások miatt, de mindezt úgy teszik, hogy azt bizonygatják, mennyire szerencsés vagy, hogy mellette lehetsz, és mihez kezdenél nélküle. Emellett ajándékokkal, utazásokkal ígéretekkel halmozhatnak el, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy soha el ne hagyd őket. Egy vérbeli manipulátor tehát nagyon kedves is tud lenni, ha akar, dicsér, hízeleg, és máris megnyíltál, a bizalmadba fogadtad. Ha mégsem sikerül elvárásainak megfelelni, azonnal bűnbakot talál benned, fizikailag, vagy verbálisan üt, ver, szavakkal aláz.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez