Gazdag férfi kontra szegény nő - Elmélkedések egy esküvő kapcsán
A Facebook többek között azért is hasznos fórum, mert megtudhatjuk, mit gondolnak embertársaink bizonyos eseményekről. Például Andy Vajna és Palácsik Tímea házasságáról. Az általános reakció: hörgés a köbön.
A mesék világa
„Ilyen csak a mesében van” – gondolják sokan, ha egyáltalán felmerül bennük, hogy a híres és gazdag, túlsúlyos, 69 éves Andy Vajna és a hírtelen, vagyontalan, 31 éves, csinos Palácsik Tímea nászának őszinte érzelem is lehet az alapja. A kételkedők nyilván úgy vélik, ők kinőttek a mesékből, és tudják a tutit. Azaz már nem hiszik el, amit gyerekkorukban, amikor a Hamupipőkére vagy a Szépség és a Szörnyeteg történetére aludtak el. Holott a jó mese nem attól mese, mert nem igaz, hanem éppen attól, hogy komoly valóságmagja van. Azaz a látszat felszíne alatt totál ellentétes valóság húzódhat meg. Hol van az megírva, hogy a szegény nő nem szerethet bele egy gazdag férfiba? Vagy hogy csúnya pasast szép csaj nem választhat önzetlenül társának? Persze, az ellenkezője is igaz lehet. Ami viszont biztos: egy frigy hátteréről, pláne jövőjéről néhány fotó és a puszta tény alapján, hogy két ember egybekelt, nem tudhatunk biztosat.
Hiányzó gyerekszoba
„El fognak válni!” – „Nem adok nekik fél évet!” – „Csak a pénzéért meg a hírnevéért ment hozzá!” Ilyen és hasonló kommentek sorakoztak a boldogan mosolygó, esküvői ruhás pár fényképe alatt. Képzeljük el, hogy ott voltunk a szertartáson. Vajon melyikünk mondott volna nekik hasonló „jókívánságokat” premier plán, bele az arcukba? Ezek a kommentek tehát nemcsak igazságtalanok (mert, ugye, ki tudja, mi lesz, és mi köt össze két embert?), hanem bunkóságról árulkodnak. Persze, Los Angeles messze van, és bizonyára nem mi leszünk azok, akiknek rossz véleménye annyira megrázza honfitársnőnket, hogy magába száll, és visszavonulót fúj. Sokkal inkább elképzelhető, hogy beszáll a luxusjachtba újdonsült férjével, és irány Bora Bora. Nekünk pedig bilibe lóg a kezünk.
Az SI-faktor
Akadt néhány szabadelvű hozzászólás is, miszerint kinek mi köze hozzá, két ember miért köti össze az életét. Ezeket persze elnyomta az előítéletesek zajongása. Mint ahogy azok véleményét is, akik az SI- (Sárga Irigység) faktorra gyanakodtak. Nevezetesen, hogy a nők irigylik a gazdag és hírneves férjet a lánytól, a férfiak pedig a csinos, fiatal nőt a pasastól. Én amondó vagyok, van benne valami. Az irigység természetes érzelem, úgy terem az ember lelkében, mint a dudva, nem a megléte furcsa, inkább az a különös, ha nincsen. Tegye a szívére a kezét, aki sosem érzett ilyesmit. Vagy nem érez legalább egy kicsit akár ebben az esetben. Mert ha nem, akkor honnan jön az indulat, amivel egy hölgy agresszívan odabiggyesztette a durvaságot, hogy neki semmi pénzért nem kellene „ez a sertés”? Egyrészt Andy Vajna nem sertés, hanem ember. Másrészt volna-volnázni könnyű dolog úgy, ha valami biztosan nem történhet meg velünk. Vagy a hölgynek a hősies erkölcseiért talán jár a térdszalagrend? (Aminek egyébként ez a felirata: „Az szégyellje, aki rosszra gondol.”)
Makacs előítéletek
Az előítélet-kutatók úgy határozzák meg az előítéletet, mint hibás vagy merev általánosításon alapuló, előre kialakított véleményt, amivel megspóroljuk az önálló gondolkodással járó szellemi erőfeszítést. Ez mindnyájunkra jellemző. A különbség csak az, hogy egyikünk küzd az előítéletei ellen, másikunk pedig körömszakadtáig ragaszkodik hozzájuk. (Akadnak persze meggyőzhető „középutasok”.) Az előítélet ellenáll a tapasztalatnak és a józan megfontolásnak, tehát akkor is fennen hangoztatjuk, ha valóságérvényét megcáfolják. Itt van például a 77 éves Kodály Zoltán és a 19 éves Péczely Sarolta esete. Ennyi idősek voltak, amikor egybekeltek, és híresen boldog volt a házasságuk. Vagyis nem kell Los Angelesig menni, magyar bizonyíték is van arra, hogy két embert nem feltétlenül az egyik hírneve és gazdagsága köt össze. Vagy ha igen? Nőként úgy gondolom, ha egy férfi hírneves és gazdag, akkor az valószínűleg azért van, mert letett valamit az asztalra. Tehát lehet akár tisztelni és kedvelni is őt. Aki szerint nem ez kell egy házassághoz, az ne általánosítson. Mondja azt: neki nem ez kell. Egy a bökkenő: a lángolás elmúlik, míg az őszinte tisztelet megmarad.
Rados Virág
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez