Fogyasztóvédelmi kisokos, avagy így tudod visszacserélni a karácsonyi ajándékokat
Ahhoz, hogy ne ejtsenek át a ravaszdi kereskedők, tisztelet a kivételnek, nem árt képben lenni, mint fogyasztók, a minket megillető kiváltságokkal.
Úgy vigyázz a blokkra, mint a szemed fényére.
Megosztom veletek a legtöbb bolt (próbálok nem általánosítani, és azt írni, az összes bolt, remélem, értékelitek az erőfeszítést) mottóját: Blokkért bármit, anélkül semmit. És a legrosszabb az egészben az, hogy igazuk van és törvény van rá, hogy így cselekedjenek. A kereskedő semmiféle árura tett panaszt nem köteles, blokk nélkül, figyelembe venni, akkor sem, ha nem egy tanú van a termék helyben történt vásárlására. Most jön a csavar. Nem elég megőrizni a nyugtát, hanem vásárláskor ellenőrizni is célszerű, ugyanis vannak olyan üzletek, ahol a tényleges termékek listázása helyett egy üres blokk kinézetű papírfecnit nyomnak a kedves vásárló kezébe, amit esetleges reklamáció esetén nevetve vesznek semmibe, megint csak joggal. Elvileg a nyugta elég egy-egy áru visszaváltásához/cseréjéhez, a gyakorlatban biztosabb ragaszkodni az elektronikai termékek vásárlásakor kapott jótálláshoz is.
Cserebere fogadom, többet vissza nem adom.
Ha esetleg mégis úgy döntenél, hogy visszaadnád a karácsonyra kapott ajándékot, mert nem jó a méret, a színe nem passzol a bőrödhöz, vagy már van hasonló darabod, a kereskedők nem kötelesek eleget tenni a kérésednek. Általában megteszik ugyan, gesztusból, holott semmi sem írja ezt elő nekik. Más a helyzet a hibás termékek cseréjekor. Vannak olyan árucikkek, amikhez kötelező jótállás tartozik, így, ha az önmagában hibás termék a vásárlástól számított három napon belül visszajut a forgalmazóhoz, ő köteles, javítás helyett, egy vadiújjal pótolni azt.
Az akciós termékek esetében is érvényesíthető a szavatossági jog, abban az esetben, ha a leértékelés okául nem az adott hiba szolgált. Ha az akció ellenére nem hívták fel figyelmünket semmilyen meghibásodásra, akkor ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a teljes árú termékekre.
Most pedig jöjjön a bónusz. Online vásárláskor a reklamáció ideje nyolc napra ugrik, sőt a forgalmazó akkor is köteles visszacserélni az árut, ha annak állapota tökéletes, csak szimplán nem tetszik a vásárlónak.
A karácsony kelléke az égősor.
Öreg nénikéktől és bácsikáktól sokkal szimpatikusabb karácsonyfaégőt vásárolni, mint egy zsúfolásig megtelt nagyáruházban, viszont nem a legjobb ötlet ekképpen támogatni az időseket. Az még hagyján, hogy nyugtára nem számíthatunk, nem hogy jótállásra, viszont a legtöbb hasonló helyen vásárolt termék veszélyes. Alapszabály továbbá, hogy beltéri fényeket nem használunk kültéren, ugyanis fokozottan balesetveszélyes. Legegyszerűbben a beltér-kültér kérdést a terméken látható IP szám ellenőrzésével tudjuk megoldani, ha a termék kültéri díszítésre is alkalmas a második számjegy 1-nek vagy annál nagyobbnak kell lennie, 0 tehát nem lehet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez