Fizikai vagy kémiai fényvédő? Arcra és testre mehet ugyanaz? Elmondjuk, mi a helyes!
Megérkezett a kánikula, az UV-sugárzás pedig egyre nagyobb. A bőr egészségének és szépségének érdekében kötelező a fényvédelem. Hogyan válasszuk ki a számunkra legkedvezőbb fényvédőt? Segítünk!
A bőrgyógyászok nem győzik hangsúlyozni, hogy a bőr egészségének érdekében kötelező a fényvédő használata. Az UV-sugárzás a bőr egyik legnagyobb ellensége. A napfény kivonja a nedvességtartalmat a bőrből, ettől dehidratált, fakó lesz és a korai öregedésért is nagyban felelős. Legyünk tudatosak és használjunk mindig fényvédőt. A paletta széles, nehéz eldönteni, melyik a számunkra legmegfelelőbb.
Fizikai vagy kémiai fényvédő?
A csak fizikai fényvédők használata önmagukban már elavultnak számítanak. Nem lehet résmentesen felvinni, pasztaszerű az állaga, szórja, visszaverheti a fényt. A legmodernebb fényvédők kombináltan tartalmaznak kémiai és fizikai szűrőt, így egy adott spektrumon egyszerre több fényvédő molekula tud UVA, UVB ellen védelmet biztosítani. Ráadásul a kémiai fényvédő kombinációk egymás hatását felerősítik, ez a fényszűrők szinergiája.
Jó-e ugyanaz a fényvédő arcra és testre is?
Kényelmesebb lenne ugyanazt a fényvédőt használni arcra és testre, de ha egy mód van rá, akkor inkább ne kenjük ugyanazt mindenhová. Az arcbőr vékonyabb, érzékenyebb, így a testre való irritálhatja, szembe kerülve csíphet. Érdemes arcra való fényvédőt választani, hiszen specifikusan is, a bőrtípusunknak megfelelőt vásárolhatunk. A paletta igen csak széles: van zsíros bőrre való mattító hatású, száraz bőrre hidratáló, pigmentfoltokat halványító, gyulladáscsökkentő (szalicilsavas), ránctalanító (hialuronsavat tartalmazó.Könnyen megtalálhatjuk a bőrünk számára legkedvezőbbet, mellyel nem csak óvjuk, ápoljuk is.
A fényvédő gátolja a D-vitamin bejutását a szervezetünkbe?
Ez nem így van. A szervezetünknek szüksége van a D-vitaminra. Központi szerepet játszik a csontok fejlődésében és emellett számos jótékony hatása van. Pótlására a legjobb természetes forrás a napfény. Ha napi 15 percet ér minket fény, azzal a napi D-vitamin szükségletünk már biztosított. A napon eltöltött idő hosszával ez nem nő szignifikánsan.
A napfény a hajat is károsítja
A napsugárzás nem csak a bőrre káros, a hajat is károsítja. Az UV- sugarak roncsolják a haj külső rétegét, megnyitják a kutikulát, így a haj belső szerkezete sérülékennyé válik. A hajszálak elveszítik nedvességtartalmukat, szárazzá, sprőddé és töredezetté válnak. Szerencsére sokféle hajvédő termék kapható, ami UV-védelmet biztosít. Rendszeresen ajánlott az UV-védelemmel rendelkező hajvédő termékek használata, nyaralás alatt vagy strandolás előtt pedig kötelező. Egy divatos kendővel vagy sapkával is megóvhatjuk a hajunkat a károsodástól.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez