Filmek, melyekből irányítani tanulhatunk
Ki gondolná, mennyi mindent tanulhatunk, miközben remekül szórakozunk? Nos, (majdnem) minden filmnek megvan a maga tanulsága, melyet érdemes fejben tartani. Egyes alkotások például arra nyújtanak lehetőséget, hogy vezetői képességeket sajátítsunk el, a csapatépítéstől kezdve egészen a személyek közötti kommunikációig. A most felsorolt filmek olyan vezetői készségeket és értékeket közvetítenek, melyeket bármikor kamatoztathatunk a munka, és az élet minden területén.
Tizenkét dühös ember
A tizenkét dühös ember tizenkét esküdtről szól, akik rákényszerülnek, hogy újra ítéletet mondjanak egy elsőre egyértelműnek látszó gyilkossági ügyben. Az egyik esküdtnek ugyanis az a benyomása támad, hogy a vádlott nem lehet bűnös. Maga sem tudja megmagyarázni, miért érzi így, mégis váltig ragaszkodik ahhoz, hogy átvizsgálják az ügyet, és nehezen, de végül ráveszi tizenegy társát, hogy fontolják újra szavazataikat. A film arra tanít meg, hogyan befolyásoljuk az embereket egy magasztosabb cél érdekében. Hogyan őrizzük meg bátorságunk a viszontagságok közepette, hogyan reagáljunk a hirtelen változásokra, és befolyásoljuk a többség véleményét - ám közben egy pillanatra sem feledkezzünk meg az etikáról. A film olyan fontos dolgokat közvetít, melyeket egy vezetőnek feltétlenül ismernie kell ahhoz, hogy megvalósíthassa elképzeléseit, és még véletlenül se engedje meg, hogy a félrevezető előítéletek miatt meggondolatlan és igazságtalan döntéseket hozzon.
Apollo 13
13 asztronauta vág neki a végtelen világűrnek, hogy megvalósíthassanak egy Holdra-szállást. Ám a küldetés rémálommá válik, mikor egy hibás alkatrész által bekövetkezett robbanás miatt elvesztik az űrhajó feletti irányítást. Innentől kezdve már csak az életben maradás a tét. Így közösen kell versenyezniük az idővel, hogy minél előbb megtegyék a szükséges intézkedéseket, hogy épségben visszajussanak a Földre. Ez az izgalmas és magával ragadó film megtanítja, hogyan őrizzük meg a reményt, amikor úgy tűnik, már minden elveszett, hogyan múljuk felül önmagunkat, tartsuk össze a csapatot, és higgadt fejjel tegyük meg a szükséges lépéseket még krízishelyzetben is.
Carter edző
A film Ken Carterről szól, a Richmond High egykori diákjáról, aki kosárlabdaedzőként tér vissza az iskolába. A diákok azonban züllöttek, az egykori állami bajnok csapat pedig sorra vereséget szenved. Carter vállal felelősséget azért, hogy helyrerázza őket, s bár szigorú és határozott edzőként nehezen fogadják el, nem ismer lehetetlent. Miközben edzi a csapatot, a tagok magánéletét is igyekszik megváltoztatni. Próbál számukra szebb jövőt felvázolni, mint a bűnözés vagy akár a sport világa, ezért például nagy figyelmet fordít a játékosok tanulmányi eredményére. A Carter edző rávezet, hogyan kell összehangolni a munkát, a sportot és a magánéletet. Ismerjük meg a csapatot, támasszunk reális elvárásokat velük szemben, és minden helyzetben őrizzük meg emberségünket. Az edző megmutatja, hogyan bánjunk képességeinkkel, és haladjunk pozitívan egy sikeres és boldog jövő felé.
Gandhi
Életrajzi film, amely Mohandas Karamchand Gandhi életétének történetét meséli el. Az Angliában ügyvédnek tanult Gandhit Indiába visszatérve megdöbbentette az ott tapasztalt helyzet, és úgy érezte, tennie kell valamit. A XX. század elején, az indiaiak szabadságáért és jobb életéért vívott fáradtságos küzdelme során Gandhi ideológussá és vezérré érett. Egyike lett a legbefolyásosabb vezetőknek, harcolt az igazságtalanság és az elnyomás ellen, miközben végig az erőszakmentességet hirdette, míg végül 1950-ben függetlenségre vezette országát. Gandhi elvei és törvényei igazságosságra és erőszakmentességre intenek. Példája segít megtartani céljainkba vetett hitünk, emellett bátorságra és eltökéltségre ösztönöz egy még magasabb cél érdekében, melyek túlmutatnak az önös érdekeknél.
Invictus – A legyőzhetetlen
Az Invictus Nelson Mandela életéről szól, aki polgárjogi aktivistaként 27 évet töltött dél-afrikai börtönökben, majd 1994-ben Dél-Amerika első színes bőrű elnöke lett. Egyik legfontosabb, egyben legnehezebb feladata az volt, hogy a feketék és fehérek közötti szembenállást csillapítsa, és békével fogja össze a nemzetet. Ehhez remek alkalmat kínált a közelgő rögbi-világbajnokság. Mandela megkérte a csapatkapitányt, François Pienaart, hogy közösen tegyenek meg mindent a győzelem elérése érdekében. Terve bevált: a dél-afrikai csapat bejutott az 1995-ös világbajnokság döntőjébe, és az ország minden tagja egy emberként szurkolt a sikerért. A film olyan, vezetők számára elengedhetetlen képességeket mutat be, mint a taktikai érzék, a tiszta látásmód, a cél elérésébe vetett hit megőrzése, és a nem várt akadályok elhárítása. De szót ejt a csapattagok inspirálásáról, motiválásáról, hogy a lehető legsikeresebben működhessenek együtt.
Pénzcsináló
A Moneyball Billy Beane igaz történetét meséli el, aki nem igazán tehetséges baseball játékos, viszont kiváló játékosfigyelő és csapatvezető. Megismerkedik Peterrel, egy fiatal közgazdásszal, aki kifejlesztett egy olyan sajátos programot, amely baseball-játékosok statisztikai elemzésére szolgál. Billy társul vele, és kockázatos vállalkozásba kezdenek: olyan eredménytelen játékosokat szerződtetnek, akikkel már senki sem dolgozna. Eleinte kinevetik őket, ők azonban a gúnyos megjegyzések dacára is beleadnak mindent, és olyan eredményt érnek el, mely minden képzeletüket felülmúlja. A Pénzcsináló című film megtanít minket szembenézni és megküzdeni a kihívásokkal, ösztönöz a folyamatos újításra, kulcsfontosságú döntések helyes és határozott meghozatalára, valamint meglévő tudásunk kamatoztatására. És persze arra, hogy akkor se adjuk fel, mikor senki sem hisz bennünk, mert aki kitartó, végül mindig célt ér.
A remény rabjai
A befektető bankárt, Andy Dufresne-t 1946-ban megvádolják a felesége, és annak szeretője ellen elkövetett kettős gyilkossággal. Így életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélik a Shawshank Börtönbe – teljesen ártatlanul. A börtön jelentette viszontagságok és kihívások ellenére Dufresne képes arra, hogy befolyásolja rabtársai, a szadista börtönőrök, sőt, még a börtönigazgató életét is. A munkája során szerzett tapasztalatai segítségével elnyeri az őrök bizalmát, és mikor elvállalja egyik rabtársa illegális ügyletekből származó bevételeinek könyvelését, akkor kivívja a többiek elismerését is. A férfi nem törik meg, sőt, társainak is reményt ad a börtön merev korlátain túl. A Stephen King regénye alapján készült film megtanít reménytelennek látszó helyzetekben is tiszta fejjel gondolkodni és megőrizni tekintélyünk méltatlan körülmények között is. Továbbá pozitív gondolkodásra és bátorságra sarkall, minden felmerülő krízishelyzetben.
Helle Robertina
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez