Fiatalkori kiégés
A kiégés más szóval „burnout” , egy olyan fizikai, mentális, és érzelmi, tünet együttes, amely folyamatos érzelmi, és mentális túlterheltség, fokozott stressz hatására jön létre.
Biztos, te is ébredtél már úgy reggel, hogy ez az én napom, mindent véghez viszek amit akarok, aztán pár hét múlva, semmihez nem volt kedved, se ki kelni az ágyból, se reggelizni, nem, hogy elindulni az iskolába, vagy a munkahelyre. Sajnos mára már egyre többen érezzük így magunkat. Ezt nevezik kiégésnek. A kérdés viszont, hogy valóban létezik fiatalkori kiégés? A válasz meglepő, de sajnos igen. Mostanra rengeteg fiataltól lehet ezt hallani, és egyre többeket foglalkoztat ez a téma.
Amit rögtön lehet hallani, hogy „úristen kiégtem, pedig még milyen fiatal vagyok, mi történik velem?”. Sokan azt gondolnák, hogy ez csak egy nagy hiszti az illető részéről, de nem. Igenis komolyan kell venni, ha valamelyik ismerősödtől, vagy barátnődtől, barátodtól ezt hallod, mert igen súlyos következménye lehetnek. A fiataloknál az iskolai megfelelés, a sok tanulás, és hogy emellett még dolgozniuk is kell, kiváltja, hogy stresszesek lesznek. Amit fiatalon elég nehéz kezelni.
A kiégési szindrómát viszont elsősorban a munkahelyi stresszel szokták összefüggésbe hozni. Leginkább a 25 év körüli friss diplomásokat érinti. A probléma pedig, hogy a munkával kapcsolatos elvárások, nem egyeznek a valósággal. Az egyik legfontosabb tünete a halogatás, szorong a jövőképét illetően, és a munka eredményessége csökken, így a célok halványulnak, elvesznek. Azok a személyek, akik kiégési szindrómában szenvednek, 1-2 éves munkatapasztalat után jönnek rá arra, hogy bizony a választott szakma, és életstílus nem nekik való, nem passzol hozzájuk. Jobbra-balra dől náluk a mérleg a munka, és a magánélet között.
Sajnos azonban a folyamatos megfelelési kényszer, a kevés pihenés, hosszú távon megbosszulja önmagát.
Azonban van megoldás, hogyan lehet csökkenteni a kiégés veszélyét. Elsősorban meg kell találni, hogy mi az, ami érdekel, melyik az a szakma, az a terület, amiben szívesen dolgoznál, ami boldoggá tenne.
Segítségül hoztam néhány példát, hogyan lehet megelőzni, vagy a már kialakult kiégést megszüntetni, kezelni, csökkenteni:
Kapcsolat építés a munkahelyen, légy te is a közösség tagja
Ki kell használni az időt a tanulásra, illetve a szakmai gyakorlat lehetőségeit. Nagyon jó tapasztalatszerzés lehet, hogy felmérd, mennyire neked való a munka. Nagyon is megérheti
Attól függetlenül, mert lelkes pályakezdő vagy, nem azt jelenti, hogy mindent vállalj el. A legjobban, és leggyorsabban így lehet kiégni, mert sajnos már egyre kevesebb helyen értékelik a pluszmunkát
Ha kell, merj változtatni azon ami igazán zavar a munkádban, vagy a munkahelyeden
Van hobbid? Akkor hajrá! Szánj rá minél több időt, bármilyen elfoglaltságod is legyen. tudj kikapcsolódni. Ne hanyagold el mindig a munka miatt
Sportolj rendszeresen! A legjobb csodaszer tud lenni, hogy növeld az önbizalmad, a céltudatosságod, és, hogy növeld az általános jóllétedet, és az egészségedet
A kiégés legtöbbször ott kezdődik, amikor azt érzed, hogy megáll a fejlődésed egy adott munkahelyen, nem tudsz már előrelépni, feljebb lépni, mert egész egyszerűen rutinszerűvé válnak a feladatok.
Nagyon fontos, hogy megtaláld a különféle lehetőségeket, hogy fejlődni tudj. Néha meg kell küzdeni picit az új feladatokkal, de utána hidd el jobban fogod magad érezni, mert látni fogod, hogy előrébb, és előrébb haladtál, ezáltal a kedved is jobb lesz, boldogabb leszel, és erőt ad, hogy legyenek saját ötleteid, terveid, és merd valóra váltani az álmaid. Csak ne add fel.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez