Férfiszempont: A vén kéjenc
"A vén kéjenc" - gondoltam magamban, ahogy a Balatonparton álló étkezde felé lépdelve, a hatvan pluszos férfira néztem. Látva, ahogy végigméri a mellette elsuhanó fiatal, lenge ruhában lejtő lánykát.
Túl gyors és meggondolatlan ítélet volt. Egy szempillantás alatt meggondoltam magam. Valami megváltozott az ábrázatán. Szomorúság jelent meg rajta, beszűkült a tekintete. Azonnal eszembe jutott az Ifjúság című Paolo Sorrentino által jegyzett film. Amiben Michael Caine egy szanatóriumban, a világ elől elbújt, korosodó, visszavonult zeneszerzőt játszik. Azt álmodja egy éjjel, hogy a vízzel elárasztott velencei Szent Márk téren sétál végig egymaga, egy szűk kifutón, mindezt éjszaka. Egy modell sétál vele szemben. Visszhangzik minden lépése. Nagyon megtetszik neki, sokféle érzelem cikázik végig az arcizmai által képzett mosolyon. De mikor a nő közel ér hozzá, az öreg hirtelen elveszíti minden önbizalmát. Az érdeklődő férfiból pici, félénk bácsika lesz. Mert hiába a belül még mindig ifjú lélek, az elaggott test tudata kijózanítólag hat rá. És megdermed.
Ugyanezt a hirtelen változást láttam megjelenni az előrehaladott korú férfi tekintetében is. Eszébe jutott, hogy ő már nem az a néhai ifjú, akinek viszonozzák az érdeklődő pillantását. De ahogy ez az állapot beállt, úgy el is illant. Mert az élet, ahogy a filmben a modell, megy, vonul tovább. A szép pillanatokra néha rádől egy-két szomorkás is. De láthatóan nem ragadt benne. Ez tetszett. Tanított valami fontosat. Nem szabad pókhálónak tekinteni az élethelyzeteket. Ez a történés néhány pillanat volt mindössze. És egy ilyen, töredéknyi időmorzsa is mennyi mindent tartalmazhat. Vágyat, szomorúságot, szépségét, elengedést, megbékélést.
Egy életet.
További írásaimat a Facebook oldalamon olvashatod.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez