Félre csúszott kommunikáció...avagy azt értetted meg, amit én gondoltam?
Nagyon érdekes, mert több ember által is hallottam, hogy "én nem vállalok felelősséget azért, hogy Te mit értesz meg abból amit én mondok"...Ez egy bizonyos fokig rendjén is van, mert mindenki más tudati szinten létezik.
Viszont, ha én szeretném, hogy megértsd az én nézőpontomat, úgy ahogy én érzem és értelmezem, ahhoz fontos hogy megértsem és tudjam, hogy te az én kommunikációból mit értettél meg. ..tényleg azt értetted-e, amit én átadni szándékoztam. Nagyon sokféle elsíklás tud lenni felületes kommunikációból, mert te tudod, hogy mire gondolsz, tudod hogy mit érzel mellé, de a másik nem biztos, hogy arra asszociál és úgy éli, úgy gondolja úgy értelmezi ahogy Te.... pláne, ha azt nézzük hogy női és férfi gondolati síkjai némiképp különbözőek is.
Vagy csak életkori sajátosságok, ahol több évnyi vagy inkább már generációs különbségek vannak... Mert ha csak az agyi felépítést nézzük is igen eltérő a női és férfi agy.... És nagyon eltérő a fiatalság és az idősebb korosztály gondolkodási formázata. Én mindig az tanítom/javaslom a hozzám fordulóknak , hogy tanuljon meg őszintén, mélyen, nyíltan, érthetően kommunikálni, minél kisebb eséllyel legyen a félreértés a meg nem értések által.... Vagy magában ok nélkül vesz a másik magára olyan dolgokat, amit az illető a kommunikációban nem is úgy gondolt és a félreértés miatt bántás keletkezik. Pedig nem is az volt a célja.
Igaz, ezt is meg kell tanulni:
- merni nyíltan őszintén beszélni, mindenről úgy , hogy az ne legyen félreérthető.. mindenki sokkal jobban jár vele... Na nem azért mintha én nem tudnék bele-bele csúszni 1-1 túlbonyolított kommunikációba vagy félreértelmezett szituációba a mondandóm által, előfordul csak ritkán, mert igyekszem tudatosan figyelni arra, hogy amit át szeretnék adni az tényleg úgy jusson el a közlendőm által a másikhoz, hogy értse , megértse azt amit én szándékozom átadni általa..... És igen, ha megértjük a nézőpontokat , a szándékot esetlegesen benne a segítőkészséget, minden valószínűséggel bármely formátumban a másik oldal is megértésre talál mégha mély feladatköröket is igényel.
Szoktam mondani senki nem gondolatolvasó... na jó páran egy kicsit... De azért általában mégse... És itt jön, hogy mindig figyeld a reakciót és a másik nézőpontját, mert abból rájössz, hogy igen érti csak teljesen másképp ér el hozzá , mert más a nézőpontja, ha elfogadod az övét, akkor viszont közös nevezőre tudtok jönni... Mert abban hogy te partnerre vagy az ő nézőpontjának megértésében, elfogadásában ő is partnerré tud válni a tiédben. Mondhatni így születnek közös nevezőn a tiszta megértések által az együtt haladás/gondolkodás mibenlétei...
Úgyhogy fontos, hogy ki tudd adni tényleg mit szeretnél mind a gondolataid, az érzéseid, cselekvéseit által tudtára adni a másiknak tiszta érthető kommunikációban, hogy mi a szándékod... És ehhez az ő szándéka, hogyha akar tud kapcsolódni..
Kívánok nektek tiszta érthető, szeretetteljes kommunikációt a megértettség szintjén.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez