Felnőni nem akaró felnőttek - azaz mi is az a Pán Péter szindróma?
A Pán Péter szindrómás egyén visszautasítja a felnőtt léttel járó mindenfajta felelősséget és úgy kollektívan az egész felnőtt lét számára elképzelhetetlen. Nem kell azonban messzire mennünk, ugyanis sokan élnek ezzel a kondícióval.
A pszichológusok szerint a Pán Péter szindróma egy olyan személy viselkedési mintája, aki nem hajlandó elfogadni a felnőttkort és az ezzel járó felelősségeket.
Mik a Pán Péter szindróma jelei?
A felszínen egy Pán Péter szindrómás személy egészen izgalmasnak tűnik. Kalandvágyuk, gondtalan hozzáállásuk és spontán viselkedésük lehengerlő. Bár ezek a tulajdonságok kecsegtetőnek tűnhetnek, mélyen legbelül negatív mintát rejtenek.
Azoknak az emberek, akik nem akarnak felnőni, általában fogalmuk sincs, hol látják magukat a jövőjük szempontjából. Azonban nem ez a legnagyobb gondjuk. Ezeknek az egyéneknek az érzelmi intelligenciája is meglehetősen alacsony, az elköteleződésre való hajlamukkal együtt. Ráadásul mindig elkerülik, hogy felelősséget vállaljanak hibáikért. A hibáztatás az, amihez általában fordulnak, amikor egy kényelmetlen helyzetbe kerülnek.
Szakértők szerint a Pán Péter szindróma sok hasonlóságot mutat a nárcisztikus személyiségzavarral.
Mi okozza a Pán Péter szindrómát, és kinél alakulhat ki?
A szindróma lehetséges okai inkább tényezők kombinációja. Például azt, hogy nem hajlandó felnőttként viselkedni, egy olyan gyermekkori trauma válthatja ki, mint például az édesanyjával való rossz kapcsolat. Ezzel szemben az is kiválthatja, hogy a túlzottan védelmező vagy megengedő szülők nehezen mondanak nemet a gyereknek.
Egy másik ok lehet az, ahogyan az adott személy érzékeli az elköteleződést. A Pán Péter szindrómában élők általában félnek az intimitástól, mert úgy látják, hogy ez olyan dolog, ami veszélybe sodorja őket.
Jacqueline Connors pszichoterapeuta szerint férfiak és nők egyaránt szenvedhetnek Pán Péter szindrómában. A szakértő elmagyarázza:
A nőknek már korai életszakaszukban is szükségük van arra, hogy gondoskodhassanak másokról. Azonban egy nőnek lehet „Hamupipőke gondolkodásmódja”. Ez az az elvárás, hogy egy érett felnőtt megmentse és róla gondoskodjon úgy, mint egy gyermekről.”
Pán Péter szindrómás vagy?
Abban az esetben, ha a korábban említett tulajdonságok némelyikét a saját személyiségedhez köthetőnek találta, akkor Te is Pán Péter szindrómában szenvedhetsz. Ennek azonban nem szabad frusztrálnia vagy félelemmel eltöltenie téged, mivel megvan az erő benned ahhoz, hogy leküzd ezt.
Először is meg kell valósítanod önmagad, és ki kell derítened a gyermeteg viselkedésed mögött meghúzódó valódi okokat. Lehetséges, hogy ez érzelmileg bántalmaztak gyermekkorodban? Mi vált ki benned ellenérzést a felnőttkorral kapcsolatban?
Miután meghatároztad az okokat, elgondolkodhatsz azon, hogy a saját tetteid bántanak-e téged vagy valakit, akit szeretsz. Ha nem törődsz azzal, hogy milyen negatív hatással vannak cselekedeteid az életedre, akkor legalább azt vedd figyelembe, hogy milyen hatással van mindez annak az életére, aki hozzád közel áll.
Továbbá, ha az önálló fejlődés túlságosan megterhelőnek tűnik, ne félj segítséget kérni. Lehet valaki a belső körödből, aki jobban ismer téged, mint te saját magadat, vagy egy szakember, aki megadja a megfelelő eszközöket a komplexus kezeléséhez.
Ami számít, az az, hogy Pán Péterből kinőni mindenképpen lehetséges!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez