Felkészítés az óvodakezdésre
Mindig izgalmas feladat, ha egy gyermek közösségbe kerül. Nehéz az elválás a szülőtől, különösen az Anyától, nehéz az új hely megszokása, az új társakkal való találkozás, nem is beszélve a közösségben előforduló betegségekről. Az erre való felkészülés egy folyamat, amibe vonjuk be gyermekünket is.
Menjünk el vele a kiválasztott bölcsödébe, óvodába, ismertessük össze a leendő gondozónővel, óvónénivel! Adjunk lehetőséget neki a kérdezésre, a körülnézésre! Otthon játsszuk el, mi történik egy nap a közösségben! Biztosítsuk afelől, hogy szeretjük, hogy visszajövünk hozzá mindennap és együtt megyünk majd haza. Beszéljük meg a gyermekorvossal a nem kötelező védőoltásokat, amennyiben úgy döntünk, hogy szeretnénk valamelyiket beadatni, akkor azt még az elmenetel előtt tegyük meg, hiszen oltani csak egészséges állapotban lehet, ill. nem lenne jó, ha a pici lelkében összekötődne a bölcsi, ovi képe a szurival.
Amennyiben valamilyen diétát kell tartani gyermekünknek (tejcukormentes, gluténmentes stb.), akkor azt jó előre érdemes tisztázni a gyermek intézmény vezetőjével. Tudják-e biztosítani, kell-e esetleg otthonról hozni az ennivalót a kicsinek. Fontos, hogy, ha krónikus betegséggel érkezik csemeténk a közösségbe, tájékoztassuk a gondozónőt, óvónőt a betegségről, a gyógyszereiről! Esetleg az is előfordulhat, hogy Neki kell majd beadni egy görcsoldó kúpot (epilepszia esetén), vagy egy légzésjavító pumpa használatában kell segédkeznie (asztmásnál). Mindezekre előre fel kell készíteni a gyermekre vigyázókat. Érdemes egy írásos tájékoztatót készíteni ezekre a helyzetekre vonatkozólag. Akkor lecsökkenthetjük a pánik esélyét, ha egy rosszullét megjelenik. Fontos, hogy jó egészségi állapotban kerüljön gyermekünk közösségbe! Ha bármi eltérés van, igyekezzük „korrigálni” még a tanév előtt. Gondolok itt pl. a vashiány esetén a pótlásra.
Néhány szót a vitaminokról, immunerősítőkről: Véleményem szerint egy kiegyensúlyozott, minőségi táplálkozásban részesülő egészséges gyermeknek nincs szüksége külön vitaminokra, étrend kiegészítőkre közösségbe kerülés előtt. Kivétel a D vitamin. Azt ősztől tavaszig érdemes adni minden gyermeknek kortól függetlenül (sőt nekünk felnőtteknek is). A gyermekorvossal ki tudják íratni, mivel receptköteles szerről beszélünk.
1 év alatti csecsemőknek mindennap adni kell, 1-3 éves korig ősztől tavaszig írja elő az erre vonatkozó módszertani levél. A többi korosztálynál pedig folynak a vizsgálatok, de már látszik, hogy ők is D-vitamin hiányosak és bizony ez a vitamin fontos a védekező rendszerünk normál működéséhez. Amennyiben pedig válogatós szemünk fénye, akkor a természetes kiegészítők közül válogassunk, ne a szintetikus készítményekből. Jobb a felszívódásuk, jobban hasznosulnak, kevesebb a mellékhatásuk. Gondolok itt Aloe vera juice-ra, vagy gyümölcs- és zöldségkivonatokra. Ha pedig mégis megbetegszik a közösségbe járás kapcsán gyermekünk, akkor se essünk kétségbe, jusson eszünkbe, hogy egy tanév alatt 8-10 felső légúti fertőzés edzi az immunrendszerüket és ez nem kóros. Ha ennél többször betegek, vagy súlyos a betegségük, kérjük ki gyermekorvosunk tanácsát, aki segít feltérképezni az okokat és tanácsot ad a megoldásra vonatkozóan. És ne feledjük! Szeretet és türelem. Ezek a legfontosabbak a közösségbe kerülő kicsi emberkénk hátizsákjában. Ezekből tegyünk bele nagy dózisban!
Dr. Orosz Ágnes gyermekorvos homeopata
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez