Fantasztikus lehetőség zenekaroknak, előadóknak!
Az Utopia Studio fennállásának 20 éves jubileuma alkalmából pályázatot hirdet hangfelvétel készítésére. Kérdéseinkre Kiss Zoltán stúdióvezető válaszolt.
A pályázattal kapcsolatban az olvasható, hogy ellensúly kíván lenni a tehetségkutatókkal szemben. Ez miért fontos?
Igen, a lehetőségeinkhez mérten ellensúly kíván lenni! Az elmúlt években rengeteg változáson ment keresztül a zeneipar. Az új hullámok, új trendek és az internet széles körben való elterjedésével (youtube, közösségi portálok) a zenészek egyre kiszolgáltatottabb helyzetbe kerültek. Az egész világ, Európa és így Magyarország is egy elég komoly gazdasági válságtól szenved, ami természetesen kihat a kultúrára is.
Az elmúlt évek tendenciái azt mutatják, hogy hazánkban egyre kevesebb anyagi forrás jut a zene támogatására. Mára eljutottunk oda, hogy könnyűzenei pályázatokkal szinte alig lehet találkozni. A különböző tehetségkutató műsorok évek óta jelen vannak a kereskedelmi csatornákon. Nagyon sok zenekar van, akik ezzel a világgal nem tudnak és nem is akarnak azonosulni. A műsorok által a zenei piac telítődött, amit a műsorkészítők egyáltalán nem vesznek figyelembe, és ezáltal nagyon komoly értékvesztésen ment és megy keresztül az egész könnyűzene. Az igazi értékek nincsenek felszínre hozva, valahogy arra senki nem figyel oda. Rengeteg olyan zenekar, előadó van, akik nagyon komoly értékteremtő, gondolatébresztő produkciókkal rendelkeznek. Az Utopia Studio úgy gondolja, hogy támogatást kell nyújtania a feltörekvő generációnak is.
Mitől lesz egy előadó támogatásra méltó?
Több összetevője van. Ami nagyon fontos, az az eredetiség és az értékteremtés. Hisszük, hogy hazánkban vannak olyan zenészek, előadók, formációk, akik képesek az egyedi produkcióra. A magyar könnyűzenét képesek megújítani, új színt vinni a zenei életbe.
Mitől más az igazi, és megcsinált zene?
Jó kérdés! Vannak olyan zenészek, akik 8-10 éves koruk óta zenélnek, ezt tanulták. Elvégeztek különböző fokú zenei iskolákat, és kitűnő szakemberek lettek. Ennek ellenére nem tudnak érvényesülni. Míg a másik oldalt nézzük, akkor azt látjuk, hogy ha valaki jelentkezik egy tehetségkutató műsorba, és nyer - vagy akár csak jó helyezést ér el -, akkor a nevét megismerik az emberek. Valószínű kap egy lemezszerződést, és lesz egy menedzser mellette, aki szervezi az életét. Véleményem szerint a „megcsinált” sztárok nem tudják azokat az éveket, évtizedeket behozni, amelyeket a zenészek a zeneiskolában, próbateremben, amatőr zenekarokban, tanulással, gyakorlással, tapasztalatszerzéssel töltöttek.
Itt elsősorban nem a kvalit
ás hiányára gondolok, mert ezek a műsorok kitermeltek jó néhány nagyszerű előadót! Sokkal inkább azokat a folyamatokat hangsúlyozom, amikor a tizenévesen elindult zenekarok beérnek, és a zenészek ennek eredményeként, a lehető legőszintébben ki tudják fejezni belső világukat. Saját magukat adják, nem mások mondják meg, hogy mit gondoljanak, mit érezzenek, mit egyenek, milyen ruhát hordjanak.
Ezt hívom én igazi zenének műfajtól függetlenül. Így születnek meg a legnagyszerűbb dalok, dalszövegek, gitárszólók… stb. Ezeket a folyamatokat nem lehet fél év alatt behozni.
Milyen muzsikáknak örülnétek? Fontos-e a stílus?
Abszolút nyitottak vagyunk mindenre, nincsenek stílusbeli megkötések. Az eredetiség a lényeg.
Bokros László
A pályázat pontos leírása itt található: http://www.utopiastudio.hu (pályázat menüpont)
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez