Fahéj illatú reggelek
A reggeli a legfontosabb étkezés, halljuk sokszor, és ez tényleg így van. Az egész napodat meg tudod alapozni, ha munka előtt feltankolod a szervezeted megfelelő arányban szénhidráttal, fehérjével és rostokkal. A mostani receptet ugyan nem ajánlom minden napra, mert eléggé kalóriadús, hétfői értekezlet vagy egy jó ZH előtt viszont mindenképp. Ja, hogy rohansz és nincs időd leülni enni? Semmi gond, egy kis alufóliába csomagolva a busz után rohanva is abszolválható a feladat, még akkor is, ha a másik kezedben termoszos kávé van. Igen, én ezt heti kétszer eljátszom.
A másik lehetőség, hogy ágyba hozzák a reggelit, még langyosan, és falatozás közben rá tudsz tapadni a mese matinéra. Ezt leginkább hézvégi lazuláshoz ajánlom. És hogy mire ez a nagy ráérés? Ha előző este begyúrod a tésztát, másnap már csak 15 perc kell neki a sütőben. Mert ez a fahéjas csiga frissen az igazi.
Egy dl tejet melegítsün meg egy kanál cukorral, majd morzsoljuk bele az élesztőt. Tegyük zárt, lehetőleg meleg helyre, had fusson fel. A lisztet közben egy nagy tálba szitáljuk bele. Mérjünk ki minden hozzávalót (tej, tojás, cukor, olaj, só) és olvasszuk fel a vajat. Az a legjobb a kelttésztáknak, ha minden hozzávaló szobahőmérsékletű. Mikor már szépen felfutott az élesztő a tej kivételével mindent adjunk a liszthez, és kezdjük el dagasztani. Azért nem szabad rögtön minden folyadékot hozzá önteni, mert nem tudni, mennyit vesz fel a tészta, ez függ a liszt sikértartalmától, a tojás minőségétől. Legalább negyed órát gyúrni kell, akkor jó, ha szép sima lesz a tészta felülete és elválik az edény falától. Akkor takaruk le, és egy óráig meleg helyen kelesszük a kétszeresére.
Közben olvasszuk meg a töltelékhez való vajat, és kicsit hagyjuk kihűlni. Ha langyos, keverjük el a cukorral és a fahéjjal. Mikor eléggé megnőtt, gyúrjuk át, és kb 1,5 centméter vastagra téglalapot nyújtsunk belőle. Kenjük meg fahéjas vajjal, de a széleit kb. 1 centiméter vastagon hagyjuk ki. Először a téglalap rövidebb oldalát hajtsuk be, majd a hosszab felől kezdjük el feltekerni, mint egy szőnyeget. Egy éles késsel, határozott mozdulatokkal vágjunk belőle 3-4 centis szeleteket, amiket egy tepsibe fektessünk el. A csigákat ne tegyük nagyon közel egymáshoz, mert még bőven fognak nőni sülés közben. 180 fokos sütőben addig süssük amíg szép barna nem lesz a teteje. Ha biztosra akarunk menni, hogy másnap is omós legyen (de nem fog maradni másnapra, nyugi), akkor még melegen tegyük rácsra a csigákat, és 1,2 dl forró tejjel locsoljuk őket meg. Fontos, hogy rácson legyenek, hogy a felesleges folyadék ki tudjon csöpögni belőlük, különben eláznak. Ak iédesebben szereti, le is porcukrozhatja, és persze fahéj helyett kakaóval is ugyanilyen finom.
Fahéjas csigák:
• 70 dkg liszt
• 1 db tojás
• 5 ek cukor
• 3 dl tej
• 2.5 dkg friss élesztő
• 1 csipet só
• 10 dkg olvasztott vaj
• 1 dl olaj
A tésztára:
• 10 dkg olvastott vaj
• 5 dkg cukor
• 10 g fahéj
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez