Ezért viseljük a karikagyűrűt a jobb kezünk negyedik ujján
A házasságot, és emellett természetesen az esküvői hagyományokat is megannyi misztérium övezi, ugyanis bőven vannak olyan szokások, amelyeket igyekszünk megtartani, azonban nem vagyunk biztosak az eredetükben. Ezúttal azt próbáltuk kideríteni, hogy vajon milyen okból kifolyólag viseljük a karikagyűrűt a jobb kezünk negyedik ujján?
Talán nem is meglepő, hogy a magyarázathoz egészen az ókorig kell visszamennünk, egészen pontosan a rómaiak és egyiptomiak úgy gondolták, hogy az ebben az ujjunkban található véna vezet el egészen a szívünkig, ezért gondolták alkalmasnak arra, hogy itt viseljük a gyűrűt. Egy másik magyarázat szerint viszont a keresztény egyháznak köszönhető az, hogy éppen ez lett az idők folyamán a gyűrűs ujjunk.
Ennél viszont kicsit árnyaltabb és összetettebb a magyarázat!
A modern tudománynak hála ugyanis már tudjuk, hogy a negyedik ujjunk és a szívünk között nincsen közvetlen kapcsolat, ami viszont van, az ugyanúgy fennáll a többi ujjunk esetében is, szóval ez egy elég karcsú magyarázat lenne. A keresztény egyházra vonatkozó megfejtés viszont annál elfogadhatóbbnak tűnik, hiszen ha hihetünk a teóriának, a negyedik ujjunk a leggyengébb mind közül, így azért is kerül erre a gyűrű, mert nem erre, hanem Istenre és a hitünkre kell támaszkodnunk ahhoz, hogy igazán boldog és gyümölcsöző legyen a házasságunk. Érdemes itt megjegyezni, hogy az 1500-as évektől egy ideig szokás volt a bal kéz negyedik ujján viselni a gyűrűket, méghozzá az anglikán egyház utasítására, amely így igyekezett híveit megkülönböztetni a katolikusoktól és más keresztényektől.
Alapvetően azt is érdemes leszögezni, hogy a gyűrű jobb kézen való viselése napjainkban sem általános, ugyanis a világnak van számos olyan pontja – például Oroszország, Görögország vagy Kolumbia -, ahol mind a mai napig az a bevett szokás, hogy a bal kézre húzzák fel a nagy jelentőséggel bíró karikát.
A 16. és 17. században számos országban jellemzően a nők a hüvelykujjukon viselték a gyűrűt, amire nincsen semmiféle szakrális magyarázat, az oka mindössze a divat volt.
Összességében tehát kijelenthetjük, hogy a gyűrűs ujjunk kitüntetett szerepe egyrészt a vallásban és hitben, másrészt a divatban gyökerezik.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez