Ezért fontos a csecsemőultrahang
Ultrahangos vizsgálatokra nemcsak a várandósság alatt, hanem utána is szükség van: ezekkel olyan születési és fejlődési problémákra derülhet fény a csecsemőnél, amelyek még nem okoznak látható bajt, korai felismerésük azonban alapvetően fontos a baba későbbi egészséges fejlődése érdekében.
A csecsemőultrahang-vizsgálatok során egyaránt sor kerül a koponya, a has és a csípő vizsgálatára: az eljárással olyan veleszületett fejlődési rendellenességek, valamint a szülés körüli időszakban kialakult elváltozások fedezhetőek fel, amelyek nem okoznak látható panaszt vagy tünetet.
A vizsgálattal észrevehetőek továbbá azok a rendellenességek is, amelyeket a méhen belüli ultrahangvizsgálatok ma még nem tudnak kimutatni.
A csecsemőultrahang 6-8 hetes kor környékén minden babának ajánlott, de kiemelten javasolt akkor, ha a családban korábban már előfordult valamilyen fejlődési rendellenesség, vesebetegség, vagy csípőficam.
Egy jellemző példa a csecsemőultrahang-vizsgálatokkal jól felismerhető rendellenességekre: főleg a fiúgyermekekre jellemző, hogy 4-6 hetes kor körül rendszeres hányás jelentkezik, a baba nehezen etethető, súlygyarapodása megáll, emellett sokat sír és nyűglődik. Ennek oka a gyomorkimenet szűkülete lehet, amely a hasi ultrahanggal jól kimutatható, és műtéti úton kezelhető.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez