Ezen rágódunk
Míg évekkel ezelőtt az ördögtől valónak gondolták sokan a rágózást, addig mára – a termékek fejlődésével és a folyamatos edukációval – már a fogorvosok által is elfogadottá, sőt ajánlottá vált. A rágózás nem csak önbizalmunkra, hanem szájhigiéniánkra, nyálunk termelődésére és az éhségérzet elűzésére is kiváló hatásokkal bír, éppen ezért fogyasztásuk különösen ajánlott. Csak egy aranyszabályt kell megjegyeznünk: ha már rágunk, cukormentes rágógumival tegyük azt!
Ha valaki rászánná magát, hogy a rágógumizás kultúrtörténetéről írjon tanulmányt, biztos rengeteg érdekes adatot és tényt tudna felderíteni, de a középkorúak saját emlékeikben kutakodva is találnak megmosolyogtató és nosztalgikus rágógumis pillanatokat. 30 évvel ezelőtt a legelterjedtebb a kemény, kerek, „csupacukor” rágógumi volt, amelyet a nagyméretű mesefigurás-matricás rágók váltották fel. A mai fogorvosok elborzadva gondolhatnak bele, hogy egy egész korosztály fürdette boldogan cukros nyálban fogait. Az idősebbek pedig panaszkodtak a „kérődző” fiatalok láttán, és a rágógumizást sokszor valami ördögtől való szokásként emlegették. A rágógumik számtalan különböző ízben kaphatóak, nagy kedvenc a mentolos és a különböző gyümölcsös ízesítés. A cukormentes mentolos rágókat mindenki biztonsággal fogyaszthatja ízlése szerint, a gyümölcsízű változatok pedig gyerekek és felnőttek esetben is kiválthatják a cukros nassolnivalókat. Stresszes helyzetben, vagy ha csak úgy magától ránk tör az édesség iránti vágy, egy cukormentes rágógumival mindig áthidalhatjuk a helyzetet, amellyel így egészséges alternatívát választunk.
„Nemhogy nem ártalmas, hanem kifejezetten előnyös a fogakra és a szájhigiéniára nézve, ha étkezések után rágózunk! A rágózás némileg tisztítja a fogakat és ami még fontosabb: növeli a nyálelválasztást! A bőséges nyáltermelés csökkenti a szájüregben lévő baktériumok számát, és egyben javítja az emésztést is; ezt a közelmúltban több kutatás is tudományosan bizonyította. Egy dolgot viszont még egyszer kiemelnénk: egészségügyi szempontból kizárólag a jó minőségű, cukormentes rágógumik fogyasztása tekinthető kedvező hatásúnak!” – mondta el, Dr. Balsai Tamás fogszakorvos. A szakember még egy jó tanáccsal szolgált, rágózási kultúránkat illetően: „Mindig ügyeljünk arra, hogy a rágógumit – lehetőleg a papírjába vagy zsebkendőbe csomagolva – mindig szemetesbe dobjuk ki! Ezzel nem csak a várost, hanem saját lelkiismeretünket is tisztán tarthatjuk!”
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez