Ezekre figyelj, ha a nyári melegben indulsz futni!
Attól még, hogy nyár van, az embernek nem kell lemondani a szokásos futásairól, de ilyenkor sokkal körültekintőbbnek, óvatosabbnak kell lenni. Összeszedtük 7 pontban a legfontosabbakat, amiket mindenképp jó észben tartani a nyári melegben való futások alkalmával!
Én személy szerint nyáron futok a legtöbbet, részben azért, mert ilyenkor nem kell jól felöltözni, másrészt mert az őszi hosszabb távokra ilyenkor készülök a legaktívabban. Így a korábbi évek tapasztalatai, és olvasmányélményeim alapján ezeket tudom tanácsolni minden futónak:
1. Fontos az időzítés!
Lehetőleg ne fuss 10 után és 6 előtt. Kánikulában ilyenkor amúgy is csak víz mellett, árnyékban lehet elviselni a hőséget, ilyenkor még megerőltetni a szervezetünket és a testünket nem olyan jó ötlet.
2. Viselj sapkát, napszemüveget, és kend be magad naptejjel!
Gondolom egyiknek a fontosságát sem kell magyaráznom, igazán nem nehéz ezekre odafigyelni. Ráadásul az én sötét színű hajam 2 perc alatt felforrósodik, aki hasonlóan van ezzel, az semmiképp se hagyja otthon a sapkáját.
3. Futás előtt vegyél hűsítő zuhanyt!
Sokkal jólesőbb lesz utáni róni a kilométereket. Vizezd be a hajad, vagy teljesen le is tusolhatsz, meglátod, mennyivel könnyebb lesz így elviselni a meleget.
4. Figyelj a folyadékra!!!
Nem lehet elégszer elmondani, hogy ilyenkor a legfontosabb a megfelelő hidratálás. Lehet, hogy télen simán lenyomsz egy 10-est folyamatos frissítés nélkül, de ilyenkor teljesen más a helyzet. Mindenképp legyen nálad víz vagy valamilyen sport ital!
5. Keress árnyékosabb terepet!
A forró aszfalt, fák nélkül nem a legjobb választás, ez szerintem egyértelmű. Ha van a közeledben erdős, fás rész, inkább azt válaszd ilyenkor. Ha erre nincs lehetőséged, menj el egy közeli konditerembe, vagy hagyd ki az aznapi edzést.
6. Szépen fokozatosan növeld tempót!
Egy alapos bemelegítés, nyújtás ilyenkor nem elég ahhoz, hogy a tested hozzászokjon a melegben való mozgáshoz. Ilyenkor 10-15 perc is szükséges ahhoz, hogy gyaloglásból felvedd a megszokott (vagy az annál egy picit lassabb) tempót.
7. Figyeld a tested!
Ilyenkor különösen fontos, hogy ne erőltessük meg túlságosan a magunkat. Hiába van edzésterved, amit követsz, ilyenkor inkább csökkentsd az időt, a távot, ha úgy érzed, hogy a megszokott most túlságosan megerőltető lenne.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez