Ezeket a tanácsokat érdemes megfogadni tetőablak választáshoz
A megfelelő tetőablak kiválasztását nem érdemes elsietni. Akár most építkezünk, akár a már meglévő tetőablakot kívánjuk kicserélni, a beépített tetőtéri ablak valószínűleg hosszú évekig fog szolgálni minket – legalábbis, ha jó döntést hoztunk. Nagyon nem mindegy tehát, hogy hogyan választunk, mert nemcsak a komfortunk, hanem a rezsiszámlánk vaskossága is múlik majd rajta. Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni? Cikkünkből megtudod!
Miért fontos a megfelelő tetőablak kiválasztása?
Egy jó tetőablak megfelelő, egyenletes bevilágítást biztosít a tetőtérben, könnyen nyitható/csukható, emellett jó hőszigeteléssel rendelkezik, hogy a téli hónapokban se kelljen vagyonokat kifizetni a fűtésszámlára. A pénztárcánkra azonban nemcsak ez lesz hatással, hanem az ablak tartóssága is. Egy jó minőségű, időtálló vasalattal felszerelt ablak jóval tovább kiszolgálhat minket, mint egy pár év alatt elromló, olcsóbb modell.
Ha megtehetjük, ruházzunk be egy tartós, jó minőségű ablakba! Kevés bosszantóbb dolog van, mint amikor egy komoly anyagi beruházás után néhány évvel észrevesszük, hogy elromlott a tetőablak, és javításra, netalán cserére szorul…
Mekkora ablakot válasszak, és hova kerüljön?
A tetőablak mérete alapvető fontosságú a megfelelő bevilágításhoz. A szakértők azt szokták tanácsolni, hogy az üvegfelület és a helyiség alapterületének aránya minimum 1:8 legyen. Egy 16 m2-es tetőtérhez tehát válasszunk egy minimum 2 m2-es ablakot.
A képlet természetesen nem ilyen egyszerű, a tetőablak csere vagy beépítés során több szempontot is figyelembe kell venni:
- A tető hajlásszöge: minél nagyobb a tető hajlásszöge, annál több fény jut be a tetőtéri ablakon. Természetesen egy tetőtér beépítés vagy tetőablak csere során már nem lehet módosítani a tető dőlésszögén, de ha újonnan építkezünk, a tervezési szakaszban érdemes lehet ezt is figyelembe venni.
- A helyiség fekvése: a fekvés szintén meghatározza a bejutó napfény mennyiségét, egy déli fekvésű helyiség kisebb ablakokkal is beéri, mint egy északi fekvésű. A ház mellett található fákat szintén érdemes belekalkulálni a képletbe.
- A tetőtéri ablakok száma: ugyanakkora üvegezett felület esetén két kisebb ablak jobb, egyenletesebb bevilágítást biztosít, mint egy nagy ablak.
- A tetőtéri ablak beépítési magassága: Minél magasabban van egy ablak, annál több napfényt enged be a szobába. Egy kis belmagasságú szobánál is érdemes minimum 90 cm magasra tenni a keret alját, nagyobb belmagasságnál pedig a 120-140 cm-t ajánljuk. A beépítési magasság természetesen meghatározza azt is, hogy alsó vagy felső kilincses ablakot válasszunk.
Hogyan érhetek el optimális hőszigetelést?
A tetőablak természetesen jobban átengedi a hőt, mint a tető többi része. Ez elkerülhetetlen, ezzel együtt egy jó tetőablak a gyengébb minőségű társaihoz képest sokkal jobb hőszigetelést biztosít, főleg az idő előrehaladtával. Nagyon sok múlik rajta, hogy két- vagy háromrétegű tetőablakot választunk, ugyanis a háromrétegű ablakok akár 15%-kal jobb hőszigetelést biztosítanak. A mostani energiaárak mellett nem kell magyarázni, hogy sokéves távlatban mennyit spórolhatunk, ha jobb hőszigetelésű ablakba fektetünk be.
Nyáron pont az ellenkezője a cél, hogy kint tartsuk a meleget. Bár a belső árnyékolók is sokat segíthetnek, egy külső árnyékolóval jóval hatékonyabban tarthatjuk hűsen a tetőteret.
A tetőablak beépítése szintén sokat számít. A kapkodva, hanyagul beépített ablakok mellett sokkal könnyebben képződnek hőhidak, amelyek nagymértékben emelik a hőveszteséget. Válasszunk tehát megbízható, jó referenciákkal rendelkező céget vagy vállalkozót, például a Tetőablak.hu csapatát.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez