Ezek tesznek modernné egy otthont
A technológia ma már minden területen dominál, nem csak a számítástechnikában. A mindennapi használati tárgyaink, a gépjárműveink, a háztartási eszközeink, a kertjeink és az otthonaink szép lassan internet alapúakká váltak — világunk pedig összekapcsolódott.
A fejlődés természetesen az építőipart sem kerülte el!
Ne gondoljuk azonban, hogy csak az elektromos eszközeink változtak meg — az építőanyagok is gyökeres átalakuláson mentek keresztül. Míg korábban csupán néhány fajta alapanyag volt elérhető, ma már széles választék várja az építkezés előtt állókat.
Olyan gyors megoldások jelentek meg, mint a szendvicspanelek, de a régebb óta használatban lévő építőanyagok is megújultak, a tégla trónkövetelője például a porotherm tégla lett.
Ezek az új megoldások sokkal gazdaságosabban, nagyobb hő- és hangszigetelést nyújtva képesek biztosítani a hosszantartó minőséget. A gazdaságosságukat nem is kifejezetten a bekerülési árukban érdemes mérni, hanem a hozzájuk köthető fenntartási költségekben.
Mivel a tégla, a szendvicspanel vagy a hungarocell nem igényel karbantartást, ezért a fenntartási költséget az általuk kiváltott hatás alapján érdemes megvizsgálni — egy olcsóbb alapanyag például kevésbé terheli meg a pénztárcát, hosszabb távon azonban sokkal rosszabb hőszigetelési képességgel fog rendelkezni, ezáltal a fenntartási költsége a fűtésszámlában fog jelentkezni.
Érdemes tehát már az építkezés előtt utánanézni a legújabb megoldásoknak, mert hosszú távon rengeteget tudunk majd velük spórolni.
A modern otthonokat azonban nem csak az építőanyagok teszik azzá. A bevezetőben is említett okos otthon rendszerek még látványosabb változást tudnak előidézni.
Ezeket a megoldásokat az teszi igazán modernné és különlegessé, hogy mindenfajta emberi beavatkozás nélkül képesek működni, hiszen a felhasználóktól gyűjtött szenzoros adatok alapján képesek finomhangolni a folyamatokat és a saját működésüket, ezáltal a lakók számára sokkal kényelmesebbé teszik a mindennapi életet.
Ezeket a rendszereket több módon is irányíthatjuk, például:
- Hangvezérléssel, ami alapvetően kikapcsolt állapotban van, tehát nem rögzít hangot.
- Szenzorokkal, amelyek a mozgást, illetve annak hiányát is érzékelik.
- Applikációval, amit direkt az adott okos otthon rendszer működtetéséhez fejlesztettek.
- Automatizációval, ami az előbb említett módon, akár önmaga finomhangolásával is működhet.
Az ilyen rendszerek rengeteg dolgot képesek megvalósítani, legyen szó például a garázsajtó működtetéséről, a fűtés vagy légkondicionáló be- és kikapcsolásáról, a zene vagy a rádió elindításáról vagy leállításáról, a redőnyök fel- és lehúzásáról vagy éppen a fények színének és erejének finomhangolásáról.
Mindezek rendkívül kényelmessé teszik a mindennapi életet, de abban az esetben is nagyon hasznosak, amikor nem is tartózkodunk a házban, hiszen például távvezérléssel is elindíthatjuk a fűtést, de akár a riasztó- és kamerarendszer működését is nyomon követhetjük nyaralás közben.
Az építőipar tehát óriási változáson ment keresztül az elmúlt években, amelyet az iparág összes szegmensében érzékelhetünk, legyen szó akár az építőanyagok minőségéről, a munkálatok gyorsaságáról vagy az okos funkciók hasznosságáról.
Képek forrása:
Freepik, Pixabay
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez