„Építsd fel önmagad!”- beszélgetés Rábai Zita, felnőttképzési szakemberrel
Rábai Zita felnőttképzési szakember, Magyarország piacvezető edzőképzőjének vezetője. Érdekes kérdés, hogyan vélekedik a hazai fitneszképzések világáról, milyen buktatókat és persze milyen lehetőségeket lát a fiatalok lehetséges karrierépítésében. Vele beszélgettünk a fitnesziparról, a fitneszképzésekről, értékekről.
Hogyan jutottál egy fitneszedző-képző intézmény élére?
Az IWI Nemzetközi Fitnesziskola engedélyezett felnőttképzési intézményként működik. Tanfolyamaink többsége úgynevezett OKJ-s végzettséget kínál, vagyis államilag elismert szakmát lehet nálunk szerezni. Ezért a működésünk során meg kell felelnünk számos elvárásnak, jogszabálynak. Az intézmény szabályos működtetése és a mindennapi oktatás során felmerülő feladatok – mint például a jó minőségű tananyagok elkészítése – ma már megkövetelik egy hozzánk hasonló intézménytől, hogy felkészült felnőttképzési szakember irányítsa ezt a munkát. Jómagam ilyen végzettséggel rendelkezem. Előző munkahelyeimről vezetői és menedzsment tapasztalatot hoztam magammal. Kihívás volt számomra, hogy egy nemzetközileg is elismert, több mint 15 éve működő, immár piacvezető céget irányíthatok. Másfél évnyi közös munka után azt mondhatom, nagyon jól döntöttem, és nagyon nagy terveim vannak az IWI-vel közösen az elkövetkezendő évekre.
Felnőttképzési szakemberként hogyan látod a jelenlegi fitneszképzési piacot?
Egyelőre vegyes a kép. Meglátásom szerint elindult a megtisztulás irányába, de még mindig nagyon sok a hozzá nem értő, szabálytalanul működő képző cég. Megdöbbentő, hogy a jogszabályokat semmibe véve még ma is hirdethet „OKJ-s” edzőképzést olyan vállalkozás, amelynek erre nincs engedélye. Elképesztő, hogy „expressz” meg hasonló címkékkel ellátva gyorstalpalókon, mélyen ár alatt – ennek megfelelően mélyen az elvárható színvonal alatt – osztogathatnak egyes helyeken fitness instruktori, esetleg személyi edzői „végzettségeket”. A megtévesztett, nem megfelelően felkészült „edző” így a vendégeinek az egészségét, testi épségét teszi kockára, ezért óriási az edzőtermek felelőssége is, hogy kiket alkalmaznak.
Hogyan lehetséges, hogy ilyen iskolák működhetnek a piacon?
Egyrészt maga a képzési rendszer elég bonyolult, és a képzések iránt érdeklődőktől nehezen várható el, hogy tisztán lássanak. Ezért könnyű becsapni őket néhány hét alatt megszerezhető „nemzetközi diplomák” és hasonlók ígéretével. Másrészt viszont érezhető a fitnesztermek irányából is az igény, hogy egyre inkább a jól felkészült szakembereket keresik. Papír és papír között óriási különbség van: az edzőtermek pontosan fel tudják mérni, hogy milyen tudása van egy IWI-ben végzett szakembernek, és milyen annak, aki egy nem a fitneszre szakosodott, vagy éppen kókler képzőtől érkezik. Nagyon hiányzik meglátásom szerint az a fajta iparági közös érdekképviselet, amely a szélhámosokat kiveti magából. Hiszen valamennyi szabályosan működő fitneszképzőnek érdeke, hogy megtisztuljon a piac.
Milyen lehetősége van egy már dolgozó, felnőtt embernek szerinted, ha elvégez egy edzőképzést? Egyáltalán van értelme?
Kevesen tudják – én is meglepődtem, amikor az IWI alapító-tulajdonosa szembesített a számokkal –, hogy a fitnesziparban több pénz mozog, mint a professzionális labdarúgásban. Az egészséges életre való törekvés, a szakszerű irányítás mellett történő mozgás iránti igény egyre nő. Így ha valaki a jelenlegi munkája mellett szeretne további pénzkereseti lehetőséget találni, vagy váltani szeretne, miért ne építhetne a mozgás, a sport iránti szenvedélyéből karriert? Ráadásul manapság bárkinek az életében eljöhet az a pillanat, amikor az addig biztonságosnak hitt munkahelye megszűnik, az ilyen esetekre mindig jó, ha van az embernek egy „B” terve. Fitnesz szakemberként, pláne egy nemzetközi akkreditációkkal, licenszekkel rendelkező képzőnél szerzett bizonyítvánnyal a zsebünkben, pláne, ha folyamatosan továbbképezzük magunkat, sosem kell attól tartani, hogy munka nélkül maradunk.
Sokak számára még mindig zavaros, hogyan épülnek egymásra a különböző képzések? El tudnád magyarázni, hogy végre mindenki megérthesse?
Ahhoz, hogy valaki edzőként, trénerként munkát vállalhasson, rendelkeznie kell államilag elismert szakmai végzettséggel. Azok számára, akik 18 évesek elmúltak, de nincs érettségijük, a sportoktatói képzést javaslom, amelyet az IWI testépítés-fitnesz, valamint aerobik szakágon indít. Érettségizettek számára a Fitness instruktor vagy a Csoportos fitness instruktor képzések kínálják az „alap” végzettséget: előbbivel főként teremedzőként lehet elhelyezkedni, utóbbival zenés koreografált csoportos órákat lehet tartani. Az érettségivel vagy már felsőfokú sportvégzettséggel rendelkezők számára az alapképzés elvégzése után nyitva áll az út a személyi edzői képesítés megszerzéséhez. Azoknak is tudunk továbbtanulási lehetőséget kínálni, akik egyetemi sportvégzettséget szeretnének, köszönhetően annak, hogy iskolánk a Real Madrid Graduate School magyarországi képviselője: a nagynevű sportegyetem angol nyelvű bachelor, master és MBA, valamint Phd képzéseire tudjuk továbbítani a nálunk érdeklődőket. Mindemellett az OKJ-s és felsőfokú képzések mellett számos továbbképzési lehetőséget kínálunk, csak felsorolásszerűen: jógaoktatói, wellness- és spa-menedzseri, erőnléti tréneri, korrektív tréneri, gyerekfitnesz-oktatói, szeniortréneri…
Milyen értékek mellett végzed a napi munkádat, illetve éled az életed?
Napjainkban ami talán a legnagyobb kihívás, hogy az ember az érzelmi biztonságát megtalálja és meg tudja tartani, optimista és „jó ember” tudjon maradni a világból érkező mindennapi hírek, a hétköznapi nehézségek, bosszúságok ellenére. Ezért manapság életem „vezérfonala” az a gondolat, hogy építsd fel önmagadat – de ne mások kárán –, és ha már elérted a céljaidat, akkor állj meg, és fókuszálj azokra, akiknek segítségre, támogatásra van szükségük.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez