Építkezel? Az energiahatékonyságról ne feledkezz meg!
Aki manapság építkezésbe kezd, nem kis fába vágja a fejszéjét. Az egyre feljebb kúszó alapanyagárak, a szakemberhiány jóval drágábbá és körülményesebbé teszi az építkezést. Azonban akármekkora stressz is egy házépítési projekt, fontos, hogy az apró részletekre is odafigyeljünk, hogy megfeleljünk a jogi szabályozásnak, és a jövőben könnyebbé tegyük az életünket. Cikkünkben egy ilyen részletről, az energiahatékonyságról, illetve egy ehhez kapcsolódó jogi előírásról lesz szó.
Cikkünkből nemcsak azt tudod meg, milyen szempontok lesznek hatással épülő ingatlanod energiahatékonyságára, de egy fontos jogi előírásról is szó lesz. Ez pedig az energetikai tanúsítvány beszerzése. Mi is ez a dokumentum, és mikor is van rá szükség? Cikkünkből megtudod!
Az energiahatékonyságról dióhéjban
Az energiahatékonyság lényegében azt jelenti, hogy egy épület mennyi energia felhasználásával képes ellátni funkcióját. Például mennyi fűtéssel képes fenntartani a termosztáttal beállított hőmérsékletet. Ha energiahatékony épületben lakunk, egyfelől spórolunk, másfelől bolygónknak is jót teszünk, mert csökkentjük az energiatermeléssel járó környezeti terhelést. De min is múlik egy épület energiahatékonysága? A legfontosabb szempontok, az épület:
- hőszigetelése és annak minősége,
- fűtési rendszere,
- felületének és térfogatának aránya,
- nyílászárói (fa vagy műanyag, hány rétegű üveg stb.),
- melegvízellátása.
Ezen információk alapján lehet elkészíteni az energetikai tanúsítványt, amely összesíti ezeket az adatokat, és egy kategóriába sorolja az ingatlant.
Hiteles energetikai tanúsítvány (HET) minta
Az energetikai tanúsítvány
A fentiek alapján az energetikai tanúsítvány (energiatanúsítvány, zöldkártya) egy okirat, amely az épület energiahatékonyságáról ad tájékoztatást. Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008 (VI.30.) kormányrendelet előírja, milyen esetekben kötelező elkészítettni:
- Ingatlan értékesítésekor
- Új épület építésekor (adásvételhez, használatbavételi engedélyhez)
- 50 négyzetméternél kisebb alapterületű teljesen különálló lakáshoz
- Egy éven túli ingatlan bérbeadás esetén
- Energetikai pályázatokon való induláshoz
Az energetikai tanúsítvány három részből áll:
- Összesítő lap: az ingatlan legfontosabb adatai, energetikai eredményei szerepelnek rajta, plusz a tanúsítványt készítő szakember adatai.
- Kalkuláció: az ingatlan besorolásához számításokra van szükség, ezeket tartalmazza a kalkuláció rész. Itt szerepelnek például a nyílászárók adataiból és a rétegrendekből számolt mutatók.
- Javaslatok: itt kerülnek megfogalmazásra a lehetséges fejlesztések, illetve az, hogy ezek megvalósításával milyen kategóriába lehet felminősíteni az épületet.
Hogyan szerezhetem meg az energetikai tanúsítványt?
Az energetikai besorolást kifejező energetikai tanúsítványt olyan mérnökök készíthetik el, akik be vannak jegyezve a Magyar Építész Kamaránál vagy a Magyar Mérnöki Kamaránál, és letették az energetikai tanúsításra jogosító vizsgát. Az interneten keresve számos ilyen szolgáltatót találhatsz.
Fontos, hogy az energetikai tanúsítványt akár online, otthonod kényelméből is intézheted, amennyiben rendelkezel a szükséges dokumentumokkal, vagy bekérted őket az illetékes hivataloktól.
Ha tanácstalan vagy, keresd fel bizalommal az Etanust (www.etanus.hu), az energetikai tanúsítványok szakértőjét. Gyors, rugalmas ügyintézésüknek hála a tanúsítványt akár még aznap is el tudják készíteni, emellett többféle épülettípus tanúsításában is nagyon komoly szakmai tapasztalattal rendelkeznek. A tanúsítványra vállalt garancia pedig már csak a hab a tortán!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez