Enni csakis a génjeinknek megfelelően!
Filippo Ongaro - Úgy egyél, hogy jól legyél - Korszakalkotó szemléletváltás a táplálkozásban (HVG KÖNYVEK)
Nem mindegy, természetesen abszolút nem, hogy ki mikor mit és hogyan eszik. Persze nem sokat szokott gondolkodni még az sem, aki tudatosan táplálkozik, hogy létezik egészen más, sokkal testre szabottabb módszer, illetve génekre szabott. Ma már a nutrigenomika szerint nem elég háborút indítani egy-egy kórokozó, vagy betegség ellen, hanem az egyén egyensúlyát kell helyreállítani. Ugyanis ami működik valakinél, korántsem biztos, hogy mindenkinél beválik.
A szerző űrorvosként találkozott először a kérdéssel, hogy friss ételek hiányában mivel is táplálkozzanak az úrhajósok, akik odafent sokkal gyorsabban öregszenek mintha a Földön lennének. Igaz, visszatérésük után idézőjelben fiatalodni kezdenek az űrbéli gyors öregedés ellensúlyozására, azonban ez az érdekes „dinamika” remek terep arra, hogy az ételek génekre történő hatását vizsgáljuk.
Nem mindegy ugyanis, hogy a génjeink, a testünk, mi magunk hogyan reagálunk mindarra, amivel táplálkozunk. A legnagyobb kincsünkre a legritkább esetben figyelünk oda, talán nem is olvasunk magunkhoz használati utasítást Ongaro hasonlata szerint, noha egyénként, ha bármilyen műszaki vagy háztartási cikkhez van szerencsénk, a legnagyobb természetességgel tesszük meg.
A könyv segít abban, miképpen változtassuk meg táplálkozási szokásainkat, hogyan találjuk meg a számunkra legkedvezőbb, legjobb módszert. És ugyan cseppet sem meglepő, a tudományos eredmények is tradicionális táplálékainkhoz és szokásainkhoz nyúlnak vissza.
Mintha itt is visszaforogna az idő kereke, hasonlóan az újra idelent élő űrhajóséhoz.
És fiatalodni, valljuk be. nem is olyan rossz dolog!
Bokros László
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez