'Engem senki sem ért meg, áldozat vagyok ebben a történetben.' - Így működik egy nárcisztikus ember
A nárcisztikus személyekből hiányzik az empátia, ugyanakkor rendkívül önérzetesek. Sajnos túl sok pozitív jelzőt nem lehet rájuk aggatni, hiszen manipulálnak, és gyakran bántalmaznak érzelmileg. Ennek ellenére szeretik saját magukat áldozatként feltüntetni.
Ahogyan fent említettük, az empátia mint olyan, abszolút hiányzik belőlük, így nem éreznek sajnálatot vagy éppen bűntudatot, ha bántják a környezetüket. Ami a legrosszabb, hogy hatalmas magabiztossággal kezelnek mindent, így elvárják, hogy velük szemben mindig elnézőek és megbocsátóak legyünk, függetlenül a cselekedeteiktől.
Ebből rögtön következik is, hogy:
A nárcisztikus soha nem vállal felelősséget a tetteiért
Nem meglepő, hogy aki tökéletesnek hiszi magát az soha nem is ismeri el, ha hibázik. A nárcisztikus személyek menekülnek a következményektől, és gyakran éppen emiatt másokat okolnak a saját hibájukért. A hazugság és a manipuláció nagymesterei, így könnyen besétálhatsz a csapdájukba, aminek eredményeként te fogod magadra vállalni a bűnbak szerepét.
Az áldozatszerep
A nárcisztikusok bántalmazásának vagy manipulációjának hosszú folyamatát követően az ember mentális és érzelmi jóléte súlyosan károsodhat. A nárcisztikus célja mindig az, hogy te kevesebbnek érezd magad. Hiszen pontosan a másik ember elnyomását használják ki arra, hogy erőfölényt nyerjenek és ettől sikerül saját magukat máris felsőbbrendűnek érezniük. A folyamatos kritizálás számukra fegyver, így ezt előszeretettel alkalmazzák. Megkérdőjeleznek, aminek hatására az instabilitás csak erősödik majd benned. És abban a pillanatban, hogy te megpróbálsz felállni vele szemben, azonnal áldozatként tünteti majd fel magát. Pusztán azért, hogy lelkiismeret-furdalást kelthessen benned.
Mindenkinek elmondja, hogy instabil vagy, hogy folyton túlreagálsz dolgokat
Mivel a megtévesztés nagymesterei, ezért a cél érdekében mindent bevetnek. Ha az érdekük megkívánja, akkor mások előtt is téged fognak beállítani negatív karakterként. Ezt úgy fogják elérni, hogy elmagyarázzák, hogyan viselkedsz, hogyan kiabálsz, hogyan sírsz és hogy folyamatosan túlreagálsz mindent. És hogy ezt be is tudják bizonyítani, szándékosan provokálni fognak téged, amivel mások előtt tökéletesen alá tudják majd támasztani a saját valósnak vélt igazukat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez