Első számú utazásos tanácsaim
Amellett, hogy több cikket is írtam a “hogyan utazol ennyit” témát boncolgatva, úgy gondoltam, összedobok egy kicsit praktikusabb bejegyzést is, mert van pár olyan dolog, amit jó észben tartani, és segíthet olcsóbban vagy többet utazni Neked is.
Barátkozz össze a térképpel. Ezt úgy értem, hogyha érdekel egy adott szeglete a világnak, akkor próbálj tényleg utána menni, a gyakorlatban hogyan is közelíthető meg, mert ez sokszor nem annyiból áll, hogy kikeresed google mapsen a legközelebbi repteret és csókolom. Például, régóta vágytam Strasbourgba, és úgy általában, Elzászba, de aztán szépen megállapítottam, hogy Strasbourgba repülni drága, a vonatozás Franciaországon belül szintén nem egy olcsó mulatság, szóval nincs értelme Párizsba repülni és onnan vonatozni, és akkor ennyi lett volna a történet, elraktározom a “majd egyszer” listán a fejemben – NADEVISZONT! Strasbourg a francia-német határ francia oldalán található városka, de gyakorlatban irtó közel van a német oldalon található Karlruhe/Baden-Baden reptérhez (sokkal közelebb, mint mondjuk Párizshoz), ahova a Wizz Air például nagyon olcsón repül Budapestről, idén augusztusban oda-vissza 10.000 forintba kerültek a repjegyek, és már indultam is! Sokszor van olyan, hogy egy hely legolcsóbb megközelítéséhez akár más országba kell repülni (a koppenhágai pajtik ismerősek lehetnek ezzel, gondolom, a legtöbbekkel előfordult, hogy éppenséggel Malmőből/Malmőbe találtak olcsó járatot), szóval érdemes kicsit jobban körüljárni a hőn áhított helyszínek környékét (is).
Nyilván nem találtam fel a spanyol viaszt ezzel, de az egyik legtöbbet alkalmazott “praktikám”, annak észben tartása, hogy sokszor nem a retúrjegy a legcélszerűbb, és érdemes úgy utazni, hogy nem csillagtúra-szerűen nyomulsz egy adott városból kiindulva és mindig oda visszatérve, hanem inkább “roadtrip” szerűen, A-ból B-be. Azzal, hogy egy bizonyos irányba haladsz és nem kell mindig ugyanabba a városba retúrjegyeket venni, egy csomó pénzt megtakaríthatsz. Az említett elzászi utat például úgy is meg lehetett volna tenni, hogy Karlsruhe/Baden-Baden repterére érkezés, utána Strasbourgból haladva Dél fele, a csodás elzászi kis településeken keresztül utazgatni, és mondjuk Baselből repülni hazafele (onnan is vannak fapados járatok, szintén szuper olcsón).
Használd a skyscanner “everywhere” funkcióját – olcsó utakért is, de annál sokkal több élményért! Nem (csak) úgy szoktam utazni, hogy az évek óta a mentális bakancslistámon szereplő helyeket pipálgatom ki. Az utazás egyik legszebb része számomra az egész kiszámíthatatlansága, a sok új, meglepő élménnyel, a rácsodálkozás, hogy sosem tudod, mi vár rád pontosanegy adott helyszínen. Persze, szép a naplemente Santorinin és óriási érzés eljutni a kínai nagy falhoz (tapasztalatból mondom mindkettőt), de gondoltál már arra, hogy elutazz Vilniusba, Hamburgba, vagy éppen Ománba? Kezdetben spórolás céljából kezdtem el használni a skyscanner “everywhere” funkcióját, amivel adott dátumokra a legolcsóbb utakra lehet keresni, de annyi pozitív élmény ért már így, hogy mostanában kifejezetten preferálom ezt a funkciót, és ajánlom mindenkinek. Remek módja, hogy meglepd magad egy olcsó úttal és egy olyan helyszínnel, amire korábban nem is gondoltál!
Ami az olcsó utazást illeti, a rugalmasság a legfőbb dolog. Bár nyilván vannak kivetélek, és a mai világban szuperebbnél szuperebb hosztelek vannak, amelyek tiszták, kulturáltak stb, és persze repjegyekkel is lehet szerencséje az embernek, de azért általánosságban még mindig elmondható, hogy a kényelemnek megkérik az árát. Sokszor lesznek az olcsó járatok kellemetlen időpontban, az olcsó szállások a városközponton kívül vagy egyszerűen csak nagyobb kutatómunkát igényel, hogy találj egy igazán jót. Lehet, hogy majd egyszer nagyon tehetős leszek, és magánsofőrrel vitetem magam mindenfele és szívesen áldozok majd kicsit többet a saját kényelmemre, de egyelőre úgy vagyok vele, hogy fiatal vagyok, rugalmas vagyok, és inkább bevállalom a reggel hatos fapados járatot meg a tömegközlekedésen zötykölődést meg a 10 személyes koedukált hosztelszobát, ahol saját magam húzom be az ágyneműt, ha ezáltal olcsóbban utazgathatok és ugyanabból a pénzből így több helyre juthatok el.
A másik legfontosabb dolog, a kommunikáció és a nyitottság! Mikor azt mondom, Dubaitól Szöulon és Sydney-n keresztül Sanghajig a legtöbb helyen ingyen szállok meg, ismerősöknél, akkor azt hiszed, a világ minden városában él egy legjobb-barim? Nyilván nem. Csak nem szoktam félni a távolabbi ismerősöket is megkeresni, ha egy adott városba látogatok. Nem várok el semmit, nem az ingyen-hesszolásra utazok, annak is örülök mint majom a farkának, ha valaki egyszerűen körbevisz az adott helyen, mert sokkal több lesz így az én élményem is, és az a tapasztalatom, hogy mások is szeretik megmutogatni az otthonukat egy új embernek, és nagyon nyitottak szoktak lenni ilyesmire, nekik is inkább egy élmény szokott ez lenni, mint valami szörnyű kellemetlen szívesség. Na és annyiszor hoztak már pont az ilyen kalandok közelebb olyan emberekhez, akik korábban csak távolabbi ismerősök voltak! Ez a kedvencem az egészben. Természetesen, ha fordított esetben, valaki Londonban/Budapesten keres meg hasonlóval, én is nyitott szoktam lenni.
Ha már itt tartunk, akár kifejezetten hívj vendégeskedni külföldi ismerősöket! Én mindig nagyon biztatok minden brit havert, hogy jöjjenek Pestre, mikor otthon vagyok pár hónapig, és már többen jöttek így az invitálásomra olyanok, akik amúgy maguktól nem is gondoltak volna Budapestre úti célként. Egy komplett utazás-élménnyel tud felérni számomra, mikor Budapestet vagy Londont egy-egy új emberrel fedezem fel és egy kicsit az ő szemükkel látom ezeket a számomra már jól ismert városokat. Egyszerűbb módja talán nincs is a felfedezésnek, és ez aztán tényleg nem kerül semmi extrába. Néhány ötletet olvashatsz “staycation” témában (avagy hogyan vakációzz otthon), ebben a cikkben.
Fanni blogját itt tudod követni. Valamint az instagrammon itt!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez