,,Előbb-utóbb kibújik a szög a zsákból” – beszélgetés Vigh Domonkossal
Vigh Domonkos világ- és Európa-bajnok WBPF testépítő személyi edzőként dolgozik, ez a hivatása. A testépítő sportágban kimagasló eredményeket, fantasztikus sikereket elért versenyző a saját életében a CrossFitre váltott, persze azért nem szeretné elfelejteni a fitneszt sem. Vele beszélgettünk a motivációjáról, a mindennapjairól, illetve a kamuedzőkről.
Hogyan kezdődött a kapcsolatod a sporttal, testépítéssel?
A súlyzós edzésekbe első alkalommal gimnázium végén, rendszerinformatikai tanulmányaim során kóstoltam bele. Addig csak a labdarúgásnak éltem, attól kezdve viszont fordult a kocka. Főiskola mellett már napi szinten voltam fellelhető az egyetemi edzőteremben.
További fotókért kattints a képre!
A WBPF nemzetközi versenyeken komoly eredményeket tudhatsz magadénak. Mégis miért döntöttél a versenyzés befejezése mellett?
Nagyon örülök, hogy volt mentorom Kránitz Bernadett nyomására végül elmentem az első versenyemre ahol a második helyezést értem el. Itt találkoztam Buranits Ildikóval, aki sokkal nagyobb lehetőséget látott bennem, és attól kezdve nem volt megállás. Miután a hazai versenyekre kitűzött céljaimat elértem, már kevésbé voltam motivált, és mindig is érdekeltek az újdonságok, más mozgásformák, akkor jött a CrossFit. Bár teljesen még nem tettem le a fitnesz vonalról sem.
Hogyan magyaráznád el edzőként egy laikusnak, hogy miért a személyi edzést válassza? Miért érdemes kontroll mellett mozogni?
El lehet kezdeni egyedül is, de mire kiismerjük magunkat, rájövünk a gyakorlatok csínjára-bínjára, már lehet több kárt okoztunk magunkban, mint amennyi hasznot elérünk, ráadásul rengeteg időbe telik, és ahogy mondják az idő pénz. Egy jó személyi edző felméri és látja a hiányosságokat, gyenge pontokat, amikre tudja is a megoldást, vagyis a leggyorsabban, minimalizálva a sérülés kockázatát érhetjük el célunkat.
Mit csinálsz hétfőtől péntekig, hogyan áll össze egy napod?
Általában 4:45-kor ébredek, így reggeli nélkül el sem tudnék indulni: gyümölcs, zab, magok és 6 órától már a vendégeimet boldogítom az F&M-ben. A délelőtt folyamán, szünet híján gyümölcs, főleg banán a köztes étkezésem, majd napközben rohanás haza, gyors ebéd főzés, mostanában főleg hal, lazac vagy vörös hús, rengeteg saláta és olaj, minimális szénhidrát. Délután négy órától újra a teremben estig, este nyolc körül érek haza és még egy kiadós vacsorát sem sajnálok magamtól. Edzeni általában napközben vagy este jut időm.
Mostanában inkább CrossFitre koncentrálsz. Ha jól tudom, akkor elindultál első nemzetközi versenyeden is Umagban, hogyan sikerült? Miért és milyen mélységben fontosak a versenyeredmények számodra ezen a területen?
Igen, megszerettem ezt a sportot, nagyon sokat kell és lehet még benne fejlődnöm, a horvátországi verseny nagyon jó élmény volt számomra és rengeteg tapasztalatot szereztem. A CrossFit az egyik legösszetettebb versenysport, amit jól mutat, hogy Umagban az első szám a nyíltvízi úszás, ezután jöttek a súlyzós, saját testsúlyos gyakorlatok. Itt az nyer, aki mindenben jó. Lehetsz egy dologban a legjobb, de az nem elég ahhoz, hogy versenyt nyerj. Számomra az a fontos, hogy megpróbáljam minden téren a maximumot kihozni magamból, ha ezt elértem az eredménylista már kevésbé fontos.
Mit javasolsz egy átlagos magyar olvasónak, akit érdekel a CrossFit, mire számítson egy ilyen órán?
A CrossFitnek megvan a maga varázsa, ha külön vennénk a gyakorlatokat, igazából nem sok újat mutatna: súlyemelés, erősítő gyakorlatok, funkcionális eszközök, metabolikus kondicionálás, de ha össze tesszük ezeket és egy csapatban végezzük el mind ezt úgy, hogy magunkkal, az idővel és még a többiek ellen is versenyzünk, így lehet kihozni magunkból a maximumot és ez adja meg a pikantériáját. Ha ez vonzó az olvasó számára, akkor mindenképpen próbálja ki!
Ha jól tudom, akkor Te lettél a GARMIN sportórák magyarországi arca. A mindennapokban kihasználod az okos órák adta lehetőségeket?
Szeretem az okos órámat, rengeteg olyan információval lát el, amiből tanulni lehet vagy akár változtatni is a napirendünkön. Megpróbálom kihasználni az edzéseimen az órák adta lehetőséget, de ez már annyira széles skála, hogy még magam sem értem a végére.
Mostanában egyre gyakrabban előkerülő téma a kamuedző, mint kategória. Személyi edzőként hogyan látod a mindennapokban, valóban sok a kókler tréner?
Sajnos azt egyértelműen tapasztaljuk, hogy egyre telítettebb a piac, rengeteg edző, vagy magát edzőnek valló személy van már. Sajnos egy laikus kevésbé tudja eldönteni, hogy ki az, akinek valódi tudás is rejlik a kinézete mellett, de ez idővel úgy hiszem, kiderül. Szóval nem gondolom, hogy félni kéne a kókler trénerektől, mert előbb utóbb kibújik a szög a zsákból.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez