Eljött a baráti összejövetelek ideje - olasz stílusban
2015. április 28-án Budapesten járt az Aperol és Campari nemzetközi márkanagykövete, Loris Contro, aki fergeteges stílusban varázsolt másodpercek alatt igazi olasz nyáresti frissítőket - amelyeket otthon is könnyedén elkészíthetünk. Hozzá pedig könnyed, pikáns falatkákat tálalhatunk barátainknak, amelynek trükkjeiről Wossala Rozina mesélt.
A narancssárga olasz fröccs
A nyár Budapesten is a tipikus mediterrán életérzést jelenti, amikor esténként baráti társaságok népesítik be a hangulatos bárokat, kerthelyiségeket, kiülős helyeket. Munka után még szívesen találkozunk a barátokkal, hogy jól érezzük magunkat és ellazuljunk. Az Aperol Spritz neve ne vezessen félre senkit: hamisítatlan itáliai találmányról van szó – az Aperol alapú, habzóborral és egy kis szódával készült ital az olasz nyitottságot, és természetesen a mediterránok számára nagyon fontos barátságot is szimbolizálja. Nem mellékesen pedig remek hűsítő egy forró nyári nap után, melyben az Aperol édes-kesernyés ízét a prosecco bársonyos buborékjai lágyítják.
Loris Contro - az aperitivo nagykövete
"Amikor az Aperol Spritzről vagy az aperitivóról beszélek, azonnal fülig ér a szám. Ezért sokan azt gondolják rólam, hogy őrült vagyok, pedig csak az Aperol Spritzre gondolva azonnal jókedvem lesz - hiszen erről kell szólnia az életnek. Nem igaz?" - meséli magáról az olasz fiatalember. Valóban 100%-ig olasz, sőt narancssárga vér csörgedezik az ereiben, hiszen az Aperol mára már visszavonhatatlanul összefonódott a kellemes baráti lazulással és olasz stílussal. Loris legfontosabb feladatának azt érzi, hogy ezt az életérzést közvetítse a világ minden pontján, ahol megfordul. Aki látta őt 10 másodperc alatt Aperol Spritzet keverni, nem is kételkedhet szándékainak komolyságában.
Aperitivo - az új afterwork
Nem véletlen, hogy rengeteg mindent átvettünk már az olaszoktól - a kiapadhatatlan jókedv, az életigenlés, az egyszerűen elkészíthető ételek és italok mégis komplex ízhatása - ezek mind hasznos kellékeknek bizonyulnak mindennapi életünkben. Loris Contro, az Aperol nagykövete szerint 5 dolog kell egy jó aperitivóhoz: jókedv, barátok, egy jó ital, egy isteni falat étel és zene. Ez valóban nem bonyolult, és akár otthon is könnyedén előteremthetjük. Lazulás barátokkal munka után - ez biztos recept a boldogságra. A lényeg az, hogy az aperitivo egy kellemes átmeneti állapot legyen a nap lezárásaként - testi és szellemi ráhangolódás az estére.
Hogyan működik az aperitivo?
Magyarországon ugyan még csak kevés helyen érhető el az olasz aperitivo (amikoris este 6-8 között az első italért többet fizetünk - viszont megkapjuk hozzá az említett könnyed falatkákat), de az édes-kesernyés, élénk színű, buborékos italok kortyolgatása munka után már egészen bevett szokásunkká vált, aminek teljesen biztosan a lelkünkre is jó hatása van - mondja Wossala Rozina, a fiatal magyar gasztrotehetség. Megjegyzendő szempont még az is, hogy két másik előnye is van az efféle iszogatásnak és csipegetésnek, az egyik, hogy a kesernyés ízek élettanilag felkészítik gyomrunkat a vacsora befogadására, másrészt nem kiéhezve, fáradtan, fél lábbal a munkában esünk neki a vacsorának. A titok valójában a fokozatosság, egy stresszmentes átmenet a nappali munka és az esti pihenés, szórakozás között. Higgyünk az olaszoknak!
Az Aperol…
A név mindent elárul: az Aperol a tökéletes aperitif. Színe élénk narancssárga, ízvilága egyedi, könnyű, gyümölcsös-kesernyés. Olaszországban szinte megalkotásának pillanatától kezdve – azaz lassan száz éve! – töretlen népszerűségnek örvend: a Barbieri testvérek Padova városában 1919-ben, a Nemzetközi Vásáron mutatták be először az italt. Az összetevők között megtaláljuk az édes és keserű narancsot, a rebarbarát, de a jácintot, enciánt és számos más gyógynövényt is. A recept, mely garantálja az ízek tökéletes összhangját, az igazán nagy hagyományokkal rendelkező italokra jellemzően természetesen szigorúan titkos, és közel száz éve változatlan. A 11%-os alkoholtartalmú Aperolt leginkább az Aperol Spritz alapjául használják, sőt Olaszországban, ha Aperolt kérünk, automatikusan Aperol Spritzet fogunk kapni.
…és a Spritz
A Spritz pontos eredete nem tisztázott, de az első változatait már az 1800-as években is fogyasztották, Olaszország osztrák megszállása alatt. A spritz szó valószínűleg a német spritzen rövidítése, amit mi magyarok is átvettünk “spriccel” formában. A Wachau híres borait túlságosan erősnek találó osztrák katonák egy kis szódával tették kellemesebbé, és az általuk kedvelt sörhöz hasonló alkoholtartalmúvá a hegy finom nedűjét. Aztán az évek során valamikor egy kis Aperolt is adtak a frissítő italhoz – így született az Aperol Spritz első változata.
Aperol Spritz – így készítsük el
Aki még nem kóstolta, a nyári forróságban érdemes kipróbálni az olasz likőrrel készült frissítők közül hazájában legnépszerűbb, és talán a legnagyobb nemzetközi karriert befutott Aperol Spritz-et. Az Aperol jellegzetesen kesernyés ízével finoman dominál a többi összetevő felett. A prosecco eredetileg egy olasz szőlőfajta neve, száraz olasz habzóbort jelent, amit elsődlegesen a gyümölcsös ízek határoznak meg. Ezen kívül már csak jégre, szódára, és egy szelet narancsra lesz szükségünk – és természetesen figyelni kell az arányokra!
3-2-1: kész az Aperol Spritz
3 rész Prosecco (olasz habzóbor)
2 rész Aperol
1 rész szóda
egy szelet narancs és jég
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez