Éljenek a stílusos férfiak!
Május 9-11.: 3 nap, amikor a divat végre a férfiakról szólt Budapesten. A divat iránt fogékonyak, akár minden nap részt vehetnek valamilyen eseményen, de a férfiakról érdemtelenül kevés szó esik. A féktelen bulijaikról híres Garcons fiúk most kitölteni szándékoztak ezt az űrt és a „vodka mellé egy kis kultúrát is adtak” nekünk.
Talán Schiffer Miklós vasárnapi írásait leszámítva nagyon keveset hallunk a férfiak igényes öltözködéséről, míg a nők naponta sok-sok cikket olvashatnak arról, hogyan legyenek stílusosak, csinosak és trendik is egyben. Hogy miért van ez? A férfiakat talán nem érdekli az öltözködés? Nem gondolnám ezt, erre volt ellenpélda a 3 nap alatt összegyűlt maroknyi divat iránt érzékeny és fogékony fiú is. Nem hinnénk, hogy az igénytelenség az oka a férfiak kevéssé való nyitottságára, inkább azt gondoljuk, hogy még mindig az előítéletek lehetnek az okai. Ha egy fiú/férfi kicsit is stílusosabban öltözködik a rossznyelvűek egyből a nemi identitását kezdik el firtatni, pedig ez nem annak, egyszerűen csak az igényességnek, a stílusnak a kérdése.
De vissza a fesztiválhoz: minden napra jutott egy nagyszerű film és az ehhez kapcsolódó előadások. A csütörtöki napon a Karl Lagerfeld életéről szóló LEGERFELD CONFIDENTIAL film került levetítésre, de előtte Simonovics Ildikó érdekes előadását hallgathattuk meg az utcai divatról és annak fejlődéséről. Ildikó a kiscelli múzeum divattörténésze és a street style budapest project megálmodója. Tehát ha valakit az utcai divatról szeretnénk faggatni, ő valóban képben van. Sajnos azonban ő sem látja túl pozitívan a magyarországi utcaképet, de minden erejével azon dolgozik, hogy ez megváltozzon. A street fashion budapesttel például a születésnapi buli alkalmából az Akvárium lépcsőjét alakítják kifutóvá, ahol stílusos hétköznapi emberek vonulhatnak majd fel. Ildikó azt is elmondta, hogy „mi”, akik a divatra fogékonyabbak vagyunk, be kell látnunk, hogy egy szűk réteghez tartozunk. Mert a divat nem egy demokratikus dolog és a többséget nem érdekli és nem követi napi szinten. Ezt helyre kell tenni magunkban. A street fashion budapesten minden feltöltőnek örülnek és sikerült jópár képet elhozni és bemutatni nekünk, amely inspirációként szolgálhat bárki számára. Illetve azt fontosnak tartotta elmondani, hogy a divat iránt érzékenyeknek nem tisztje, hogy leszólja vagy kiröhögje azokat, akik nem öltöznek olyan divatosan vagy stílusosan, mert ahogy Jean Paul Gaultier is megmondta, „a legizgalmasabbak mindig a rosszul öltözött emberek.”
Ildikó előadása után Szűcs Péter vezetésével egy kerekasztal beszélgetést hallgathattunk meg Igor Deseatnikov, stylist, Vajda Mályi Zsuzsa, a Fashion Guide főszerkersztője, és Lakatos Sándor, designer részvételével. Az előadáson tehát mindenféle szemmel megnéztük a férfiak öltözködését. Sándor elmondta, hogy mennyire jó érzés látni, amikor egy-egy önbizalomhiánnyal szenvedő férfi a rászabott ruhák által teljesen új emberként távozik showroomjából. Zsuzsa, aki Olaszországban is élt évekig úgy gondolja, hogy talán a férfi öltözködési kultúra a családból kellene, hogy származzon, hiszen kint a férfiak életében nagyon fontos a „mamma” szerepe, akinek mindig tetszeni akarnak, így már kiskoruktól beléjük ivódik a stílus és később ez minden nőre kitolódik. Ez a kultúra Magyarországról még hiányzik. Igor szerint a férfiaknak férfiasan kell öltözködni, ebben nincs vita, még akkor is, ha manapság egyre divatosabbak az uniszex darabok. Azt is elárulta, hogy férfiak ritkán keresik fel stílustippekért, inkább a feleségek azok, akik kopogtatnak hozzá, hogy segítse férjüket. Ildikó a kerekasztal előtt azt említette, hogy Magyarországon nincsenek civil követendő stílusikonok, amire Szűcs Péter szeretett volna rácáfolni és kerestünk stílusos magyar férfiakat, amikor is a HeStyle által említett lista ugrott be mindenkinek először, de megbeszéltük, hogy itt többnyire a divatszakmában dolgozó emberek kapnak helyet. A beszélgetők Baldaszti Péter, étteremtulajdonos nevét említették, aki a budapesti nappalok és éjszakák elég aktív képviselője és ismert személye. Az ő stílusosságában mindannyian egyetértettek.
A pénteki napon Zanin Éva kultúrtörténész előadását hallgathattuk meg az ikonokról (amelyekről már az előző napon is szó esett). Kiki de Montparnasstól kezdve Mihalik Enikőig nagyon hosszú volt a sor, de mivel főként a férfiakról szólt a fesztivál, ezért a három legendás alak Mick Jagger, Andy Warhol és Serge Gainsbourg-ról és a hozzájuk kapcsolódó ikonikus nőkről esett a legtöbb szó. Igazán érdekes előadás volt. Az előadás közben a kolor alsó szintjén elment az áram, így Évát és laptopját körbeülve hallgathattuk a halhatatlan ikonokról szóló előadást, Éva szerint ugyanis van az a „coolsági faktor, amely kicsapja a biztosítékot”. Így a péntekre tervezett FACTORY GIRL című mozi sajnos elmaradt.
Egy valóban remek kezdeményezésnek lehettünk tanúi és tényleg érdekes, színvonalas előadókat és előadásokat, illetve filmeket sikerült a fiúknak erre a 3 napra szervezni. Így talán a divatszakmában már oly megszokott késések is megbocsáthatóak voltak és biztosak lehetnek benne a szervezők, hogy legközelebb is ott leszünk. Így tovább és éljenek a stílusos férfiak!
Máté Zsófi
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez